Spotkanie przewodniczących kół terenowych

22 lutego 2020 r. odbyło się zebranie przewodniczących kół terenowych. W tym roku miało ono miejsce w siedzibie Zarządu Głównego Bractwa w Białymstoku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 13 kół terenowych, w tym członkowie najmłodszego przedstawicielstwa Bractwa z Białej Podlaskiej.

Prowadzącym zebranie był Przewodniczący Zarządu Głównego pan Bazyli Piwnik. Po przywitaniu wszystkich zebranych opowiedział o działaniach podjętych przez Zarząd Główny w 2019 r. Najważniejszym wydarzeniem było otwarcie nowego Brackiego Przedszkola w Siemiatyczach. Mimo trudnych początków przedszkole ruszyło. Kolejnym przedszkolem, które zostanie niedługo uruchomione będzie placówka w Lublinie. Przewodniczący opowiedział także o powołanym przez Bractwo Forum Inteligencji Prawosławnej. W skład Forum wejdą prawosławni profesorowie zajmujący się różnymi dziedzinami nauki. Celem Forum będzie prowadzenie wykładów naukowych oraz działanie jako organ opiniotwórczo-doradczy w różnych kwestiach na pograniczu nauki i religii.

Po krótkim wstąpieniu Przewodniczący ZG Bazyli Piwnik przekazał głos przewodniczącym kół terenowych. Dyskutowano o przygotowanym projekcie Regulaminie Kół Terenowych. Obecni na zebraniu zgłosili swoje uwagi, które zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji, zaakceptowanej przez ZG.

Obecny na zebraniu Jerzy Półjanowicz nawiązał kolejny raz do możliwości zaproszenia młodzieży do struktur Bractwa CiM. Pan Jerzy uważa zasilenie szeregów Bractwa młodszymi ludźmi jako rzecz niezbędną dla funkcjonowania Bractwa w przyszłości. Lucja Nimierowicz opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy w Bractwie Młodzieży Prawosławnej. Zauważyła, że założenie rodziny zazwyczaj na pewien wyłącza młodych ludzi z możliwości działania w organizacjach, co powoduje wystąpienie luki wśród członków Bractwa w wieku 30+. Pani Lucja zauważa jednak taką zależność, że często osoby działające w BMP, po pewnym czasie zrzeszają się w różnych organizacjach prawosławnych.

Dalej Jan Smyk opowiedział o prawosławnej wspólnocie w Albanii. O wielopłaszczyznowych działaniach podejmowanych przez tamtejszą mniejszość prawosławną, o rozbudowanej strukturze szkolnictwa – także uniwersytecie prawosławnym.

Jerzy Półjanowicz zaproponował aby rozpropagować wykłady z udziałem członków Forum Inteligencji Prawosławnej, ponieważ zaproponowane tematy z pogranicza nauki i religii mogłyby zainteresować młodych ludzi. Tetiana Nowak zaprosiła profesorów z Forum Inteligencji Prawosławnej z wykładami do Poznania. Opowiedziała też o trudnościach z pomieszczeniami na spotkania członków koła i współpracy z organizacją Barak Kultury. Lucyna Ruszuk opowiedziała o bardzo dobrej pracy Brackiej biblioteki, która ma ponad 100 czytelników i 1500 woluminów. Jan Smyk zaproponował, aby w czasie postu w kołach Bractwa zorganizować rekolekcje. Jerzy Maleszewski opowiedział o wykładach prowadzonych przez osoby świeckie w Bielsku Podlaskim, które cieszyły się dużym zainteresowaniem Bratczyków. Lucyna Ruszuk podzieliła się doświadczeniami z organizacji balu karnawałowego, wykładów, Festynu Zdrowia, zbiórki darów dla monasterów Ukrainy, choinki, pielgrzymek i pozyskiwaniu środków finansowych na działania Bractwa.

Podsumowując spotkanie członek Zarządu Głównego Jerzy Maleszewski przypomniał o wyjazdach integracyjnych, które jeszcze kilka lat temu miały miejsce. Zaproponował powrót do tej miłej tradycji.

Całe spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, a jego uczestnicy wymienili się doświadczeniami oraz pomysłami na kolejne działania.

Foto: Michał Górski


Accessibility Toolbar