Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku Koła Nr 1

21 grudnia 2019 roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne planowane spotkanie bractwa oraz chętnych zaproszonych i zaprzyjaźnionych osób.

To uroczyste duchowe spotkanie w Filipowym Poście rozpoczęto modlitwą i błogosławieństwem udzielonym przez opiekuna duchowego Ojca Archimandrytę Sergiusza.

Wszystkich zebranych serdecznie przywitał z-ca przewodniczącego koła Jerzy Półjanowicz. Szczególne słowa podziękowań skierował do zaproszonego prof. Antoniego Mironowicza prelegenta wykładu na temat „Unia Lubelska i jej skutki dla ziemi Podlaskiej”

Uczestnicy spotkania zgodnie twierdzili, że profesor Antoni zawsze chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą i raduje się gdy słuchacze ubogacają się duchowo i intelektualnie posiadając wiedzę o prawosławiu.

Tym razem prof. Antoni Mironowicz wyraził w swym wystąpieniu wielką radość że nasze koło jako pierwsze w Białymstoku zasugerowało ową istotną tematykę Unii Lubelskiej.

Profesor jako wybitny historyk przekazał w zrozumiały sposób przyczyny, przebieg i skutki tej unii wyraźnie akcentując jej wpływ na naszą Ziemię Podlaską. Mówca dokładnie wyjaśnił wszystkie zawiłości historyczne istotne dla nas prawosławnych lecz niejednokrotnie specjalnie pomijane i przemilczane przez historyków.

Było wiele pytań dotyczące dziejów historycznych na naszych terenach w owym czasie, losów naszego narodu i pochodzenia nazw poszczególnych miejscowości oraz wskazania dokładnego przebiegu granic pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Koroną. Każdy z pytających otrzymał od profesora treściwą i zrozumiałą odpowiedź.

Prof. Antoni Mironowicz polecił również i zaprezentował literaturę uzupełniającą tematykę wykładu. W szczególności zapoznał obecnych z ogromną pracą bogato ilustrowaną ważnymi dokumentami historycznymi pt. „Szkoły Bractw Cerkiewnych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Autorem tej książki jest Marcin Mironowicz syn profesora.

Nasze gratulacje składamy a także wielkie słowa uznania. Dzięki przekazanej fascynacji historią przez prof. Antoniego dla syna możemy mieć pewność, że prawosławie w historii w dalszym ciągu nie będzie pominięte lecz w szczególny sposób podkreślone i zaprezentowane.

Wyżej wspomniane opracowanie dla nas bratczyków jest bardzo istotne albowiem musimy nieustannie pamiętać, że bractwa cerkiewne od samego początku istnienia za główny cel swojej działalności stawiały odnowienie i krzewienie życia intelektualnego wśród prawosławnych.

Prof. Mironowicz przedstawił dodatkowo swój dorobek literacki dotyczący wyżej wymienionej tematyki w postaci opracowania pt. „Pustelnia O. Archimandryty Gabriela”. Jeśli pragniemy aby nas prawosławnych „nie pomijano” musimy potrafić siebie z godnością zaprezentować i doceniać.

Autor wskazuje monastycyzm jako najbardziej doskonałą formę życia duchowego Cerkwi oraz jego rolę w naszej społeczności prawosławnej.

Dostojny prelegent zaprezentował pracę pt. „Otiec Archimandrit Hawriił /Giba/. Izbrannyje propowiedi i wospominanija.” wydaną na Słowacji w 2019 roku , której prof. Antoni jest recenzentem.

Uczestnicy spotkania mieli wspaniałą możliwość zapoznania się z prezentowaną literaturą i otrzymać na pamiątkę wybrane pozycje z autografem prof. Antoniego Mironowicza.

Wszyscy poczęstowali się herbatką i postnymi potrawami przygotowanymi własnoręcznie przez niezwykle uzdolnione kulinarnie siostry naszego bractwa.

Opiekun duchowy bractwa O. Archimandryta Sergiusz zachęcał wszystkich do duchowej troski o nasze dusze w czasie postu – okresu oczekiwania na NARODZENIE CHRYSTUSA, przypomniał o udziale w św. sakramentach POKAJANIJA i PRICZASTIJA oraz nabożeństwach.

O. Archimandryta zapoznał nas również o dostojnymi słowami Władyki Andrzeja zachęcającymi nas bratczyków do kolędowania i złożenia ofiary na rzecz odnowienia fresków w cerkwi Zwiastowania NMP Monasteru Supraskiego.

Ubogaceni duchowo i pokrzepieni cieleśnie Bratczyki i wszyscy obecni zakończyli spotkanie modlitwą wraz z składaną obietnicą tradycyjnego kolędowania w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Tekst: Halina Borowik


Accessibility Toolbar