XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej w Językach Słowiańskich.

26 maja 2025 roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbył się po raz dwudziesty Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej w Językach Słowiańskich.

Organizatorami konkursu był Wydział Katechetyczny Diecezji Białostockiej i Gdańskiej na czele z nauczycielami katechezy- Heleną Dobosz, ks. prot. Piotrem Borowik, s. Darią, Jolantą Łukaszewicz, oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku.

Współorganizatorem konkursu jest również Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku  / koło Nr 1/.

 Główne cele konkursu to poznawanie i sławienie Boga poprzez piękno poetyckiego słowa, popularyzacja twórczości religijnej w językach słowiańskich, rozwijanie zainteresowań żywym słowem artystycznym.

Radosnym paschalnym powitaniem „Chrystos Woskresie” i wspólną modlitwą Ks. prot. Mirosław Filimoniuk – dyrektor Wydziału Katechetycznego  rozpoczął  eliminacje konkursu.

Ks. Prot, Mirosław  przekazał również  Arcypasterskie błogosławieństwo  Jego Ekscelecji Najprzewielebniejszego Jakuba na pomyślny przebieg konkursu.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego serdecznie witał uczniów, nauczycieli oraz licznie przybyłych rodziców oraz składał podziękowania  za przygotowanie się do udziału w konkursie, za zainteresowanie się Słowem Bożym i rozwijaniem  swych umiejętności władania pięknym słowem….

            Następnie słowo powitalne wygłosiła  organizatorka uroczystości – nasza bratczyca – Helena Dobosz, która między innymi zwróciła uwagę, że  jest to okres niezwykłej radości paschalnęj, Dzień Matki oddający wielki szacunek  mamom oraz rok 100 – lecia urodzin białoruskiego poety Wiktora Szweda.

            Tegoroczne eliminacje rozpoczęły dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 14 w Białymstoku. W ślicznych barwnych strojach białoruskich, z wianuszkami we włosach, solidnie przygotowane, odważnie wręcz śpiewająco chóralnie recytowały wiersze w języku białoruskim. Potem również były samodzielne prezentacje deklamacje przygotowanych utworów przez przedszkolaków tego przedszkola.

            W tegorocznych eliminacjach  wzięło udział 65 uczniów z przedszkoli i szkól podstawowych miasta Białegostoku.

            Dzieci , uczniowie i młodzież w recytowanych utworach w entuzjastyczny sposób wychwalali i czcili Boga, Matkę Bożą – Bogurodzicę, świętych naszej Cerkwi Prawosławnej, święto Paschy, Bożego Narodzenia, zachwycali się pięknem Cerkwi, ikon,  dzwonów cerkiewnych ale również cieszyli się swą matczyną miłością ….

            Prezentowane utwory na konkursie były w językach  – polskim, białoruskim, rosyjskimi ukraińskim – językach słowiańskich Świętych Nauczycieli Cyryla i Metodego. 

            Eliminacje konkursu były doskonałym uczczeniem święta świętych Cyryla i Metodego obchodzonym jedynie dwa dni wstecz – 24 maja.

            Powołana Komisja do oceny w składzie – Ks. prot. Piotr Borowik, Irena Matys, Halina Borowik miała niezwykłe trudności aby wskazać najlepszych uczniów i zakwalifikować do najlepszych nagród albowiem poziom recytacji był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy prezentowali  odpowiednio dobraną tematykę, poprawne zrozumienie i interpretację tekstu, wyraźną dykcję i modulację głosu co  stanowiło niepowtarzalny sposób intonacji i bezbłędną wymowę akcentową.

            Wszyscy  sprawiedliwie zostali ocenieni i nagrodzeni. Wręczono dyplomy i nagrody.  Niezmiernie zadowolonych uczestników i ich opiekunów poczęstowano słodyczami, lodami i napojami…

Najważniejszą nagrodą dla recytujących były uznania w postaci oklasków publiczności wyrażających prawdziwy zachwyt i aprobatę. Widownia składała się z uczniów, nauczycieli, rodziców , babć, dziadków i znajomych. To oni przygotowywali swe pociechy do recytacji i  był to wspólny ich sukces. Uroczystość była nieustannie fotografowana by na długo pozostał a w pamięci…

 Siostra Daria nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 20 systematycznie i wzorowo każdego roku przygotowuje uczniów  do udziału. W tym roku ta nasza kochana Mniszka była niezwykle pocieszona albowiem Jej były uczeń z katechezy, który niegdyś brał udział w eliminacjach teraz przyprowadził swego syna a zaś inny był powołany do komisji.

                     Wszyscy gratulowali organizatorom i uczestnikom konkursu życząc by nauka katechezy pozostała na zawsze szkole i by ten konkurs trwał przez długie lata.

Tekst: Halina Borowik

Zdjęcia: o. Piotr Borowik, s. Daria

Pielgrzymka bratczyków z koła terenowego Nr 1 do Bociek

Pielgrzymka  Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku / koło Nr 1 /

do Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny  w Boćkach.

Uroczyste czczenie święta  patronów Bractwa Świętych Cyryla i Metodego

11 maja 2025 roku, w IV Niedzielę po Wielkanocy, z inicjatywy naszej długoletniej i zasłużonej  bratczycy  Heleny Aleksiejuk udaliśmy się na  autokarową pielgrzymkę do Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Bogarodzicy w Boćkach.

W czasie podróży wznosiliśmy wspólne modlitwy poranne i  przygotowujące do Swiatoho Pryczastija.

W pięknie odnowionej Cerkwi w Boćkach serdecznie przywitali nas proboszcz parafii Ks. Mitrat prot.  Mirosław Niczyporuk  wraz z wikariuszem ks. Jakubem Dmitrukiem.

Ze względu zbliżającego się święta patronów Bractwa Świętych Cyryla i Metodego uczestniczyliśmy w dziękczynnym molebniu w intencji działalności Bractwa naszego koła. W czasie Molebna i Świętej Liturgii niezwykłą modlitewną atmosferę stwarzał śpiew chóru parafialnego pod dyrekcją matuszki Julity.

Następnie wznosiliśmy modlitwy i przystąpiliśmy do świętych Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii oraz przeżywaliśmy pouczającą naukę „ O Paralityku”, o zasługach Nauczycieli Słowian Świętych Cyryla i  Metodego oraz o potrzebie  angażowania się wiernych w życie cerkiewne.

Cudowny kaznodzieja Ks. Mitrat prot. Mirosław dał przykład godny  do naśladowania…. gdy nasza bratczyca Helena i Halina – nauczycielki wraz z mężami braćmi Aleksiejukami będąc na emeryturze powrócili na ojcowiznę i zamieszkali w parafii ożywili życie parafialne i swojej wsi Dubno.

Krystian Jaszczyk – przewodniczący koła Bractwa w imieniu pielgrzymów serdecznie dziękował  duchownym za świąteczną modlitwę, słowa pouczeń oraz za zapoznanie z historią tej parafii.

Po cerkiewnej duchowej uczcie w świątyni zostaliśmy zaproszeni przez rodzinę Aleksiejuków do Dubna. W Dubnie nieomal wszystkie wiejskie domy były odnowione , zadbane i wyglądały jak z bajki…. kolorowe okiennice, ogródki pełne pachnących kwiatów, zamiast iglastych drzew – sady z jabłoniami, wiśniami…

W bogato ozdobionej świetlicy pielgrzymów  serdecznie powitały działaczki Koła Gospodyń i zaprosiły do własnoręcznie przygotowanego śniadania. Z modlitwą i radosnym powitalnym śpiewem Chrystos Woskresie zasiedliśmy do gościnnego stołu.

Następnie niebywałą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Wsi Dubno. Odpowiedzialna za muzeum-  emerytowana nauczycielka Halina Aleksiejuk wraz mężem umiejętnie z fascynacją prezentowali własnoręcznie opracowane  przez mieszkańców Dubna ścienne gazetki z historią wsi,  faktami bieżenstwa – wywózki w głąb Rosji, dokumentami rodzin, eksponaty krosien, naczyń kuchennych, pieca kuchennego, ubrań, makatek, ręczników…

To niewiarygodne i godne podziwu, że zafascynowani  i tak zaangażowani ludzie amatorsko bez oczekiwania na zapłatę pieniężną sami zbierali eksponaty i własnoręcznie sporządzili różne przedmioty …..  odtworzyli historię swojej rodzinnej wsi i udostępniając  na pamiątkę dzieciom i młodzieży  oraz wszystkim chętnym do zwiedzania.

Podziwu nie było końca … gdy wszyscy zajęliśmy miejsca w rzędach jak w  teatrze a nasza bratczyca  Helena Aleksiejuk, również emerytowana nauczycielka m.in.  Prawosławnej Szkoły Świętych Cyryla  i Metodego w Białymstoku,  zaprosiła wszystkich na autorski spektakl „ Timoszka”.

Scena samodzielnie bogato ozdobiona, ubrania wiejskie – prawdziwe kostiumy, piękny słowiański język swojski  białorusko – ukraiński – gwara używana we wsi, aktorzy – mieszkańcy wsi  i pobliskich miejscowości bez tremy i pomyłek odgrywających swe role. Śpiew , tańce i wszystko jak w prawdziwym teatrze…

Helena Aleksiejuk autorka spektaklu „Timoszka” Tieatralnaja istorija żyt’ja Tymoteusza Muśki – Dubno 20022 r. oraz książki „Timoszka znany i nieznany”. W ten sposób nasza bratczyca uwieczniła pamięć o wiejskim malarzu z Dubna, który malował lecz był sparaliżowanym kaleką.

Bratczyca Helena mieszka w Dubnie… a nam brakuje jej aktywnej działalności w Białymstoku… w naszym Bractwie….

Po spektaklu brawa, oklaski, słowa podziwu i autorce i aktorom i wykonawcom kostiumów i scenografii i twórcom muzeum…

Ważne jest chcieć coś czynić pożytecznego by życie było piękne,  pełne miłości do Boga i wspomagające bliźniego , zachęcające do modlitwy , nabożeństw i zacnych czynów…

Na pożegnanie wspólnie zasiedliśmy do smakowitego i obfitego obiadu  własnoręcznie przygotowanego przez niezwykle gościnnych mieszkańców Dubna.

Niech Bóg błogosławi i obdarzy wszystkich zdrowiem i chęcią do życia – wszystkim dziękował przewodniczący Bractwa Krystian Jaszczyk.

Z modlitwą i śpiewem Chrystos Woskresie! pożegnaliśmy się z gościnnością w Dubnie i szczęśliwie wracaliśmy do swych domów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do modlitewnej działalności w naszym Bractwie Świętych Cyryla i Metodego.

Opracowała- Halina Borowik

Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego – 24 maja 2025 r.

Protokół Walnego Sprawozdawczego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku w dniu 24 maja 2025 r.

25 maja 2025 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego przy ul Waryńskiego 30 w Białymstoku odbyło się Walne Sprawozdawcze Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. W zebraniu uczestniczyło 24 delegatów, zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego protokołu. Oprócz delegatów obecni byli zaproszeni goście, opiekunowie duchowni: ks. prot. dr Andrzej Kuźma, ks.  prot. Jerzy Charytoniuk, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim Walentyna Mielnik- Nikołajuk, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku Lucja Nimierowicz.

Rozpoczynając Zebranie pełniący obowiązki Przewodniczącego Zarządu Głównego Jan Smyk powitał delegatów i gości. Następnie zgodnie z § 24 pkt 2 Statutu Stowarzyszenia wskazał Krystiana Jaszczyka na przewodniczącego Walnego Sprawozdawczego Zebrania w dniu 24 maja 2024 r. Wybór ten zebrani jednogłośnie zaakceptowali.

Walne Zebranie rozpoczęło się Świętą Liturgia w kaplicy szkolnej o godz. 8:00, którą sprawował opiekun duchowy Bractwa ks. prot. dr Andrzej Kuźma. Po zakończeniu Liturgii, ks. Andrzej Kuźma poświęcił tablicę ufundowaną JE Arcybiskupowi Mironowi, który w latach swojego dzieciństwa był uczniem Szkoły Podstawowej Nr 12, która mieściła się w budynku obecnej NSP Cyryla i Metodego, a później przez cztery lata sprawował funkcję opiekuna duchowego Bractwa.

Obrany delegatów rozpoczęły się o godz. 10.00.

Na wniosek przewodniczącego zebrania uczestnicy przyjęli następujący porządek obrad:

Przywitanie gości i delegatów przez pełniącego obowiązki Przewodniczącego Zarządu Jana Smyka,

10:00 Część sprawozdawczo-wyborcza Zebrania; jeśli nie zbierze się kworum drugie zebranie będzie zwołane o godzinie 10.30 i będzie miało następujący przebieg:

  1.  Przywitanie gości i delegatów przez wiceprzewodniczącego ZG BCiM – Jana Smyka oraz wybór Przewodniczącego Zebrania.
  2. Wybór składu komisji wniosków i uchwał, komisji skrutacyjnej oraz protokolanta.
  3. Sprawozdanie z pracy Zarządu Głównego za 2024 rok
  4. Sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia (GKR) za 2024 r.
  5. Przedstawienie planu finansowego Bractwa na 2025 r
  6. Dyskusja.
  7.  Głosowanie ws. Uchwał:
  • zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego ZG Bractwa za 2024 r.,
  • zatwierdzenia sprawozdania finansowego ZG Bractwa za 2024 r.,
  • zatwierdzenia sprawozdania GKR Stowarzyszenia za 2024 r.,
  • podziału zysku z działalności w roku 2024 r.
  • udzielenia absolutorium ZG Bractwa za rok 2024 na wniosek GKR,
  • Wybory Przewodniczącego Zarządu Głównego Bractwa
  • uchwalenie planu finansowego na 2025 r.
  •  Zakończenie obrad
  • Modlitwa i wspólny obiad.

Następnie Przewodniczący zebrania zarządził wybór Komisji Skrutacyjno-Wyborczej oraz Komisji Wniosków i Uchwał. Do Komisji Skrutacyjno-Wyborczej zgłoszono kandydatury Katarzyny Wrony i Eugenii Korolko, do Komisji Wniosków i Uchwał Haliny Malesiak i Iwony Kos. W wyniku jawnego głosowania wybrano skład Komisji. Głosów sprzeciwu ani wstrzymujących się nie było. Na Protokolanta zgłoszono Iwonę Kos. W wyniku jednogłośnego głosowania ww. funkcja została jej powierzona.

Na podstawie listy obecności stwierdzono wymagane kworum. Wśród 36  osób obecnych, uprawnione do głosowania były 24 osoby.

Po ukonstytuowaniu się Komisji głos zabrał Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Jan Smyk, który podsumował działalność Bractwa w 2024 r. Działania podejmowane w minionym roku skupiały się przede wszystkim w obszarze edukacji i oświaty. Placówki prowadzone przez Bractwo to Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, Niepubliczne Przedszkole nr 1 im. św. Mł. Gabriela w Bielsku Podlaskim oraz Niepubliczne Przedszkole im. św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce i Niepubliczne Przedszkole św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach oraz Niepubliczne Przedszkole im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Jan Smyk zaznaczył, że pełne sprawozdanie merytoryczne z działalności Bractwa w 2024 r. zostało przesłane odpowiednio wcześniej do kół terenowych i wszyscy członkowie Bractwa mieli możliwość zapoznania się z mim, w związku z czym, Jan Smyk przedstawił tylko najważniejsze aspekty działania w minionym roku.

Wiceprzewodniczący, podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi działalności Bractwa. Zauważył, że w miastach południowej Polski coraz trudniej jest z aktywnością Bractwa. Wierni są tam rozproszeni na dużym terenie i nie znajdują czasu, aby angażować się w działania społeczne, a co za tym idzie, wiele kół nie działa tak intensywnie, jak można by tego oczekiwać. Jan Smyk powiedział, że Bractwo za mało jest widoczne w mediach, brak Biuletynu Informacyjnego nie jest dostatecznie rekompensowany obecnością w mediach społecznościowych i internecie, przez co, nasze działania nie docierają do zbyt dużej ilości osób, trzeba to poprawić. Z drugiej strony Jan powiedział, że cieszy się widząc na sali młodych ludzi. Jan Smyk powiedział także o trudnościach finansowych, które pojawiły się w Bractwie w 2024 r. oraz o zmianach na stanowisku głównej księgowej i rezygnacji Andrzeja Plewy z funkcji przewodniczącego Zarządu Głównego. Jan poinformował także o rozpoczętym procesie likwidacji Spółki Centrum Edukacyjne Sp. z o.o. z Hajnówki.

Prowadzący zebranie Krystian Jaszczyk podziękował Janowi Smykowi za sprawozdanie i przekazał głos Przewodniczącemu Głównej Komisji Rewizyjnej Romanowi Romaniukowi.

Przewodniczący GKR zapoznał zebranych z obszarami działalności Bractwa, które zostały objęte szczególną kontrolą Głównej Komisji Rewizyjnej za 2024 r., jak również wynikami kontroli wyników finansowych w poszczególnych jednostkach.

Roman Romaniuk przedstawił rachunek zysków i strat za miniony rok rozliczeniowy. Zaprezentował strukturę kosztów w Stowarzyszeniu za 2024 r. oraz przychody uzyskane z tytułu odpisu 1,5%. Wpływ z 1,5% za 2024 r. wyniósł ponad 52 tys. zł., co było najlepszym wynikiem w ciągu kilku ostatnich lat. Przewodniczący przedstawił bilans Bractwa za 2024 r., oraz wytłumaczył rachunek zysków i strat. Poinformował o powołaniu pełnomocnika Zarządu Głównego do spraw edukacyjnych – Lucji Nimierowicz. Przewodniczący GKR wskazał główne wnioski po przeprowadzonych kontrolach, zwrócił uwagę na konstruktywną pracę Zarządu Głównego oraz sprawne funkcjonowanie Biura ZG. Główna Komisja Rewizyjna nie stwierdziła żadnych poważnych uchybień.

W imieniu Głównej Komisji Rewizyjnej Roman Romaniuk poprosił delegatów o absolutorium dla Zarządu Głównego.

W związku z nieobecnością Grzegorza Nazaruka, pełnomocnika Zarządu Głównego do spraw finansowych, przygotowany przez niego plan finansowy na 2025 r., przedstawił Roman Romaniuk. Grzegorz Nazaruk sporządził plan mając na uwadze zaplanowane wpływy w poszczególnych placówkach oświatowych prowadzonych przez Bractwo oraz niezbędne inwestycje, które trzeba będzie poczynić.

Następnie Komisja Skrutacyjna sprawdziła kworum i przystąpiono do głosowania nad uchwałami:

  • Uchwała nr 1 o przyjęciu sprawozdania merytorycznego Zarządu Głównego Bractwa za 2024 rok.
  • Uchwała nr 2 o przyjęciu sprawozdania finansowego Zarządu Głównego Bractwa za 2024 rok.
  • Uchwała nr 3 o przyjęciu sprawozdania Głównej Komisji Rewizyjnej za 2024 rok.
  • Uchwała nr 4 w sprawie podziału zysku Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego za 2024 r.
  • Uchwała nr 5 w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Głównemu Bractwa na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej za 2024 r.
  • Uchwała nr 6 w sprawie uchwalenia planu finansowego na 2025 r.

Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie. Głosów wstrzymujących się ani przeciw nie było.

Ze względu na rezygnację z funkcji Przewodniczącego Zarządu Głównego, którą dr Andrzej Plewa złożył w sierpniu 2024 r., delegaci na Walne Zebranie powinni wybrać nowego Przewodniczącego. Po zakończeniu głosowania nad uchwałami przystąpiono do wyboru przewodniczącego Zarządu Głównego. Ze względu na to, że Jan Smyk od sierpnia był pełniącym obowiązki Przewodniczącego, Krystian Jaszczyk właśnie jego zaproponował na to stanowisko. Pan Jan wyraził zgodę na kandydowanie. Innych kandydatów nie zgłoszono. Tym samym lista została zamknięta.

W tajnym głosowaniu Przewodniczącym ZG, do zakończenia kadencji obecnego Zarządu, głosami 24 uprawnionych jednomyślnie wybrany został Jan Smyk.

Po dokonaniu wyboru na Przewodniczącego ZG Jan Smyk podziękował delegatom za zaufanie.

Andrzej Plewa zgodził się pozostać w Zarządzie Głównym, jako członek.

Andrzej Plewa podziękował członkom ZG oraz GKR i nowej głównej księgowej za współpracę.

O zabranie głosu poprosił jeszcze Mariusz Warszycki, który odczytał petycję prawosławnych podlaskich wsi skupionych w Diecezji Warszawsko-Bielskiej, którą ich mieszkańcy wystosowali do JE Metropolity Sawy. Petycja to prośba o interwencję Metropolity w sprawie budowy na terenie podlaskich wsi kolejnych turbin wiatrowych oraz kurników. Mieszkańcy obawiają się, że źródełko w Miękiszach może stracić swoje znaczenie z powodu skażenia wody, a wierni nie będą chcieli odwiedzać tych miejsc ze względu na fetor, który będzie się unosił wokół. Petycję podpisali mieszkańcy wsi Knorydy, Parcewo, Pasynki, Łoknice oraz Malesze, Szpaki i Bujnowo. Ludzie nie chcą, aby ich pola były pokryte panelami słonecznymi i wiatrakami.

Na zakończenie głos zabrał opiekun duchowy bractwa ks. dr Andrzej Kuźma, podziękował za pracę Przewodniczącego dr Andrzejowi Plewie, a Janowi Smykowi życzył powodzenia. Ks. Andrzej poprosił także o wsparcie inicjatywy Mariusza Warszyckiego.

Na zakończenie Jan Smyk podziękował wszystkim za udział w zebraniu i za to, że swoim zaufaniem, motywują go do pracy. Powiedział też, że kierowanie taką organizacją jak Bractwo, wymaga współpracy wszystkich członków ZG oraz GKR.  Jan Smyk podziękował także ojcom duchowym Bractwa za ich modlitwy i duchowe wsparcie.

Następnie zaprosił uczestników spotkania na obiad.

                               

Wizyta Bractwa Warszawskiego św. Cyryla i Metodego w Muzeum ikon w Warszawie

W dniu 1 kwietnia 2025r. Koło Bractwa Terenowego św. Cyryla i Metodego w Warszawie odwiedziło filię Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej znajdującej się przy Kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie. Mieści się tam wystawa przygotowana z okazji 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, która została poświęcona temu wydarzeniu oraz osobom, których trud i ofiara szczególnie wpisały się w ten wyjątkowy jubileusz. Jedną z tych wybitnych postaci jest osoba Jego Eminencji metropolity Dionizego Waledyńskiego.  Po wystawie oprowadzał nas sam twórca i kustosz wystawy – Pan Witalij Michalczuk.

Wystawa składa się z oryginalnych zdjęć, które  ukazują  drogę  życia  hierarchy i  prawosławnego  obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, metropolity Dionizego Waledyńskiego. Życie, które  wyznaczyła  oś  autokefalii  Kościoła prawosławnego w Polsce. To metropolita  Dionizy  zrealizował  projekt niezależności polskiego prawosławia i nadał wyjątkową jakość życiu cerkiewnemu w odrodzonym w 1918r. państwie polskim.

Archiwalne  fotografie  ukazują  drogę osobistego wzrastania, posługi biskupiej, a następnie okres zwierzchnictwa, kiedy działy się kluczowe momenty w historii polskiego  prawosławia.  Kadry  wystawy  ukazują  zagraniczną działalność, dialog ekumeniczny, aktywne uczestnictwo w życiu publicznym II Rzeczypospolitej pierwszego zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce. Ważnym wydarzeniem ujętym w wystawie jest otwarcie Wydziału Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, którego metropolita był twórcą i dziekanem. Wystawa prezentuje zdjęcia ze zbiorów Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej stanowiące unikatowe świadectwo,  które  przetrwało  czas  wojny  i  Powstania  Warszawskiego, służąc obecnie oknem pamięci pięknej i bogatej historii Kościoła prawosławnego w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Ks. Andrzej Baczyński

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku / Koło nr 1/

30 marca bieżącego roku, w niedzielę, po św. Liturgii, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się wielkopostne spotkanie bratczyków oraz zaproszonych sympatyków bractwa.

Głównym celem spotkania było dostojne i świadome trwanie w dniach Wielkiego Postu oraz oczekiwanie na Radość Paschalną.

Po wspólnej modlitwie przewodniczący bractwa, Krystian Jaszczyk, serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa podziękowań skierował do zaproszonego gościa – prelegenta, ks. dr. Włodzimierza Misijuka, który zawsze z chęcią duchowo wspiera i ubogaca nasze koło.

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, poświęconą pamięci św. Jana Klimaka, mnicha z Synaju i autora słynnego dzieła Drabina do raju, ks. dr Włodzimierz Misijuk, w trosce o duchowe doskonalenie bratczyków, wygłosił wykład na temat „Misterium św. Eucharystii w życiu prawosławnego chrześcijanina”.

Dostojny prelegent, jako wieloletni kapłan, wykładowca i kapelan szpitalny, szczerze zachęcał wszystkich do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu Cerkwi, a w szczególności w Świętej Liturgii, która jest wspólnym dziełem i najważniejszym nabożeństwem. Albowiem w czasie tego nabożeństwa sprawowany jest sakrament Świętej Eucharystii – Tainstwo Swiatoha Priczastija – czyli przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Sakrament ten ustanowił Jezus Chrystus w przeddzień ukrzyżowania – w Wielki Czwartek, po umyciu nóg uczniom na znak pokory. Jezus w czasie Tajnej Wieczerzy wziął chleb i  odmówiwszy błogosławieństwo połamał i dał uczniom mówiąc:
„Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i po odmówieniu dziękczynienia podał uczniom, mówiąc: „Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. Jezus Chrystus przykazał również uczniom: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19).

Ojciec Włodzimierz bardzo dokładnie wyjaśniał znaczenie wszystkich słów sakramentu i z wielką cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące świętych sakramentów Spowiedzi i Eucharystii.

Zachęcając słuchaczy do świadomego przystąpienia do św. Eucharystii – sw.  Priczastija, przypominał również słowa Chrystusa: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56).

Wszyscy byli wdzięczni ks. Włodzimierzowi za cudowną lekcję przypomnienia tak istotnych spraw w naszym życiu oraz za wyjaśnienie słów Bożych:
„Z bojaźnią Bożą i wiarą przystąpcie”, by świadomie uczestniczyć w Świętej Eucharystii i kolejny raz przeżywać rekolekcje przed Paschą Chrystusową.

W tym spotkaniu uczestniczył również zasłużony bratczyk naszego koła, dr Jan Zieniuk, który niedawno świętował 90.- tą rocznicę swych urodzin. Z wielką radością bratczycy, na czele z przewodniczącym Krystianem Jaszczykiem, składali dostojnemu jubilatowi szczere życzenia, wyrazy podziwu i uznania za jego pracę na rzecz naszej Cerkwi.
Pan dr Jan Zieniuk, jak zawsze z wielką gracją, dziękował za życzenia, zachęcając również wszystkich do nieustannej troski o sprawy Cerkwi i świadomości narodowej.

Na zakończenie spotkania przewodniczący, dziękując wszystkim za udział, zaprezentował program dalszej działalności koła. Wszystkich serdecznie zaprosił do aktywnego udziału w planowanych wydarzeniach – m.in. w maju – na integracyjny wyjazd do parafii w Boćkach na św. Liturgię oraz prezentację spektaklu naszej bratczycy, Konkurs Poezji Religijnej w Centrum Kultury Prawosławnej, a także w lipcu – na  wyjazd na święto św. Piotra i Pawła w Ełku.

             Opracowała – Halina Borowik

Zaproszenie na wykład ks. dr Włodzimierza Misijuka

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego koło Nr 1 w Białymstoku,  informuje, iż 30 marca 2025 r. w niedzielę o godzinie 14.00 w Centrum Kultury Prawosławnej odbędzie się  wykład ks. dr. Włodzimierza Misijuka na temat ,,Misterium św. Eucharystii w życiu prawosławnego chrześcijanina”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

W imieniu Zarządu Koła- Alina Mikołajczuk

Wręczenie Orderów Świętych Braci Sołuńskich

26 lutego, jak co roku, w ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, w Niepublicznej Szkole św. św. Cyryla i Metodego odbyła się wielka Gala Tańca. Spotkanie uczniów, rodziców, rodzeństwa i absolwentów szkoły jest podsumowaniem półrocznej pracy naszych uczniów na zajęciach tanecznych, które tym razem poprowadził pan Andrzej Krejza.

Szkolna uroczystość była też doskonałym momentem na zaproszenie dostojnych gości. Tym razem byli to przyjaciele szkoły nagrodzeni przez kapitułę Orderu Świętych Braci Sołuńskich: pani Małgorzata Pawluczuk, pan Roman Wasiluk oraz państwo Bożena i Tomasz Datczuk. Wyróżnionym nagrody wręczył Jan Smyk – pełniący obowiązki przewodniczącego Zarządu Głównego Bractwa.

Uroczystość Gali Tańca była także okazją na podziękowanie członkom szkolnej rady rodziców za organizację III Balu CiM oraz fundatorom przedmiotów na licytację charytatywną. Dyrektor szkoły Grzegorz Nazaruk osobiści podziękował wszystkim darczyńcom , wymieniając ich z imienia i nazwiska.

Zdjęcia: Anna Wierzbicka, Tekst Iwona Kos

Spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych

    Spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych.

17 lutego 2025 roku Bractwo Trzech Świętych Hierarchów w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku zorganizowało spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych.

Zasadniczy cel spotkania zapoznanie się, nawiązania kontaktów, wymiana informacji na temat działalności poszczególnych bractw oraz wzajemne wspieranie różnorodnych form działalności.

Z ramienia Zarządu Głównego Bractwo św. św. Cyryla i Metodego reprezentowali członek Zarządu Lucyna Ruszuk oraz Grzegorz Nazaruk -dyrektor Niepublicznej szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku – koło Nr 1 reprezentowali przewodniczący – Krystian Jaszczyk, Alina Mikołajczuk i Halina Borowik.

Spotkanie prowadził długoletni i doświadczony działacz bractwa cerkiewnego Sławomir Nazaruk.

Zebrani mieli doskonałą możliwość zaprezentowania nie tylko swoich sukcesów w działalności ale zarazem przedstawienia problemów i przeszkód organizacyjnych.

Wszyscy byli zachwyceni optymizmem przedstawicieli bractwa młodzieżowego, którzy z entuzjazmem oznajmiali swe sukcesy w różnorodnych formach działalności bractwowej.

Przedstawiciele poszczególnych bractw z Białegostoku, Hajnówki i Bielska Podlaskiego zastanawiali się nad sposobem zaktywizowania ludzi w różnym wieku do działalności cerkiewnej.

Cel tego pierwszego spotkania w pewnej mierze został zrealizowany albowiem nastąpiła wymiana kontaktów co umożliwi sprawne przekazywanie informacji dotyczących organizowanych form.

Każdy z zebranych był wdzięczny za udział w tej naradzie albowiem to świadczy o istocie zaangażowania i ważności efektywnego działania różnorodnych bractw cerkiewnych.

                              Opracowała- Halina Borowik

Walne Sprawozdawcze Zebranie koła terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

22 lutego 2025 roku w Centrum Kultury Prawosławnej kolejny raz spotkali się bratczyki Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku koła Nr 1 na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym by podsumować swą działalność i zastanowić się nad dalszym efektywnym funkcjonowaniem bractwa.

Po wspólnej modlitwie wszystkich zebranych bratczyków przywitał przewodniczący koła Krystian Jaszczyk i przedstawił plan walnego zebrania.

Zgodnie z planem walnego zebrania jednomyślnie wybrano  przewodniczącego zebrania Aleksego Mularczyka , który od początku założenia tego bractwa jest aktywnym i zasłużonym jego członkiem.

Dzięki sprawnemu porządkowi obrad i niezwykłej dyscyplinie zebranie przebiegało bardzo sprawnie. Przewodniczący koła Krystian Jaszczyk jako prawnik z zawodu w skrupulatnej formie przedstawił sprawozdanie działalności bractwa naszego koła w 2024 roku.

Następnie Irena Biedrzycka długoletnia przewodnicząca komisji Rewizyjnej  dokonała szczegółowego sprawozdania i oceny działalności zarządu koła za miniony 2024 rok zwracając uwagę na niezwykłą oszczędność finansową.

Komisja Skrutacyjna, na czele z przewodniczącym pełnym radości bratczykiem Mikołajem Kuryło dokonała w wyniku głosowania zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego, finansowego i działalności komisji rewizyjnej zarządu koła bractwa za rok 2024.

W wyniku głosowania i pozytywnych wypowiedzi dotyczących obecnej działalności  bractwa zarząd koła bractwa otrzymał absolutorium.

Bratczyki w przemiłej atmosferze przy kawie i herbacie długo  dyskutowali jak uatrakcyjnić działalność bractwa, zachęcić ludzi do wyjścia z domu  i uczestnictwa w spotkaniach bractwowych …by zbliżyć się do Boga.

Ze względu, że spotkanie bractwa odbyło się w dzień Wsielenskoj Roditielskoj subboty wspomniano modlitewnie z wielką czcią usopszych duchowych opiekunów naszego bractwa Jego Ekscelencję Arcybiskupa Mirona i Ks. Prot. Mikołaja Borowika oraz wieloletnich zasłużonych bratczyków prof. Andrzeja Łapko, Aleksandra Nikitorowicza, Aleksandra Nikitina, prof. Michała Małofiejewa, Mikołaja Wawreniuka, Mikołaja Nazaruka, Nadziei, Olgi … i zaśpiewano usopszym ze wzruszeniem i  łzami w oczach Wiecznaja pamiat

My obecni działacze bractw mamy obowiązek kultywować ich pamięć albowiem to oni wnieśli wielkie starania zakładając bractwa cerkiewne i troszcząc się by przynosiły znaczące korzyści dla Cerkwi i jednocześnie posłużyły chwale Bożej.

          Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach bractwa a szczególnie ludzi młodych, pełnych zapału i werwy, zachęcamy do włączenia się do aktywnej działalności.

Jednocześnie zapewniamy, że chętnie wykorzystamy Wasze pomysły poczynań pracy na rzecz Cerkwi oraz zawsze będziecie mile widziani w naszych szeregach.

             Opracowała – Halina Borowik

Kolejna witryna oparta na WordPressie