DSC_2986

Paschalna pielgrzymka członków Koła Terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Warszawie do Klasztoru Zwiastowania NMP w Supraślu

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski wierni Kaplicy Św. Trójcy na Podwalu w Warszawie wraz z członkami Warszawskiego Koła Terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, w dniu pamięci św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa 21 maja 2022r., odbyli pielgrzymkę do Klasztoru Zwiastowania NMP w Supraślu.

Pielgrzymi z Warszawy uczestniczyli w świątecznej Liturgii, której przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej Jego Ekscelencja arcybiskup Jakub w asyście Jego Ekscelencji Andrzeja biskupa Supraskiego, Jego Ekscelencji Warsonofiusza Biskupa Siemiatyckiego oraz przybyłego duchowieństwa.

W homilii świątecznej biskup Warsoniofiusz podkreślił wielkość i znaczenie patrona święta – św. apostoła Jana Teologa akcentując m.in. jego wierność Chrystusowi, jego bezgraniczną miłość i oddanie Bogu – jako przykład i wzorzec do naśladowania dla każdego z nas.

Po Św. Liturgii oraz monasterskiej agapie świątecznej z udziałem hierarchów, pielgrzymi pod przewodnictwem lektora Jana Grigoruka zwiedzili główną cerkiew monasterską Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy podziwiając i wychwalając wielkie dzieło Boże związane z jej odbudową i pięknem, które zachwyca każdego odwiedzającego oraz pokłonili się cudotwórczej ikonie Matki Bożej Supraskiej. Następnie pielgrzymi odwiedzili kryptę śp. Acybiskupa Mirona, gdzie wznieśli modlitwy za pokój jego duszy oraz zwiedzili izbę pamięci władyki Mirona, który zginął wraz z innymi śmiercią tragiczną w katastrofie samolotu prezydenckiego  w dniu 10 IV 2010r.

W drodze powrotnej do Warszawy pielgrzymi odwiedzili cerkiew Hagia Sophia w Białymstoku oraz cmentarz przy parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku gdzie modlili się przy grobie rodziców jednej z uczestniczek pielgrzymki.  Pełni duchowych wrażeń i doświadczeń pielgrzymi powrócili do Warszawy.

 

tekst: Ks. Andrzej Baczyński                               

zdjęcia: Ks. Andrzej Baczyński, Natalia Torkoniak

 


Accessibility Toolbar