Archiwum kategorii: Bez kategorii

Święta Liturgia w Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku oraz film o Metropolicie Dionizym (Waledyńskim)

15 grudnia 2024 r. Boskiej Liturgii w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ks. prot. dr Andrzej Kuźma, wykładowca Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a także duchowy opiekun Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św.  św. Cyryla i Metodego, którego koło terenowe w Ełku, razem z naszą parafią zorganizowało, bezpośrednio po Boskiej Liturgii, pokaz filmów o Metropolicie Dionizym.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii do Dostojnego Gościa zwrócił się ks. Rafał Łaszczuk dziękując mu za przybycie, modlitewną pamięć o naszej Wspólnocie, a także wyraził wielką wdzięczność ks. prot. dr Andrzejowi Kuźmie  za jego wkład w duchowe wychowanie podczas pobierania nauk na studiach. Proboszcz wyraził również wielką radość, że  razem ze swoim wykładowcą mógł sprawować Sakrament Sakramentów – św. Eucharystię przy jednym ołtarzu, a także pozdrowił ks. prot. dr Andrzeja Kuźmę z dniem jego imienin, który Cerkiew wspominała w miniony piątek.

Po wspólnym śniadaniu słowem wstępu Dostojny gość przybliżył zebranym sylwetkę metropolity Dionizego i jego wyjątkowo trudną sytuację posługi duszpasterskiej. Po prezentacji filmowej odbyła się żywa dyskusja dotycząca sytuacji Cerkwi w Polsce w okresie międzywojennym oraz czasach współczesnych. 

Jako wspólnota parafialna wyrażamy wielką wdzięczność dla ks. prot. dr Andrzeja Kuźmy za poświęcony czas, wspólną modlitwę oraz pogłębienie naszej wiedzy a także Kołu Terenowemu Stowarzyszenia Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Ełku za pomoc, zaangażowanie wszystkich bratczyków i organizację spotkania. 

Wierzymy, iż wspólnie podejmowane inicjatywy będą szerzyły wielokulturowość naszego regionu ale przede wszystkim umacniały naszą wiarę i ukazywały piękno prawosławia. 

Tekst i zdjęcia Halina Malesiak

Relikwia Świętego Krzyża w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego

Dzięki staraniom Zarządu Głównego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, 16 października 2024 r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. św. Cyryla i Metodego miała zaszczyt gościć Relikwię Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Relikwia ta została przywieziona do Polski z Włoch z błogosławieństwa JE Metropolity Sawy w 100 lecie Autokefalii.

Możliwość goszczenia takiej Świętości była dla całej społeczności szkolnej i przedszkolnej ogromnym zaszczytem. Podczas akatystu do Krzyża Świętego, który odprawił opiekun duchowy Szkoły ks. Michał Czykwin, przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i członkowie rodzin uczniów mieli możliwość pokłonienia się Życiodajnemu Krzyżowi i nacieszenia się podniosłą atmosferą, która przez te kilka godzin dało się odczuć w naszej Szkole

Pielgrzymka wiernych z Warszawy do diecezji Łódzko-Poznańskiej.

W dniach 17-18 maja 2024r. z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Metropolity Sawy, wierni Kaplicy Św. Trójcy na Podwalu w Warszawie oraz przedstawiciele  Warszawskiego Koła Terenowego Bractwa śww. Cyryla i Metodego odbyli dwudniową pielgrzymkę autokarową do świątyń diecezji Łódzko-Poznanskiej. Wyruszyliśmy w piątek w godzinach porannych spod Katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy na drodze naszej pielgrzymki, był prawosławny cmentarz z kaplicą  pw. Zaśnięcia NMP w Łodzi, na którym spoczywają m.in. śp. abp Jerzy (Korenistow) i abp Szymon (Romańczuk) byli ordynariusze diecezji Łódzko-Poznańskiej. Przy ich grobach modliliśmy się o pokój ich dusz, dzieląc się radością paschalną. Następnie udaliśmy się do kolejnych świątyń Łodzi. Powitani serdecznie przez proboszcza katedry ks. mitrata Eugeniusza Fiedorczuka oraz przewodniczkę odwiedziliśmy cerkiew św. Olgi, która znajduje się przy ul. Piramowicza 12 i jest drugą świątynią Parafii. Znajduje się ona w odległości kilkuset metrów od Katedralnej cerkwi św. Aleksandra. Wyświęcono ją 16 października 1898 roku. Jest to jedyna w Polsce cerkiew prawosławna, na ścianach której nie ma malowideł z wizerunkami świętych. Zamiast charakterystycznych dla prawosławia kopuł zaprojektowano pokryty malarstwem dywanowym płaski sufit. Historia tej świątyni wiąże się z powstaniem sierocińca (ochronki) dla prawosławnych dzieci, budowę którego rozpoczęto w 1896 roku. Następnie wraz z przewodniczką udaliśmy się pod katedrę św. Aleksandra Newskiego. Tę świątynię wyświęcono w 1884 roku przez arcybiskupa warszawskiego i chełmskiego Leoncjusza. Była ona nieprzerwanie czynna, w tym też podczas I wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym mimo nagminnej polityki burzenia lub przebudowywania cerkwi na kościoły, ta świątynia przez Opatrzność Bożą została ocalona i nie została ani zrewindykowana, ani rozebrana, przez cały czas odbywały się w niej nabożeństwa. Będąc w Łodzi nie sposób pominąć spacer po słynnej ulicy Piotrkowskiej – reprezentacyjnej ulicy Łodzi, jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie liczącej ok. 4,2 km, biegnącej południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Od samego początku ulica ta stanowiła oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Pokrzepieni smacznym obiadem pożegnaliśmy się z Łodzią i udaliśmy się do Piotrkowa Trybunalskiego do parafii Wszystkich Świętych. Powitani ciepło  przez proboszcza ks. prot. Jana Jakimiuka usłyszeliśmy wiele informacji na temat świątyni oraz historii i współczesności z życia parafii. Uraczeni poczęstunkiem przygotowanym przez proboszcza i parafian wyruszyliśmy do Częstochowy. Zakwaterowanie i kolację w Częstochowie mieliśmy w domu pielgrzyma. Zwieńczeniem naszej pielgrzymki był udział w Liturgii Świętej w Cerkwi Ikony Matki Bożej częstochowskiej. Piękna świątynia, uroczy śpiew oraz słoneczna pogoda stworzyły niepowtarzalny klimat. Po śniadaniu zorganizowanym przez proboszcza ks. Marcina Bielawskiego, matuszki i parafian udaliśmy się do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie by pokłonić się Matce Bożej w Jej ikonie Jasnogórskiej. Następnie wraz z proboszczem ks. Marcinem odwiedziliśmy remontowany budynek, który stanowi własność parafii częstochowskiej.  Ks. Marcin opowiedział nam o przyszłych planach związanych z jego przeznaczeniem dla potrzeb społeczności prawosławnej Częstochowy. Kolejno odwiedziliśmy dawną cerkiew śww. Cyryla i Metodego przy pl. Wł. Biegańskiego, która po odzyskaniu niepodległości  w 1918r. została przejęta przez rzymskich katolików i jest dzisiaj kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki był wspólny obiad.

Wdzięczni wszystkim Czcigodnym Ojcom Proboszczom, Siostrom, Chórzystom oraz Parafianom, którzy tak serdecznie, gościnnie i ciepło spotykali nas na drodze naszej pielgrzymki, pełni duchowych wrażeń a także wielu miłych i niezapomnianych chwil powróciliśmy do Warszawy.   

Ks. Andrzej Baczyński

,, Dlaczego warto pościć?” – wykład ks. prot. dr Włodzimierza Misijuka

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego  w Białymstoku /koło Nr 1/

,, Dlaczego warto pościć?” –

wykład ks. prot. dr. Włodzimierza Misijuka

3 marca b.r., w niedzielę po św. Liturgii, odbyło się kolejne zebranie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego. Głównym celem spotkania było przygotowanie się Bratczyków i chętnych zaproszonych gości do godnego przeżywania zbliżającego się Wielkiego Postu. We współczesnym świecie w mediach jest mnóstwo polemik na temat postu…

Po modlitwie przewodniczący naszego koła Krystian Jaszczyk serdecznie powitał  bratczyków i zebranych słuchaczy. Szczególne słowa wdzięczności zostały skierowane do wykładowcy ks. dr. Włodzimierza Misijuka, który zawsze chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą teologiczną.

Ojciec Włodzimierz jako doświadczony kapłan i nauczyciel pragnąc skupić uwagę słuchaczy zwrócił się z pytaniem … z czym się kojarzy słowo „ post”?

Na spotkaniu bractwa, jak w szkole na lekcji zawrzało albowiem bez szczególnej zachęty zebrani podawali znaczenia słowa aktywnie uczestnicząc w wykładzie.

Ludzie starsi, którzy posiadają pewną wiedzę pragną się podzielić swym doświadczeniem życiowym a zarazem usystematyzować swe mądrości doskonaląc występujące braki.

Aby ubogacić wiarę, ufność i pozostawić u słuchaczy głębokie przekonanie o. Włodzimierz przypomniał , że post był już znany i praktykowany w Starym Testamencie.

W Nowym Testamencie Jezus Chrystus oraz Apostołowie potwierdzili ważność postów. Wykładowca cytując słowa Pisma Świętego dotyczące m.in. postu Jezusa Chrystusa namawiał słuchających do codziennego regularnego czytania Słowa Bożego.

Z wielkim zainteresowaniem przyjmowana była wiedza, ku przypomnieniu, dotycząca postu jako okresu wstrzemięźliwości oraz samokontroli a także rodzajów postów w naszej Cerkwi Prawosławnej – jednodniowych i wielodniowych.

Niezwykły kapłan o. Włodzimierz Misijuk zachęcał do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach, pomocy bliźnim i służenia bratczykom dobrym przykładem do otaczających ludzi.

Ubogaceni duchowym pokrzepieniem bratczyki i miłośnicy bractwa wdzięczni za duchową lekcję czuli się gotowi udziału w nabożeństwach wielkopostnych w cerkwi i godnego przeżywania słów wołających…

Dusze moja, dusze moja, wostani,

czto spiszi, koniec prybliżajetsia….”

/ „Duszo moja , duszo moja, powstań,

Czemu śpisz? Koniec przybliża się…”/

Troskliwy prelegent zaprezentował również lekturę do czytania:

Bp Kalistos Ware „Wielki Post i konsumpcyjne społeczeństwo”

Autor przekładu – ks. prot. dr Włodzimierz Misijuk

Zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach bractwowych, gdzie ubogacając się duchowo zbliżamy się do Boga, Cerkwi oraz mile spędzamy czas w towarzystwie bliskich osób zawsze gotowych zaoferować sobie nawzajem zrozumienie, przyjaźń  oraz pomoc.

Opracowała – Halina Borowik

Fotografie – Halina Borowik i Krystian Jaszczyk

„ Unia Brzeska – historia a współczesne problemy” – wykład Anny Radziukiewicz

                   

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku – koło Nr 1

Spotkanie na temat „ Unia Brzeska – historia a współczesne problemy”                    

27 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się zgodnie z planem pracy kolejne spotkanie bractwa oraz zaproszonych gości  na temat Unii Brzeskiej i współczesnych problemów świata.

Po wspólnej modlitwie Krystian Jaszczyk – przewodniczący bractwa serdecznie wszystkich przywitał i podziękował za przybycie.

Szczególne słowa podziękowań skierował do p. Anny Radziukiewicz prelegenta tego wykładu. Wszyscy gromkimi brawami wyrazili wdzięczność  zasłużonej redaktorce Przeglądu Prawosławnego oraz autorce mnóstwa wspaniałych artykułów i książek.

Anna Radziukiewicz w wykładzie, w zrozumiały sposób przedstawiła Unię Brzeską 1596 roku – jej przyczyny, przebieg i skutki. Chętnie odpowiadała na zadawane pytania i wyjaśniała zawiłe szczegóły i tajniki naszej historii.

W wyniku Unii Brzeskiej powstał również Kościół unicki. Unici zobowiązali się uznać dogmaty Kościoła katolickiego zachowując swój obrządek, kalendarz juliański i organizację kościelną.

Słuchacze zrozumieli, że ta unia stała się w ciągu dziejów historycznych przyczyną konfliktów religijnych i narodowościowych.

Prelegentka chętnie podawała lekturę, w której można dokładnie zapoznać się z poszczególnymi faktami historycznymi dotyczącymi omawianych dziejów historycznych.

Anna Radziukiewcz  jako autorka książki „ Bliski mi Wschód”  zaprezentowała również swoje opracowanie zachęcając do zapoznania się z „ze złożonościami tego świata …. I nieco innym spojrzeniem na chrześcijański Wschód” .

Z podziwem i gratulacjami Bratczyki wertowali duchowy podręcznik „BLISKI mi WSCHÓD” i pozostawali w przeświadczeniu, że należy cenić i nieustannie trwać w modlitwie by nie zatracić swej wiary.

Na spotkaniu wystąpił również Eugeniusz Czykwin – poseł kilku kadencji na Sejm, redaktor naczelny Przeglądu Prawosławnego, który opowiedział o działalności w Prawosławnym Bractwie Młodzieżowym, zaangażowaniu się  w  życie polityczne, osiągnięciach w pracy poselskiej na rzecz Cerkwi Prawosławnej. Obecni mieli możliwość zadania byłemu wieloletniemu posłowi  pytań dotyczących  wyborów i pracy w obradach Sejmu oraz wymiany swoich poglądów i wyrażenia słów wdzięczności.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na nasze spotkania Bractwa Świętych Cyryla i  Metodego. Spotkania Bratczyków to cenny czas duchowego ubogacania się oraz szczerych rozmów przy kawie i herbatce rozpoczynających się i kończących się modlitwą.

Opracowała – Halina Borowik

 

Wieczór z kulturą ludową mniejszości narodowych Podlasia

 

Uroczystość „Wieczór z kulturą ludową mniejszości narodowych Podlasia” zwana potocznie zapustami odbyła się dnia 23 listopada 2023 r. w budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Było to spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli oraz zaproszonych gości. Podczas tego wydarzenia uczniowie, absolwenci Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego zaprezentowali   piosenki, wiersze oraz przedstawienie teatralne w języku białoruskim. Uczniowie, dzieci oraz ich rodzice poznali bogactwo folkloru, tradycje i zwyczaje  Ziemi Podlaskiej.  Charakter uroczystości podkreśliła dekoracja wzbogacona elementami ludowymi. Na scenie pojawiły się kołowrotki, kopańki, ręczniki i wyszywane obrusy, tkane kilimy i chodniki oraz inne eksponaty kultury mniejszości narodowej Podlasia. Scena była  profesjonalnie oświetlona. Wysokiej jakości odbiór utworów oraz znakomitą słyszalność wykonawców  zapewniła firma zajmująca się nagłaśnianiem imprez. Uroczystość  prowadziła Pani Lucja N.,   osoba posiadająca doświadczenie w roli konferansjera. Zgodnie ze scenariuszem spotkania – „Wieczór z kulturą ludową mniejszości narodowych Podlasia”, napisanym przez prowadzącą,  jako pierwsi na scenie wystąpili uczniowie z grupy teatralnej    z Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Zajęcia teatralne z uczniami prowadzi Pani Nina Abramiuk. Uczniowie zaprezentowali  spektakl obrzędowy pt. „Na łaucy u ciotki Julki”. Scenariusz opracowała i napisała Pani Nina Abramiuk. Następnie na scenie wystąpiły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Dzieci wykonały piosenkę w języku białoruskim pt.  „Orkiestr”. Kolejnym punktem programu był występ szkolnego chóru, który prowadzi Pani Ala Kamieńska.  Uczniowie wykonali dwie piosenki  „Hala po sadoczku chodyła” w języku ukraińskim i „Mikita” w języku białoruskim.

Spotkanie „Wieczór z kulturą ludową mniejszości narodowych Podlasia” uatrakcyjniła poezja w wykonaniu naszego absolwenta Timura Chodkiewicza. Timur wygłosił gawędę w języku białoruskim  pt. ‘Janka u kapeluszy”. Gościem specjalnym wydarzenia był Andruś Takindanh białoruski  muzyk, poeta  i filmowiec. Andruś wykonał trzy piosenki     w języku białoruskim. W kolejnej części programu Pani Katarzyna Kiczko zaprezentowała białoruskie tańce ludowe zwane „karahody”. Uczestnicy spotkania poznali podstawowe kroki tańców ludowych. Następnie zgromadzeni goście wspólnie, przy akompaniamencie harmonii śpiewali  piosenki w językach mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. Spotkanie „Wieczór z kulturą ludową mniejszości narodowych Podlasia”  zakończyło  się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez firmę cateringową.

Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego

Zaproszenie na jesienny koncert piosenki ,,Śpiewajmy Razem”

Zapraszamy na jesienny koncert „Śpiewajmy razem”

w dniu 14 listopada 2023 r. o godz. 17.00 w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku odbędzie jesienny koncert piosenki ,,Śpiewajmy Razem”. Uroczystość będzie miała  charakter ogólnodostępny.

W koncercie udział wezmą uczniowie – dzieci i młodzież – finaliści II Przeglądu Piosenki Mniejszości Narodowych „Śpiewajmy Razem” oraz dzieci, rodzice i nauczyciele Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku a także uczniowie, rodzice i  nauczyciele  Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku oraz zaproszeni goście.

 

 

II Edycja Przeglądu Piosenki Mniejszości Narodowych ,, Śpiewajmy Razem”

W poniedziałek 23 października w Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w  Białymstoku  po raz kolejny odbył się Przegląd Piosenki Mniejszości Narodowych ,,Śpiewajmy Razem”. Zadanie  zostało sfinansowane ze środków Miasta Białystok. W wydarzeniu tym wzięli udział zarówno uczniowie z NSP CiM jak i innych białostockich szkół. Przegląd odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Zwycięzcy Przeglądu zostali wyłonieni przez znamienite jury, w składzie: Joanna Jurczuk, Marta Wróblewska i Bożena Winconek. Nagrody zwycięzcom zostaną wręczone podczas Jesiennego Koncertu, który odbędzie się już w listopadzie.

Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego

27 maja 2023 r. odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. W zebraniu uczestniczyło 29 delegatów z 12 kół terenowych. Oprócz delegatów obecni byli zaproszeni goście, w tym JE  Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej; opiekunowie duchowni: ks. prot. dr Andrzej Kuźma, ks. Michał Czykwin,            ks.  prot. Jerzy Charytoniuk, ks. prot. Teodor Wieremiejuk, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim Walentyna Mielnik- Nikołajuk, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach Barbara Dudicz, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku Lucja Nimierowicz oraz Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku – Grzegorz Nazaruk, który ugościł wszystkich zebranych.

Spotkanie Bractwa rozpoczęła Święta Liturgia, którą w kaplicy św. św. Cyryla i Metodego w NSP CiM sprawował opiekun duchowy szkoły ks. Michał Czykwin.

Rozpoczynając Zebranie Przewodniczący Zarządu Głównego dr Andrzej Plewa powitał wszystkich zebranych. Spotkanie przebiegało według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Głównym celem Zebrania Delegatów Bractwa, jak co roku, było podsumowanie pracy Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, poszczególnych kół terenowych oraz jednostek edukacyjnych prowadzonych przez Bractwo. W tym roku nie mniej ważne było także przeprowadzenie wyborów do władz Bractwa ze względu na zakończenie trwającej trzy lata kadencji.

W trakcie zebrania jego uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sprawozdaniem podsumowującym pracę Stowarzyszenia uwzględniającym pracę ZG, jednostek oświatowych oraz kół terenowych. Sprawozdanie to przedstawił dr Andrzej Plewa przewodniczący ZG. Kolejne sprawozdanie dotyczyło pracy Głównej Komisji Rewizyjnej – zaprezentował je przewodniczący GKR Roman Romaniuk.  Trzecie sprawozdanie dotyczące perspektywy rozwoju placówek oświatowych zostało przedstawione przez pełnomocnika ZG do spraw finansowych i dyrektora NSP CiM Grzegorza Nazaruka.

Po odczytaniu sprawozdań prowadzący zebranie Jan Smyk udzielił głosu przedstawicielom kół.

Następnie głosowano nad uchwałami – wszystkie zostały przyjęte jednogłośnie.

Kolejnym punktem obrad  delegatów były wybory władz Bractwa.

Do Zarządu Głównego weszli:

Przewodniczącym Zarządu Głównego jednogłośnie wybrano dr Andrzeja Plewę, pozostali członkowie ZG to: Jan Smyk, Lucyna Ruszuk, Halina Malesiak, Michał Górski, Andrzej Remża.

Głowna Komisja Rewizyjna pozostała w niezmienionym składzie:

Roman Romaniuk, Alina Mikołajczuk, Aleksy Mularczyk

Obrady Bractwa zakończono wspólnym obiadem,

Opracowała Iwona Kos,

Zdjęcia Iwona Kos, Grzegorz Nazaruk