DSC_0156

Piesza pielgrzymka z Hajnówki do Zwierek

1 maja grupa 46 pielgrzymów po Boskiej Liturgii i molebniu wyruszyła na VIII pieszą pielgrzymkę do Monasteru w Zwierkach. Większość pątników stanowiła hajnowska młodzież. Opiekunem i organizatorem pielgrzymki od 8 lat jest o. Marek Jurczuk – duchowy opiekun Hajnowskiego Koła Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego i wikariusz soboru św. Trójcy.

Przy śpiewach modlitwy Jezusowej oraz pieśni z Bohohłaśnika pielgrzymi pokonywali trasę. Tradycyjnie zatrzymując się na modlitwie przy przydrożnych krzyżach często mieli okazję by tuż po niej pokrzepic siły. Jak wiadomo, podlaska gościnnośc nie pozwala mieszkańcom wsi, przez które przechodzą pielgrzymi, ich nie ugościc. Bywały również i takie momenty, kiedy pielgrzymi już wychodzili ze wsi, a doganiali ich mieszkańcy wręczając kosz pachnących jabłek.

Pierwszego dnia pielgrzymi dotarli do Trześcianki. Kolejnego dnia po Boskiej Liturgii i śniadaniu wyruszyli już do Zwierek. Pielgrzymi uczestniczyli w wieczornym nabożeństwie, mogli pokłonić się moszczom Św. męcz. Gabriela. Zmęczeni trudami drogi, ale wzmocnieni duchowo pielgrzymi dotarli do swych domów.
Dziękujemy Bractwu Młodzieżowemu za zaangażowanie i pomoc w trakcie trwania pielgrzymki.  Ogromnie dziękujemy za zorganizowanie przyjęcia pielgrzymów o. Markowi Wasilewskiemu – proboszczowi parafii w Trześciance oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ugaszczali pielgrzymów po drodze.

Katarzyna Czurak

foto. Adam Czurak