1

Świąteczne Spotkanie Białostockiego koła Bractwa Świętych Cyryla i Metodego

Spotkanie w poście przed Bożym Narodzenie

Bractwa Świętych Cyryla i Metodego – koło Nr 1 w Białymstoku.

11 grudnia  2022r. w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się niezwykle ubogacone spotkanie bractwa, zaproszonych gości oraz sympatyków prawosławnej działalności bractwowej.

Na początku opiekun duchowy naszego koła – ojciec Archimandryta Sergiusz, wszystkich błogosławił, serdecznie powitał oraz zaprosił na wystawę fotograficzną pod tytułem „Monaster i okolice w obiektywie Ukrainki Marii Dotsenko”.

Po obejrzeniu wystawy ojciec Archimandryta Sergiusz przedstawił autorkę wystawy Ukrainkę Marię Dotsenko, która obecnie wraz z dziećmi oraz innymi uchodźcami przebywa  w Monasterze Supraskim.

Autorka jest nadzwyczaj utalentowaną osobą albowiem już wcześniej bratczyki mieli sposobność poznać jej niebywały talent pracy z młodzieżą w przygotowanym spektaklu słowno – muzycznym  w czasie spotkania w Supraskim Monasterze Zwiastowania NMP. Nie tracąc czasu pomimo traumy związanej z obecną sytuacją w ojczystym kraju, rozłąką z rodziną i kłopotami zdrowotnymi autorka wystawy Pani Maria stara się ofiarnie służyć Bogu i ludziom. W swym słowie omawiając wystawę udzieliła wspaniałej lekcji jak należy właściwie spostrzegać piękno otaczającego świata. Z podziwem oglądaliśmy kolejne fotografie i zachwycaliśmy się bogactwem sztuki sakralnej monasteru supraskiego oraz różnorodnością otaczającej przyrody. Czasem przyglądając się fotografiom wydawało się, że w rzeczywistości przedstawiane fragmenty  wyglądają nieco inaczej. Ale to są chyba efekty naszego szybkiego życia, pośpiechu i pędu bez oglądania się i zadumy oraz zachwytu. Niejednokrotnie marzymy i podziwiamy coś co daleko od nas a nie potrafimy cenić i dziękować Bogu za to co  nas otacza i jest nieopodal nas.

Opiekun duchowy ojciec Archimandryta Sergiusz oraz  przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk  pięknie dziękowali i gratulowali autorce wystawy Pani Marii. Wszyscy oglądający te niezwykłe zdjęcia jednomyślnie nagrodzili autorkę gorącymi brawami oraz indywidualnymi słowami wielkiego uznania i podziwu.

Archimandryta Sergiusz z wielkim szacunkiem i wdzięcznością podkreślił również, że ta wystawa fotograficzna była dofinansowana ze środków budżetu Województwa Podlaskiego.

Potem wszyscy przeszli do następnej sali gdzie na  stole tzw. szwedzkim czekały samodzielnie przez bratczyków przygotowane potrawy postne oraz herbata, sok z suszu i kawa.

Wspólna modlitwa i błogosławieństwo opiekuna duchowego była początkiem wieczornego posiłku. Przewodniczący dziękował zebranym za przybycie, szczególnie witał nowych uczestników, kolejny raz dziękował za wystawę  i zapraszał do poczęstunku…

Jak mało trzeba by poczuć się szczęśliwym i nieodzownym w grupie.,

Niezmiernie cieszyliśmy się, że wśród nas był o. Protodiakon Dymitr. Na stołach były przygotowane teksty kolęd, które pod przewodnictwem  o. Protodikona Dymitra trafiły do naszych rąk. Śpiew kolęd dodatkowo rozweselił serca zebranych. Wszyscy śpiewali i wspominali kolędowanie dawniej… Kolędnicy bractwa rozrzewnili się albowiem niektórzy z kolędników rozchorowali się a Ś.P. Mikołaj Nazaruk główny wodzirej kolędowania nie żyje…

Ale trzeba żyć nadzieją … wśród nas są zawsze chętni do kolędowania Krystian, Mikołaj, Wanda, Jerzy,  Wiera,  Piotr, Stefan , Nadzieja, Wiera.., są nowi chórzyści p. Wala , Irena , Grażyna z Belgii…i zachęcamy innych chętnych do podtrzymania tradycji…

Być może w tym roku nie odważymy na wspólne kolędowanie w domach ale w następnych latach  z pomocą Bożą wrócimy do kontynuowania tradycji.

W okresie świątecznym Bożego Narodzenia w planie jest wspólne śpiewanie kolęd bratczyków i zaproszonych gości przy stole świątecznym.

Przewodniczący Krystian dziękując za współpracę i duchową opiekę wręczył  ojcu Archimandrycie Sergiuszowi zebrane kolejne ofiary pieniężne dla przyjaciół z Ukrainy przebywających pod opieką Monasteru Supraskiego.

Wzajemne składanie życzeń  z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i słowa wdzięczności za udział i przygotowanie  wystawy i potraw postnych oraz modlitwa uwieńczyły spotkanie bractwa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w spotkaniach naszego koła. Prosimy przyjdźcie, czekamy na Was !

                       Opracowała – Halina Borowik


Accessibility Toolbar