Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Łodzi

Występ Chóru Katedry Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego w dniu 14 maja 2016 r. zainicjował cykl wydarzeń pt. Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Łodzi, organizowanych przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego Koło w Łodzi wraz z Katedralną Parafią Prawosławną Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
Tego dnia licznie przybyłych słuchaczy w Cerkwi św. Olgi powitał Jego Ekscelencja Abp. Szymon, który w kilku słowach przybliżył tematykę nastroju Świąt Wielkanocnych w prawosławiu. Łódzki chór, zaprezentował pieśni wielkopostne i Paschalne, a występ spotkał się z olbrzymim uznaniem ze strony słuchaczy. Uczestnicy koncertu mogli przy okazji podziwiać piękne wnętrza Cerkwi św. Olgi.

Chór Katedralny składa się z uczniów, studentów, osób pracujących, skupionych wokół łódzkiej parafii, w tym członków Bractwa jak również osób innych wyznań. Dyrygentem chóru jest Adam Tomaszewski, absolwent Studium Psalmistów i Dyrygentów Cerkiewnych w Hajnówce oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, solista Opery na Zamku w Szczecinie.

Przy okazji trzeba wspomnieć o goszczącej chórzystów i zebraną publiczność wyjątkowej Cerkwi p.w. świętej równej apostołom księżnej Olgi. Cerkiew znajduje się przy ul. Piramowicza 12 w Łodzi, wybudowana została w 1898 r. i jest to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie prawosławna świątynia, na ścianach której nie ma malowideł z wizerunkami świętych, a jedynie ornamenty roślinne oraz teksty modlitw. Drugim wyróżniającym ją spośród innych cerkwi elementem jest dywanowy płaski sufit. W bocznej ścianie świątyni znajduje się przejście do sąsiedniego budynku, w którym w latach 1896 -1951 mieściła się prawosławna ochronka (sierociniec) i tą drogą dzieci docierały do cerkwi na poranne i wieczorne modlitwy.

Kolejny występ chóru w ramach Koncertów Muzyki Cerkiewnej w Łodzi odbędzie się 11 czerwca 2016 r. (sobota) o godz. 17.00 w Cerkwi św. Olgi przy ul. Piramowicza 12. Łódź będzie miała przyjemność gościć chór męski HARMONIKOS,

Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Autor: M. Niewiadomska, Foto: Konrad Kowalczyk