Wykład pt. „Znaki czasów ostatecznych” i prezentacja książki

1 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie Koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego przy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, poświęcone tematowi: „Znaki Czasów Ostatecznych” oraz prezentacji książki dla młodzieży rosyjskiej pisarki Julii Wozniesienskiej pt.: „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami” w przekładzie Anny Stano.

Z zagadnieniem czasów ostatecznych zapoznał zgromadzonych opiekun duchowy bractwa o. Piotr Pietkiewicz, który na podstawie tekstów biblijnych, omówił poszczególne symptomy zbliżania się końca świata. Ojciec Piotr podzielił się także refleksjami towarzyszącymi wydaniu prezentowanej książki. W jego ocenie, na rynku wydawniczym naszej Cerkwi dostrzegalny jest brak książek przeznaczonych dla młodzieży. Dlatego postanowił on parę lat temu znaleźć taką pozycję, która odpowiadałaby zainteresowaniom nastolatków i zawierałaby w sobie trochę fantastyki oraz akcji przygodowej, ale nawiązującej do wartości chrześcijańskich w duchu prawosławnym. W wyborze odpowiedniej pozycji pomogła mu w tym p. Anna Stano, która następnie zajęła się przekładem tekstu z języka rosyjskiego.

W swoim wprowadzeniu o. Piotr stwierdził, że książka „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami” w interesujący i atrakcyjny sposób dla młodzieży, podejmuje polemikę z zagrożeniami świata świeckiego, który istnieje obecnie. Mimo, że jest to fikcja literacka, to zawiera ona wiele wątków jak najbardziej możliwych zdarzeń, których doświadczają w swej codzienności młodzi ludzie. Akcja fabularna książki toczy się wokół przygód młodej dziewczyny o imieniu Kasandra i rozgrywa się w czasach ostatecznych, gdy świat doświadczył wielkiej katastrofy oraz bardzo dużych przemian technicznych, a władzę sprawuje antychryst. Równolegle jednak istnieje jeszcze gdzieś w ukryciu i konspiracji drugi świat, ten dawny (podobny do naszego obecnie), funkcjonujący w zgodzie z naturą, doceniający rolę stwórczą Boga i przepełniony modlitwą – dążący do zbawienia. Główna bohaterka Kasandra dzięki swej babci stopniowo wyzwala się z otaczającej ją Rzeczywistości, która sformatowała z niej planetiankę i zaczyna odkrywać w sobie głębszy sens i cel dla którego warto żyć, cierpieć, a nawet poświęcić życie, gdyż jak mówi Jezus: kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je (Mt 16,24-25). Dzięki swemu religijnemu odrodzeniu odnajduje ona cel życia w miłości do Boga i bliźnich oraz dążeniu do Królestwa Bożego.

Do zainteresowania się tą książką zachęciła następnie w swoim wystąpieniu p. Anna Stano, która przybliżyła kulisy pracy nad tłumaczeniem tekstu oraz niektóre wątki dotyczące historii przygód Kasandry zawartych w książce, czym rozbudziła niesamowitą ciekawość słuchaczy. Efektem tego była długa kolejka chętnych do nabycia jej po zakończeniu prezentacji.

Spotkanie bractwa urozmaicił przepięknym śpiewem Zespół Rodzinny Triada, który przedstawił kilka utworów ze swojej najnowszej płyty „Try Anhieły”.

Streszczenie książki: Książka „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami”, to wizja naszej niedalekiej przyszłości. Europa w zmienionym kształcie po katastrofie ekologicznej tworzy jedno państwo, poddane władzy absolutnej prezydenta, nazywającego siebie zbawicielem i mesjaszem. Odhumanizowane społeczeństwo, podzielone na kasty rządzących, rządzonych i wyrzutków, zostało zdominowane osiągnięciami techniki. Sterylny świat plastikowych ubrań, jednorazowych przedmiotów i sztucznego jedzenia z dystrybutora zastąpił dawną codzienność, a życie wyalienowanych planetian toczy się głównie w wirtualnej Rzeczywistości – globalnej sieci komputerowej, do której są podłączeni. Kasandra, młoda projektantka Rzeczywistości, odwiedza chorą babcię. Chcąc wyręczyć ją w pewnej misji, wyrusza w podróż, która całkowicie odmienia jej życie. Przeżywając niebezpieczne przygody, dokonując rzeczy niezwykłych, spotykając niepospolitych ludzi, uczy się cenić tradycyjne wartości, poznaje prawdziwą przyjaźń, odnajduje swoją miłość. Dzięki wierze, nadziei i miłości Kasandra pokonuje wszystkie przeszkody i nieoczekiwanie dla samej siebie staje się... Człowiekiem.


Accessibility Toolbar