Pielgrzymka Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku
/ koło Nr 1 /
do
Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Boćkach.
Uroczyste
czczenie święta patronów Bractwa
Świętych Cyryla i Metodego
11 maja 2025 roku, w
IV Niedzielę po Wielkanocy, z inicjatywy naszej długoletniej i zasłużonej bratczycy Heleny
Aleksiejuk udaliśmy się na
autokarową pielgrzymkę do Parafii
Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Bogarodzicy w Boćkach.
W czasie podróży
wznosiliśmy wspólne modlitwy poranne i przygotowujące do Swiatoho Pryczastija.
W pięknie odnowionej
Cerkwi w Boćkach serdecznie
przywitali nas proboszcz parafii Ks.
Mitrat prot. Mirosław Niczyporuk wraz z wikariuszem ks. Jakubem Dmitrukiem.
Ze względu
zbliżającego się święta patronów Bractwa
Świętych Cyryla i Metodego uczestniczyliśmy w dziękczynnym molebniu
w intencji działalności Bractwa naszego koła. W czasie Molebna i Świętej Liturgii niezwykłą modlitewną atmosferę stwarzał
śpiew chóru parafialnego pod dyrekcją matuszki
Julity.
Następnie
wznosiliśmy modlitwy i przystąpiliśmy do świętych Sakramentów Spowiedzi i
Eucharystii oraz przeżywaliśmy pouczającą naukę „ O Paralityku”, o zasługach Nauczycieli Słowian Świętych Cyryla i Metodego oraz o potrzebie angażowania się wiernych w życie cerkiewne.
Cudowny kaznodzieja Ks. Mitrat prot. Mirosław dał przykład
godny do naśladowania…. gdy nasza bratczyca Helena i Halina – nauczycielki wraz z mężami braćmi Aleksiejukami
będąc na emeryturze powrócili na ojcowiznę i zamieszkali w parafii ożywili
życie parafialne i swojej wsi Dubno.
Krystian Jaszczyk – przewodniczący koła Bractwa w imieniu
pielgrzymów serdecznie dziękował
duchownym za świąteczną modlitwę, słowa pouczeń oraz za zapoznanie z
historią tej parafii.
Po cerkiewnej
duchowej uczcie w świątyni zostaliśmy zaproszeni przez rodzinę Aleksiejuków do Dubna. W Dubnie nieomal wszystkie wiejskie
domy były odnowione , zadbane i wyglądały jak z bajki…. kolorowe okiennice,
ogródki pełne pachnących kwiatów, zamiast iglastych drzew – sady z jabłoniami,
wiśniami…
W bogato ozdobionej świetlicy
pielgrzymów serdecznie powitały
działaczki Koła Gospodyń i zaprosiły
do własnoręcznie przygotowanego śniadania. Z modlitwą i radosnym powitalnym
śpiewem Chrystos Woskresie zasiedliśmy do gościnnego stołu.
Następnie niebywałą
atrakcją było zwiedzanie Muzeum Wsi Dubno. Odpowiedzialna za
muzeum- emerytowana nauczycielka Halina Aleksiejuk wraz mężem umiejętnie
z fascynacją prezentowali własnoręcznie opracowane przez mieszkańców Dubna ścienne gazetki z
historią wsi, faktami bieżenstwa –
wywózki w głąb Rosji, dokumentami rodzin, eksponaty krosien, naczyń kuchennych,
pieca kuchennego, ubrań, makatek, ręczników…
To niewiarygodne i godne
podziwu, że zafascynowani i tak
zaangażowani ludzie amatorsko bez oczekiwania na zapłatę pieniężną sami
zbierali eksponaty i własnoręcznie sporządzili różne przedmioty ….. odtworzyli historię swojej rodzinnej wsi i
udostępniając na pamiątkę dzieciom i
młodzieży oraz wszystkim chętnym do
zwiedzania.
Podziwu nie było końca … gdy
wszyscy zajęliśmy miejsca w rzędach jak w
teatrze a nasza bratczyca Helena Aleksiejuk, również emerytowana
nauczycielka m.in. Prawosławnej Szkoły Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku, zaprosiła wszystkich na autorski spektakl „ Timoszka”.
Scena samodzielnie bogato ozdobiona,
ubrania wiejskie – prawdziwe kostiumy, piękny słowiański język swojski
białorusko – ukraiński – gwara
używana we wsi, aktorzy – mieszkańcy wsi i pobliskich miejscowości bez tremy i pomyłek
odgrywających swe role. Śpiew , tańce i wszystko jak w prawdziwym teatrze…
Helena Aleksiejuk autorka spektaklu „Timoszka” Tieatralnaja istorija żyt’ja Tymoteusza Muśki – Dubno 20022 r. oraz
książki „Timoszka znany i nieznany”. W ten sposób nasza bratczyca uwieczniła pamięć o wiejskim
malarzu z Dubna, który malował lecz był sparaliżowanym kaleką.
Bratczyca Helena mieszka w Dubnie… a nam brakuje jej aktywnej
działalności w Białymstoku… w naszym Bractwie….
Po spektaklu brawa,
oklaski, słowa podziwu i autorce i aktorom i wykonawcom kostiumów i scenografii
i twórcom muzeum…
Ważne jest chcieć
coś czynić pożytecznego by życie było piękne, pełne miłości do Boga i wspomagające bliźniego
, zachęcające do modlitwy , nabożeństw i zacnych czynów…
Na pożegnanie
wspólnie zasiedliśmy do smakowitego i obfitego obiadu własnoręcznie przygotowanego przez niezwykle gościnnych mieszkańców Dubna.
Niech Bóg błogosławi i obdarzy wszystkich zdrowiem i chęcią do życia –
wszystkim dziękował przewodniczący Bractwa Krystian Jaszczyk.
Z modlitwą i śpiewem Chrystos Woskresie! pożegnaliśmy się z
gościnnością w Dubnie i szczęśliwie wracaliśmy do swych domów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do modlitewnej działalności w naszym
Bractwie Świętych Cyryla i Metodego.
Opracowała- Halina Borowik