Archiwum kategorii: Bez kategorii

Spotkanie przedwigilijne

Utartym już zwyczajem Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku spotkało się na wieczorze, w okresie postnym przygotowującym do świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miało miejsce 22 grudnia 2015 roku, w Centrum Kultury Prawosławnej.

Uczestnicy wieczór ten rozpoczęli modlitwą, a następnie przewodniczący zarządu Koła, Aleksy Mularczyk, przywitał wszystkich przybyłych, w tym  gości – ojca duchowego o. Sergiusza, Grażynę Nazaruk (przedstawicielkę współpracującego Stowarzyszenia „Ruś”) oraz członka zarządu głównego Aleksego Kordiukiewicza.  O. Sergiusz z powodów służbowych przybył nieco później, przyodziany w mundur strażacki, albowiem niedawno został desygnowany na głównego kapelana Straży Pożarnych w Polsce. Funkcję takową, po raz pierwszy objął duchowny prawosławny;  stąd otrzymał On obecnie stosowne gratulacje.  W związku z tym o. Sergiusz podzielił się następnie informacjami dotyczącymi tej służby.

Zapoznał On także w krótkiej prelekcji z wiadomościami o pracach trwających w Monasterze w Supraślu, przy czym szczególną uwagę zwrócił na kwestie odnoszące się do planowanego wykonania fresków  w głównej świątyni p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Wymaga to zachowania specjalnych technologii w trakcie wykonywania prac budowlanych i ściśle z tym związanego pisania ikonograficznego.

W trakcie tego wieczoru zebranych nieoczekiwanie odwiedził chór dziecięco-młodzieżowy, działający przy parafii p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku pod kierunkiem Anny Musiuk. Wykonał on w sposób niezwykle duchowy i dość aktywny kilka kolęd, co spotkało się ze sporym aplauzem zebranych. Złożono życzenia dzieciom i ich dyrygentce miłych świąt B. N. oraz dalszego rozwoju w zakresie kształtowania chóru.

Uczestnicy spotkania nie omieszkali wspólnie zaśpiewać także we własnym gronie kolędy, w tym często zasłyszane w swych rodzinnych domach. Złożono również życzenia „mnogoletija” niedawnym solenizantom Mikołajom, a wśród uczestniczących było trzech bratczyków obchodzących te święto. Omówiono także zasady udzielania pomocy dla cierpiących braci na Ukrainie, o którą zwrócili się hierarchowie Ich Ekscelencje – Iłarion i Mitrofan z Doniecka   i Ługańska.

Nie obyło się także bez podziękowań siostrom z Koła, które tradycyjnie już przygotowały dla uczestników postne dania, a kunszt wykonawczy z tym związany, zaowocował różnorodnością smacznego posiłku.

Wieczór zakończył się odśpiewaniem modlitwy oraz złożeniem wzajemnych życzeń, w oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

                                                                                              Przewodniczący zarządu Koła

                                                                                                                  Aleksy Mularczyk

151207-49 151207-47 151207-46 151207-43 151207-38 151207-19

 

Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich

W czwartek 14 stycznia 2016 r, społeczność Lublina spotkała się na wspólnym kolędowaniu. W centrum kongresowym zebrało się grubo ponad 600 osób, by wysłuchać kolęd wschodniosłowiańskich. O tym, jak to była udana impreza kulturalna i duchowa najlepiej świadczy fakt, iż cała publiczność podziękowała wykonawcom owacją na stojąco. Po koncercie w foyer Centrum Kongresowego odbył się skromny poczęstunek, w czasie którego lubelskie koło Bractwa świętych Cyryla i Metodego w ramach ogólnopolskiej akcji Bractwa „Pomoc humanitarna z Polski dla Donbasu” kwestowało na rzecz pomocy dla mieszkańców obwodów Donieckiego i Ługańskiego we wschodniej Ukrainie, dotkniętych wojną. Udało się zebrać blisko 1800 zł, za które wszystkim szczodrym ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Za zebrane środki zostaną zakupione dary, które w kolejnym już transporcie zostaną wysłane przez Bractwo do potrzebujących w Donbasie, w szczególności osób starszych, matek i dzieci. Koncert zorganizowali: Koło Terenowe w Lublinie Bractwa świętych Cyryla i Metodego, Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska.

Szczegóły:

http://orthodox.fm/wieczor-koled-wschodnioslowianskich/

http://orthodox.fm/galeria-z-wieczoru-koled/

http://orthodox.fm/siostry-z-turkowic-spiewaly-koledy-w-lublinie/

http://orthodox.fm/koncert-choru-katedralnego-w-lublinie/

http://orthodox.fm/12869-2/

http://orthodox.fm/filmy-z-wieczoru-koled-wschodnioslowianskich/

Ekumeniczny koncert kolęd

10 stycznia 2016r. w Przemyślu obył się ekumeniczny wieczór kolęd, na którym słuchacze mieli możliwość zapoznania się z bogactwem prawosławia, słuchając wschodnich kolęd. Przedstawiono krótki „wertep”, złożono życzenia Noworoczne siejąc ziarna pszenicy oraz zaśpiewano dla wszystkich tradycyjne: „Mnohaja Lita”.  Na koniec wspólnie odśpiewano kolędę: „Cicha noc” w języku polskim i ukraińskim. Atmosfera spotkania była bardzo miła i świąteczna, połączona z wymianą wrażeń przy wspólnym świątecznym stole.

Płyta CD „Pomiłuj mia Boże – Bogogłasnik” w wykonaniu Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Siostry Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach wydały kolejną, już czwartą płytę CD pt. „Pomiłuj mia Boże… Bogogłasnik”, zawierającą 24 piękne pieśni paraliturgiczne. Poniżej prezentujemy trzy wybrane pieśni w wykonaniu Chóru Sióstr z Turkowic z tego jakże ciekawego albumu. Płyta została wydana przy wsparciu finansowym Fundacji Dialog Narodów i pod patronatem Bractwa świętych Cyryla i Metodego.

Szczegóły:

http://orthodox.fm/12504-2/

IV FESTYN ZDROWIA W HAJNÓWCE

Tradycją stało się, iż w ostatnią niedzielę sierpnia (30.08) koło terenowe Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce organizuje Festyn zdrowia.

Festyn Zdrowia powstał z myślą, aby stale przypominać ludziom, że aby zdrowym być należy dbać nie tylko o ciało, ale i nasze dusze.

Duchowych porad udzielali mnisi z Monasteru św. Onufrego z Jabłecznej. Można też było zakupić literaturę o treściach duchowych hajnowskiego wydawnictwa Bratczyk oraz miody i herbatki oj. Gabriela.

Podczas imprezy można się zbadać. W tym roku zorganizowaliśmy bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, cholesterolu, komputerowe badanie stóp (pod kątem płaskostopia, koślawości, szpatowości itp.) oraz modnego ostatnio określania składu ciała – wieku biologicznego, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Hajnowianie mieli też możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji: dermatologicznych (dr Irena Ostrowierch), chorób wewnętrznych (dr Renata Korch) i logopedycznych (Elżbieta Sterlingow), Poradni Rehabilitacji Leczniczej Kinetica. Fitness Klub Activeline wraz z Hajnowskim Parkiem Wodnym zapraszali na aqua zumbę, zajęcia rehabilitacyjne oraz naukę pływania dla dorosłych i dzieci.

Honorowo oddano ponad 17 litrów krwi.

Imprezie towarzyszyły bezpłatne atrakcje dla dzieci (zabawy z animatorami, dmuchańce, trampoliny), a także występy zespołów, m.in. Zespół Pieśni i Tańca Przepiórka, Orkiestra Dęta z Hajnówki, Dołgij Wieczer, Studio Piosenki Estradowej z Hajnowksiego Domu Kultury, Julita Kiczkajło z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Żemerwa. Na zakończenie wystąpili Hoyraky.

Na scenie odbyły się także pokaz ratownictwa medycznego, pokaz dżudo oraz zumby.

Podczas festynu odbył się także konkurs warzywny o nagrodę burmistrza. Po ogłoszeniu wyników hajnowianie chętnie konsumowali zwycięskie (i nie tylko) potrawy.

DSC_FESTYN ZDROWIA

 (Katarzyna Czurak)

Relacja z pielgrzymki do Rosji

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Są takie cztery miejsca na ziemi, które Bogurodzica otacza swoją szczególną troską i opieką. Czwartym z tych miejsc po Atosie, Gruzji i Kijewo-Pieczerskiej Ławrze jest Diwiejewo.

To właśnie Diwiejewo było głównym celem pielgrzymki, która w dniach 1-13 lipca 2015 roku pod duchową opieką ojca Jana Szmydki, proboszcza parafii pw. Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim, podróżowała po świętych miejscach Rosji i Białorusi.

Odwiedziliśmy Moskwę, gdzie pokłoniliśmy się relikwiom św. Matrony w Monasterze pw. Opieki Matki Bożej oraz św. Patriarchy Tichona, który w końcu XIX w. był biskupem lubelskim, a teraz Jego relikwie spoczywają w Donskim Monasterze.

W Muromie modliliśmy się przy relikwiach św. św. Piotra i Fiewronii – niebiańskich patronów rodziny i małżeńskiej miłości i wierności. Trafiliśmy do Nich w przededniu dnia Ich pamięci i z podziwem patrzyliśmy na toczące się w całym mieście przygotowania do Święta Rodziny, które obchodzone jest w Rosji 8 lipca – w dniu śmierci muromskich świętych.

Diwiejewo to miejsce, gdzie spoczywają relikwie św. Serafima z Sarowa. Nasze oczy nie mogły nacieszyć się wspaniałością świątyń, uszy wzruszającym śpiewem mniszek w czasie nabożeństw, a dusze stałą obecnością św. Serafima i świętych mniszek, których relikwie spoczywają na terenie monasteru. Co najważniejsze, mieliśmy możliwość przemierzania świętej Kanawki z modlitwą „Bogorodice Diewo radujsia” powtarzaną wg zaleceń św. Serafima 150 razy. Pielgrzymi przemierzający Kanawkę z wiarą i modlitwą otrzymują od Matki Bożej pomoc i duchowe pocieszenie dawane im na miarę ich wiary. Święta Kanawka to nasyp o wysokości 2,15 m i takiej samej szerokości, który otacza monaster. „Szczęśliwy jest ten, kto pobędzie u ubogiego Serafima w Diwiejewie (…), ponieważ Matka Boża każdej doby odwiedza Diwiejewo (…) Kto Kanawkę tą przejdzie i sto pięćdziesiąt razy z uwagą wypowie „Bogorodice Diewo radujsia, temu będzie tutaj i Atos i Kijów i Gruzja (…)”. Tak mawiał za życia ziemskiego św. Serafim o Diwiejewie i pozostałych trzech miejscach wybranych przez Bogurodzicę.

Odczuliśmy ogromną radość duchową mogąc zanurzać się w świętych źródłach, których w Diwiejewie jest kilka, między innymi w źródle św. Serafima, które znane jest ze szczególnej siły uzdrawiania dusz i ciał zanurzających się z wiarą i modlitwą pielgrzymów.

Opuszczaliśmy Diwiejewo odmienieni duchowo, zabierając ze sobą garstkę ziemi ze świętej Kanawki, wodę ze świętych źródeł i sucharki, które oświęcane są w żeliwnym naczyniu św. Serafima i rozdawane pielgrzymom tak samo, jak to niegdyś czynił batiuszka Serafim.

Z Diwiejewa udaliśmy się do Ławry Świętej Trójcy w Siergijew Posadzie pod Moskwą, aby pokłonić się relikwiom św. Sergiusza z Radoneża. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w nabożeństwach, podczas których nasze dusze radował wspaniały śpiew chórów: monasterskiego i studentów Akademii Duchownej i Seminarium, które mieszczą się na terenie Ławry.

Pustelnia Optyńska to kolejne miejsce naszego pielgrzymowania. Tu w okresie XVIII-XX wieku modliło się i niosło pomoc duchową potrzebującym czternastu świętych starców, których relikwie spoczywają teraz w cerkwiach monasteru. Pustelnia Optyńska to też miejsce, gdzie na Paschę w 1993 r. zostali zamordowani trzej bracia tego monasteru. Nad ich grobami wybudowano czasownię, gdzie codziennie zanoszone są modlitwy za ich dusze. Wierni stawiają w niej żółte, woskowe świece. Gdy świece te się dopalają, ich ogarki z żółtych stają się zaczerwienione, jakby nasączone krwią męczenników przelaną w dzień „Krasnej” Paschy. Każdy z naszych pielgrzymów otrzymał po kawałeczku tych przedziwnych świec.

Przedostatnim miejscem naszej pielgrzymki był monaster św. Elżbiety w Mińsku na Białorusi. Przyjechaliśmy tu, być może z tajną myślą w sercu, że byliśmy w tak starych i namodlonych miejscach, a tu – monaster ma zaledwie 15 lat i zapewne nic nas w nim już nie zadziwi… A jednak, gdy usłyszeliśmy o jego historii, zobaczyliśmy zdjęcia dokumentujące jego powstawanie oraz misję jaką pełnią mniszki i siostry miłosierdzia (te ubrane na biało kobiety, które przyjeżdżają do naszych świętych miejsc ze swoimi rękodziełami), to w naszych oczach zakręciły się łzy. Źródłem dla powstania monasteru było miłosierdzie, jakie okazywało początkowo dwanaście osób dobrego serca pacjentom szpitala psychiatrycznego na Nowinkach, gdzie przebywa około 2000 pacjentów. Obecnie siostry miłosierdzia i mniszki opiekują się nie tylko tym szpitalem, ale jeszcze dwoma domami opieki, w których mieszka łącznie około tysiąca dorosłych i dzieci cierpiących na psychoneurologiczne choroby. Opieka i pomoc ludziom chorym lub uzależnionym zatacza coraz większe kręgi. Witajmy więc ciepłym sercem siostry miłosierdzia przybywające do nas na różne święta i pamiętajmy, że każdy pieniążek jaki wydamy na rękodzieła wykonane w monasterze św. Elżbiety przysłuży się do naszej pomocy cierpiącym, chorym, porzuconym… naszym bliźnim.

Tuż przed powrotem do Polski zatrzymaliśmy się w jeszcze jednym uświęconym modlitwami miejscu – w monasterze w Żyrowicach na Białorusi, gdzie od XV wieku przechowywana jest słynąca cudami Żyrowicka Ikona Matki Bożej. Jest to unikalna ikona, ponieważ wizerunek Matki Bożej jest umieszczony na kamieniu, a sama kamienna ikonka ma rozmiary zaledwie 6 na 5 cm.

W skali ziemskiej, ludzkiej przemierzyliśmy ponad 5 tysięcy kilometrów. Ta ogromna odległość jest jednak niczym w porównaniu do niewidzialnego wymiaru pielgrzymki, czyli skali duchowych przeżyć, jakie każdy z nas zabrał w swoim sercu do domu.

W imieniu wszystkich pielgrzymów i swoim bardzo dziękuję Organizatorom tego wspaniałego wydarzenia – Państwu Ewie i Jerzemu Rygorowicz.

autorka: Elżbieta Pawlak

Wydarzenia z początku roku 2015

I Bal Charytatywny w Hajnówce

bal charytatywny bal charytatywny 2

7-go lutego 2015 roku odbył się I Bal Charytatywny na rzecz Koła Terenowego w Hajnówce. Uroczystego otwarcia balu dokonały członkinie Zarządu Głównego Lucja Nimierowicz i Ewa Rygorowicz. Wśród przywitanych honorowych gości znaleźli się starosta powiatu hajnowskiego Mirosław Romaniuk, członkinie Koła z Ełku, przewodnicząca koła terenowego bractwa w Hajnówce- Katarzyna Czurak. Bal rozpoczął wspólną modlitwą ojciec duchowy bractwa Marek Jurczuk. Uroczystość uświetnił swoim pięknym śpiewem ballad rosyjskich kwintet „Dołgij wieczer” pod dyr. Kamila Romana Wasiluka z Hajnówki. Następnie zabawę poprowadził zespół AS. Na balu bawiło się 98 osób. Wśród nich liczni przedsiębiorcy i miłośnicy Bractwa. Gościła miła atmosfera i dobra zabawa. Na balu odbyła się licytacja wystawionych przedmiotów, loteria fantowa i konkurs wiedzy o Bractwie. Bal trwał do białego rana.

Anetta Kraśko

„Opowiedz mi dziadku…” – warsztaty dziennikarskie

Podczas ferii z inicjatywy Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego odbyły się warsztaty dziennikarskie dla uczniów pt. „Opowiedz mi dziadku…”.

warszaty dziennkarskie Rajsk wizyta w Rajsku - warsztaty dziennikarskie

Zadanie polegało na zorganizowaniu warsztatów dziennikarskich dla uczniów z hajnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas warsztatów uczestnicy poznali hajnowskich, bielskich i białostockich dziennikarzy. Zanim udaliśmy się na wywiady spotkaliśmy się z doświadczonym historykiem i pedagogiem – Eugeniuszem Jańczukiem, który przybliżył dzieciom i młodzieży czasy II Wojny Światowej na naszych terenach. Następnie podzieliliśmy się na 5 grup, wyłoniliśmy liderów i opracowaliśmy kluczowe pytania. Podczas naszych spotkań wraz z dziennikarzem prowadzącym Dawidem Gajko odwiedziliśmy uczestników II wojny światowej. Uczniowie wystąpili w roli dziennikarzy, a właściwie „wnuków” , bowiem prosili każdego z nich „Opowiedz mi dziadku (babciu)…”. Nasze spotkania zostały zarejestrowane na kamerze. Spodziewamy się, iż na przełomie kwietnia/maja dostaniemy już zmontowany film.

Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży historii naszej małej ojczyzny, zwrócenie uwagi na to, że wśród nas żyją jeszcze prawdziwi bohaterzy i że w tym roku przypada 70 rocznica od zakończenia II Wojny Światowej. Historie opowiedziane przez „dziadków” odkryły nie tylko karty z historii, ale również pokazały młodzieży jakimi wartościami kierowali się niegdyś ludzie, jak silne były związki międzyludzkie (zarówno z kolegami/koleżankami, jak i rodziną) i jaki jest klucz do życiowego spełnienia.

Zwieńczeniem trudów pracy dzieci były wycieczki do TV Podlasie (w Hajnówce) i do Białegostoku. W drodze do Białegostoku odwiedziliśmy Izbę Pamięci w Rajsku (Niemcy w 1942 r. rozstrzelali 149 mieszkańców i spalili 150 domów), na grobie poległych odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze. Historię tego miejsca opowiedziała nam ocalała wówczas dwuletnia dziewczynka – dziś cudowna, ciepła kobieta.  W Białymstoku odwiedziliśmy siedzibę radia, spotkaliśmy się ze dziennikarzami: M. Stepaniukiem i A. Petrovską, podpatrzyliśmy jak wygląda ich praca. Po obiedzie udaliśmy się do Soboru Św. Mikołaja, aby pomodlić się przed moszczami św. Mł. Gabriela.

Dziękujemy dziennikarzom, rodzicom za pomoc w zrealizowaniu warsztatów oraz WSZYSTKIM, KTÓRZY ZECHCIELI NAM O TYCH TRUDNYCH I BOLESNYCH CZASACH OPOWIEDZIEĆ.

Katarzyna Czurak

 

 Zabawa zapustowa, czyli  Maslenica z Bractwem w Hajnówce

Tradycją ubiegłego roku i w tym postanowiliśmy zorganizować Warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, które poprowadziło Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Warsztaty miały na celu ocalenie od zapomnienia tradycji naszych przodków. W tym roku nauczyliśmy się śpiewać m.in. „Jechali sokoły”, „Siołom jedu”, „Jak my sidzieli”,”Chodziła dziauczyna”, „Kudyb ja ne jechała, kudyb ja ne szła”, „Posiejała ohuroczki”, „Werbeńka”. Poćwiczyliśmy również kroki tradycyjnych tańców takich jak: Polka, Podispan, Krakowiak, Łysy, Koronuszka, Za hajem, Ojra, Na reczeńku.

tradycyjne zapusty 2 Tradycyjne zapusty 1-1

Nabyte umiejętności zaprezentowaliśmy na tradycyjnych zapustach, czyli MASLENICY, które odbyły się 21 lutego w Hajnowskim Domu Kultury. Gościliśmy zespół z białoruskiego Polesia – Chocisławian, który śpiewem, grą na akordeonie i tańcem porwał hajnowian do zabawy.  Uczestnicy mogli również zobaczyć obrzęd Maslenicy w wykonaniu Malinok z Malinnik oraz wysłuchać koncertu zespołu Ruczajok z Białowieży.

Tańcom i śpiewom nie było końca. Świadczy to o tym, że cenimy i chcemy pielęgnować bogate tradycje naszych przodków.

Katarzyna Czurak

Wrześniowe wydarzenia w naszym Kole

 [huge_it_slider id=”4″]

Po dość pracowitym okresie w działalności Kola Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, przyszedł czas na spotkanie bieżące, które miało miejsce dnia 13 września 2015 roku.

Wcześniej, jak pamiętamy Koło obchodziło najpierw uroczystości związane ze swym X-letnim istnieniem, a w sierpniu równie dostojnie uczestniczyło w organizacji wędrówki czcigodnych Relikwii św. Spiridona – na obszarze swej działalności tj. w Monasterze w Zwierkach, następnie w Soborze p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku oraz w  Monasterze NMP w Supraślu.

Kolejnym działaniem, którego podjęło się Koło był wyjazd pielgrzymkowy w dniu 13 września do parafii p.w. św. Mikołaja w Topilcu. Bractwo wraz ze swym ojcem duchowym o. ihumenem Sergiuszem uczestniczyło czynnie w nabożeństwach sprawowanych tej niedzieli. Najpierw, modlono się w trakcie Świętej Liturgii celebrowanej także przez proboszcza o. Jarosława Jóźwika.

Następnie niezwykle istotnym momentem w tym dniu była sprawowana panichida, podczas której wspominaliśmy i modliliśmy się za duchownych i braci, którzy przedwcześnie odeszli. Szczególną intencją zebranych było uczczenie pamięci niedawno zmarłego prof. Andrzeja Łapko – wieloletniego przewodniczącego zarządu głównego Bractwa. Wspominano Jego wielkie zasługi w rozwoju Bractwa, a także przypominano Go jako wzór do naśladowania dla prawosławnych chrześcijan.

Po nabożeństwie, o Jarosław zapoznał zebranych ze stanem niedawno przeprowadzonego sporego remontu wewnętrznego świątyni. Należy uznać, że ta mała liczebnie parafia przy wsparciu swego proboszcza dokonała dość wielu prac w wyrazie rzeczowym. Poznaliśmy także dalsze zamierzenia w tym względzie.

Kolejnym punktem tego wyjazdu było uczestniczenie w posiłku, który mieliśmy przyjemność spożyć w gospodarstwie agroturystycznym Józefa Kołodko. W pięknej scenerii nad rzeką Narwią, wraz z miejscowymi parafianami spędziliśmy mile popołudniowy czas tej niedzieli.

                                          Przewodniczący Koła białostockiego

Aleksy Mularczyk

Refleksje związane z pobytem Św. Relikwii św. Spirydona

 

[huge_it_slider id=”5″]

Koło białostockie Bractwa aktywnie włączyło się w organizację pobytu Św. Relikwii św. Spirydona na terenie swojej działalności tj. w Monasterze w Zwierkach, Soborze p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku oraz w Monasterze NMP w Supraślu.

Generalnie wszędzie oczekiwano na przybycie Relikwii z pozytywnym nastawieniem i chęcią przyłożenia się do czcigodnej Ręki Świętego.

My jako Bractwo wspomagaliśmy urzeczywistnienie  tych pragnień, a przekładało się to m.in. na wspólne ustanawianie porządku kolejkowego oraz bezpośredni dostęp do Relikwii. Jako członkowie stowarzyszenia staraliśmy się wyróżniać uroczystym ubiorem, przypiętymi specjalnymi kokardkami ze znaczkiem Bractwa. Bezpośredni dyżurujący występowali w znamiennych szarfach, wcześniej przygotowanych przez Siostry ze Zwierek.

Wydaje się, że ogólnie rzecz biorąc utrzymywano należyty porządek, aczkolwiek np. w Białymstoku musieliśmy stanowić niejako „tarczę ochronną” przed naporem ludzi w drodze orszaku duchowieństwa z Relikwiami i to aż do wejścia do świątyni.

W Białymstoku zaprosiliśmy do współuczestnictwa w szpalerze honorowym , także przedstawicieli Bractwa św. Mikołaja – co było wyrazem wzajemnej współpracy naszych organizacji.

W trakcie uroczystości zauważyliśmy pewne odstępstwa od ustalonego porządku, czego np. przykładem było wypożyczanie sobie małych dzieci, ażeby szybciej dostać się do upragnionych Relikwii. Wystąpiło to podczas pobytu w Zwierkach, w którym to sanktuarium w przyszłości będzie konieczna bliższa wzajemna informacja.

W zakresie informacji natomiast w środkach masowego przekazu (nie cerkiewnych) to wydaje się, że poświęcano temu wspaniałemu wydarzeniu zbyt mało uwagi. Jest tu dla przykładu pewnym dysonansem o wiele obszerniejsze relacjonowanie pielgrzymki do dawnego sanktuarium prawosławnego, a obecnie zwanego Świętą Wodą w Wasilkowie, w którym to przypadku skala jej znaczenia i uczestnictwa była zdecydowanie skromniejsza.

Bracia i siostry z Bractwa chętnie zgłosili się do uczestnictwa do dyżurów do czuwania przy Relikwiach, stąd też nie było problemu z zapewnieniem całkowitej ich obsady. Oczywiście w pierwszej kolejności zgłosili się członkowie, którzy zazwyczaj aktywnie uczestniczą w życiu stowarzyszenia.

W tym miejscu należy złożyć wyrazy podziękowania dla tych, którzy przygotowywali oraz dla tych, którzy uczestniczyli czynnie w tych wiekopomnych uroczystościach, mających miejsce w dniach 20 do 22 sierpnia 2015 roku. W szeregu przypadkach wymagało to włożenia sporego wysiłku zarówno organizacyjnego jak i fizycznego, co należy podkreślić z właściwym ku temu szacunkiem.

Przewodniczący Koła białostockiego

Aleksy Mularczyk

Pani Premier Ewa Kopacz z wizytą w naszej szkole

Kopacz5W dniu 15 września br. naszą szkołę odwiedziła Pani Premier Ewa Kopacz. Podczas wizyty zapoznała się z działalnością szkoły, a także odwiedziła uczniów klas Ib, V i IG podczas lekcji. Panią Premier przywitał chór szkolny, który zaprezentował utwory w języku białoruskim i języku ukraińskim, językach mniejszości narodowych. Pani Premier podkreśliła, iż uczniowie naszej szkoły oprócz dobrego wykształcenia będą świadomi swojego pochodzenia, wiary i tradycji.

JS