suchowolce

Wydarzenia w kole terenowym w Bielsku Podlaskim

24.05.2020 r ,,Bratczyki” uczestniczyli w święcie naszych patronów św.św. Cyryla i Metodego w Cerkwi Opieki Matki Bożej. Po liturgii spotkaliśmy się w siedzibie Bractwa na herbatce i ciastku.

W dniu 10 czerwca 2020 r członkowie Bractwa KT w Bielsku Podlaskim spotkali się na akatyście ku czci św. Łukasza (Wojno-Jasienickiego) w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Traugutta w Bielsku Podlaskim. Przy pięknej ikonie św. Łukasza akatyst odsłużyli duchowni z cerkwi i gościnnie o. Jarocewicz. W modlitwie do św. Łukasza w trudnych chwilach obecnej pandemii uczestniczyli licznie członkowie Bractwa i wielu parafian z bielskich cerkwi.

Pod koniec lipca Nasze koło zorganizowało SPOTKANIE INTEGRACYJNE SUCHOWOLCE 2020. Suchowolce to prastara wieś prawosławna położona  nieopodal Kleszczel, wśród podlaskich łąk i lasów. Tam też znajduje się nieduży, ale piękny bar pod nazwą GAMP prowadzony przez miłych gospodarzy Pana Gienka i jego żonę.   W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy Bractwa św. św. Cyryla i Metodego z Białej Podlaskiej, Hajnówki i Bielska Podlaskiego. Na spotkanie z Zarządu Stowarzyszenia przybył  Przewodniczący Bazyli Piwnik. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Tradycyjnie dla naszego koła były śpiewy ,,narodnyje”, muzyka, ognisko, grill, dużo jedzenia i picia. Do śpiewu i tańca na harmonii przygrywał młody harmonista Grzegorz.  Czas minął w bardzo przyjaznej atmosferze.

Tradycyjnie Bractwo w dniu 18.08.2020 r zorganizowało pielgrzymkę na św. Górę Grabarka a chór BRACTWO w godzinach wieczornych śpiewał pieśni paraliturgiczne. Do śpiewających dołączali pielgrzymi przybyli na Świętą Górę. Czas przy wspólnym śpiewaniu przeleciał bardzo szybko. Śpiewom nie byłoby końca, tylko cerkiewne dzwony obwieściły  pielgrzymom, że czas na nocną Świętą Liturgię.

Członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia wysłuchali wykładu Pawła Ławrynowicza na temat: ,,Zmiany klimatyczne na przestrzeni dziejów oraz współcześnie”. Prowadzący zwrócił uwagę na skutki ocieplenia klimatu i powstające nieodwracalne zmiany przyrody na Ziemi.

27.08.2020 r. w Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim chór BRACTWO w godzinach wieczornych podczas przerwy pomiędzy  ,,wsienoszczną” a akatystem przed świętem parafialnym Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny śpiewał pieśni paraliturgiczne. W ten sposób umilał czas obecnym parafianom w oczekiwaniu na świąteczną służbę.

30.08.2020 r. w niedzielę, po święcie Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny zorganizowaliśmy pielgrzymkę do monastyru w Wojnowie. Opiekunem duchowym był o. Eugeniusz Suszcz. W wyjeździe uczestniczyło 45 osób. Po liturgii wszyscy uczestnicy nabożeństwa udali się na wspólną agapę. Pielgrzymi zwiedzili monaster a także nowo wybudowany dom pielgrzyma. Przekazaliśmy przewiezione produkty spożywcze a siostry nap podziękowały życząc szczęśliwego powrotu do domu.

Opracowanie i zdjęcia Michał Górski


Accessibility Toolbar