Archiwum kategorii: Aktualności koła Siemiatycze

Kategoria aktualności koła terenowego Siemiatycze

Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie w kole Bractwa w Siemiatyczach

26 września 2021 r. członkowie koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach spotkali się na Walnym Sprawozdawczo- Wyborczym Zebraniu, aby podsumować ostatnie cztery  lata swojej działalności oraz wybrać władze koła: Zarząd i Komisję Rewizyjną.  Na zaproszenie członków koła w Zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego: Bazyli Piwnik i Jerzy Maleszewski. Zgodnie z porządkiem obrad odczytano sprawozdania: merytoryczne i finansowe oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, następnie przyjęto niezbędne uchwały. W wyniku głosowania wybrano władze koła. W skład Zarządu weszli: Walentyna Sadowska – Przewodnicząca, Radosław Kowalczuk- wiceprzewodniczący, Anna Bereza – skarbnik, Władysław Leoniuk – członek Zarządu. Komisja Rewizyjna została wybrana w następującym składzie: Wlentyna Łuczko – przewodnicząca, Wiktor Leoniuk – członek, Mikołaj Prokopiuk – członek. Nowym opiekunem duchowym koła w Siemiatyczach będzie o. Antoni Czapko. Na zakończenie spotkania Przewodniczący Zarządu Głównego Bazyli Piwnik wręczył zasłużonym członkom koła Ordery Świętych Braci Sołuńskich: Walentynie Sadowskiej, Annie Berezie, Wiktorowi Leoniukowi i Mikołajowi Prokopiukowi.

Zdjęcia Radosław Kowalczuk

 

 

Order Świętych Braci Sołuńskich dla Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

W dniach 15-17 listopada odbył się XVI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej w Siemiatyczach, na którym wystąpiło wiele chórów z Polski i z zagranicy. Gościem gali finałowej był pan Bazyli Piwnik – Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Na zakończenie Przeglądu  pan przewodniczący zabrał głos. Wyrazy uznania skierował do ojca Bazylego Litwiniuka oraz całego Dekanalnego Instytutu Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach. W podziękowaniu za wieloletnią pracę i wkład w rozwój kultury prawosławia wręczył Order Świętych Braci Sołuńskich.  Podsumowania XVI Międzynarodowego Przeglądu Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej dokonał J.E.Biskup Siemiatycki Warsonofiusz. Tradycyjnie Przegląd zakończyło uroczyste wykonanie mnogaja leta.

Zdjęcia: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach

Niepubliczne Przedszkole im. św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach zaprasza do zapisów

Serdecznie zapraszamy Rodziców do zapisów swoich Dzieci do Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach, mieszczącego się na ul. Kilińskiego 4.

W ofercie przedszkola:

  • wysoko wykwalifikowana kadra
  • rodzinna atmosfera
  • zajęcia podtrzymujące tradycje kulturowe i regionalne
  • bogaty program zajęć dodatkowych w ramach czesnego
  • opieka logopedy

Telefon kontaktowy: 609-840-923

Wspólny wyjazd członków bielskiego i siemiatyckiego kół Bractwa

Członkowie i sympatycy Bractwa św. św. Cyryla i Metodego KT w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach oraz z innych miejscowości przebywali w Cieplicach we wrześniu 2018 r. Opiekunem duchowym pielgrzymki był proboszcz parafii prawosławnej w Jeleniej Górze o. Bazyli Sawczuk. Pielgrzymi zwiedzili Pragę, Karpacz, a we Wrocławiu świętowali Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy w Cerkwi św. św. Cyryla i Metodego. Nabożeństwo celebrował abp. Jerzy w asyście przybyłych księży. Władyka podziękował wszystkim wiernym za udział w Liturgii, szczególnie bratczykom – pielgrzymom z Podlasia. Przed wyjazdem w niedzielę wszyscy uczestniczyli w Liturgii w cerkwi św. św. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Liturgię celebrował o. Bazyli Sawczuk. Bratczycy KT z Bielska Podlaskiego stwierdzili, iż cerkiew w Jeleniej Górze wyglądałaby okazalej z prawosławnym krzyżem na wieży cerkwi. Teraz należy przystąpić do działania.

Michał Górski, foto Michał Górski

 

Wykłady o Unii Brzeskiej w Terespolu i Siemiatyczach

22 lutego prof. Antoni Mironowicz wygłosił w Terespolu oraz Siemiatyczach wykłady dotyczące genezy i skutków Unii Brzeskiej.

Wykład w Terespolu, zainicjowany przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską połączony był z promocją książki „Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596”. W spotkaniu uczestniczył JE abp Abel, Ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz lokalne duchowieństwo. Dzięki staraniom Nadbużańskiego Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu oraz jego dyrektora – ks. prot. Jarosława Łosia, spotkanie odbyło się w centrum miasta, w bydynku biblioteki miejskiej. Sala była wypełniona po brzegi. Po słowie JE abp. Abla i wykładzie prof. Antoniego Mironowicza tematykę Unii Brzeskiej i związanych z nią problemów zreferował dr Krzysztof Mazur – współautor wspomnianej książki „Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596”.

Tego samego dnia prof. Antoni Mironowicz wygłosił wykład w Kole Terenowym Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Siemiatyczach. Dzięki gościnności ks. mitrata Bazylego Litwiniuka, spotkanie odbyło się w sali plebanii Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz licznie zgromadzonych słuchaczy, w spotkaniu uczestniczyło także lokalne duchowieństwo z dziekanem siemiatyckim – ks. mitratem Andrzejem Jakimiukiem na czele. Na zakończenie spotkania przewodnicząca siemiatyckiego Koła Bractwa Walentyna Sadowska serdecznie podziękowała profesorowi Antoniemu Mironowiczowi za poświęcony czas oraz poruszenie tak ważnego dla prawosławnej społeczności Podlasia zagadnienia.

Wykłady organizowane przez Bractwo św. św. Cyryla i Metodego są współfinansowane w ramach projektu Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego „Między nami – różnymi kulturami”.

Koło Terenowe w Siemiatyczach Listopad 2015

 

U  IKONY MATKI BOŻEJ   SKOROPOSŁUSZNICY

„ Spasi Hospodi ludi Twoja …” zabrzmiało w autokarze 15 października 2015 r., gdy po raz kolejny udaliśmy się do Ikony Matki Bożej  Skoroposłusznicy ( po raz pierwszy pielgrzymowali z nami parafianie ze Słoch Annopolskich). Kiedy zaczęliśmy śpiewać pieśni z Bohohłasnika, zmęczenie spowodowane trudami minionego dnia powoli odchodziło  i nasyceni duchową siłą szczęśliwie dotarliśmy do celu. Cerkiew zapełniła się wiernymi i zapłonęły świece. Wszyscy pokłonili się cudotwórczej ikonie. Ojciec duchowy naszego koła oraz proboszcz tutejszej parafii odsłużyli akatyst do Skoroposłusznicy, a następnie z pokorą podchodziliśmy do Jeleopomazanija. Otrzymaliśmy też ikonki Matki Bożej i waciki nasączone świętym olejem. Otrzymawszy wsparcie duchowe oraz święte dary , późnym wieczorem  wróciliśmy do domu. Na koniec wszystkich uczestników zaprosiliśmy  na pielgrzymkę do monasteru w Sakach

ŚWIĘTO  W  SAKACH

8  listopada 2015 r , w dniu święta ku czci  św. Dymitra Sołuńskiego, spod Cerkwi śww. App. Piotra i Pawła wraz z  o. Rościsławem Białomyzy  wyruszyliśmy na pielgrzymkę autokarową do  monasteru w Sakach. Po drodze dołączyli do nas pielgrzymi z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach i w modlitewnym nastroju dotarliśmy na miejsce.

Uroczystości świąteczne rozpoczęły się małym oświęceniem wody, a następnie nasz ojciec duchowy odprawił akatyst ku czci św. Dymitra. O godz. 9.30 odbyło się powitanie Jego Ekselencji Jerzego Biskupa Siemiatyckiego, który celebrował świąteczną liturgię. Jego Ekselencja w słowie duszpasterskim zwrócił uwagę na pokusy tego świata zasłaniające prawdziwy cel bytu człowieka na ziemi.  Po liturgii odbył się „krestnyj chod”.

Po zakończonych uroczystościach świątecznych na wszystkich wiernych czekał gorący posiłek.

I jeszcze raz, ostatni tego dnia, rzut okiem w kierunku cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego:  cerkiew na wzgórzu otoczona wysokimi sosnami – miejsce przypominające Świętą Górę Grabarkę.  Umieszczona w świątyni ikona św. Dymitra stała się przyczyną uzdrowień wielu osób i zyskała miano cudotwórczej. Monaster jest zatem potwierdzeniem wiary mieszkańców, że św. Dymitr nie przypadkowo wybrał właśnie to miejsce i że pomaga każdemu, kto stanie przed jego cudotwórczą ikoną.  Św. Dymitr, syn bogobojnych i zamożnych rodziców, będąc naczelnikiem miasta Sołunia (Thessaloniki), jawnie rozpowszechniał wiarę Chrystusową. Gdy dowiedział się o nakazie uwięzienia go za to, polecił swoim sługom rozdać jego cały majątek. Z polecenia cesarza Maksymiana  Święty został przebity włócznią. Odnalezione po pewnym czasie ciało św. Dymitra nie uległo rozkładowi. Z relikwii wydzielało się pachnące i uzdrawiające mirro, dlatego też Świętego nazwano Mirotoczywym.

„ Sława Bohu za wsio …” zabrzmiało w autokarze, kiedy ruszyliśmy w podróż powrotną.  Szczęśliwi i  uduchowieni wróciliśmy do domu.

A przed nami kolejna uczta duchowa – 13-14-15 listopada –  Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej

 

 

Walentyna Sadowska