IMG-1e8231f30cfa60fcbbd8d443b73f683a-V

Święto Apostoła Jakuba w Katedrze Św. Mikołaja w Białymstoku.

5 listopada,  w  dzień święta Św. Jakuba, Brata Pańskiego, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański uroczyście obchodził swoje imieniny.

 W tym dniu w Katedrze Św. Mikołaja w Białymstoku  jest odprawiana raz w roku Liturgia Św. Jakuba, którą  celebruje Władyka Jakub w asyście zebranego duchowieństwa.

Pomimo niezwykle trudnej sytuacji w kraju i na świecie związanej z rozprzestrzeniającą się epidemią na to uroczyste nabożeństwo przybyli wierni aby wspólnie pomodlić się, przystąpić do świętych sakramentów i złożyć swemu Ordynariuszowi imieninowe życzenia.

Delegacja naszego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku Koła Nr 1 pamiętając także, że Władyka Jakub był również opiekunem duchowym tego Bractwa, tradycyjnie uczestniczyła w  tym świątecznym nabożeństwie i  uroczystościach.

W uroczystej Liturgii Świętej uczestniczył także przewodniczący Zarządu Głównego Bractwa pan Bazyli Piwnik wraz z członkami ZG: Lucją Nimierowicz i Jerzym Maleszewskim a także dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku dr. Marcin Abijski oraz opiekun duchowy Szkoły o. Piotr Makal.

W imieniu wszystkich Bratczyków złożono Czcigodnemu Władyce  serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego, zdrowia, wielu sukcesów w pracy arcypasterskiej, osiągnięć w pracy naukowej oraz pomyślności w codziennym życiu. Wraz z życzeniami w pamięci były również szczere podziękowania za Arcykapłańskie modlitwy oraz Jego błogosławieństwo na naszą działalność w ramach tej cerkiewnej organizacji.

Świąteczne nabożeństwo, czas modlitwy, słowa kazań i życzeń oraz  niezwykle uroczysta atmosfera w świątyni wytrąciła wszystkich z napięcia i stresu związanego z przeżywaniem  epidemii. Wszyscy byli wdzięczni Bogu za ten świąteczny dzień.

Nasze Bractwo Świętych Cyryla i Metodego Koło Nr 1 w Białystoku  w obecnym czasie wstrzymało systematyczne spotkania zgodne z wcześniej sporządzonym planem działalności. Jednak między Bratczykami trwa łączność modlitewna wspierania i pomocy wzajemnej radzenia sobie w tej niezwykłej sytuacji.

Fotografie- Jarek Charkiewicz                                                    tekst – Halina Borowik


Accessibility Toolbar