Archiwum kategorii: Aktualności koła Łódź

Kategoria aktualności koła terenowego Łódź

Wykład dr Violetty Wiernickiej pt. ,,Cerkwie Łodzi i województwa łódzkiego – znane i nieznane”.

W dniu 31 stycznia 2026 roku w sali katechetycznej przy parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi odbył się wykład dr Violetty Wiernickiej pt. „Cerkwie Łodzi i województwa łódzkiego – znane i nieznane„. Wydarzenie zorganizowano z błogosławieństwa JE biskupa Atanazego, ordynariusza prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej.

Prelegentka, doktor nauk humanistycznych związana z Uniwersytetem Łódzkim, w pracy naukowej koncentruje się na dziejach mniejszości prawosławnej w Polsce (szczególnie przed 1914 rokiem). Jest autorką cenionych publikacji m.in.: „Prawosławni w Łodzi„; „Prawosławna diecezja łódzko-poznańska” oraz nowej pozycji „Polacy w Ukrainie. Czasy carskie”.

Spotkanie zainaugurowało rok jubileuszowy – w 2026 roku przypada bowiem 75. rocznica erygowania diecezji łódzko-poznańskiej. Jej historia sięga 7 września 1951 r., kiedy to Sobór Biskupów pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i całej Polski, Makarego (Oksijuka), uchwalił nowy podział administracyjny Kościoła w kraju. Pierwszym ordynariuszem nowo powołanej diecezji został władyka Jerzy (Korenistow).

Licznie przybyłych gości przywitał proboszcz łódzkiej parafii, ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk, wraz z przewodniczącym zarządu koła terenowego w Łodzi, Panem Patrykiem Mieszkowiczem. Spotkanie rozpoczęto od wspólnego odmówienia Modlitwy Pańskiej w językach polskim i cerkiewno-słowiańskim. Wydarzenie przyjęło charakter ekumeniczny, gdyż wśród słuchaczy znaleźli się nie tylko parafianie, ale także pozostali mieszkańcy Łodzi zainteresowani wielowyznaniową historią regionu.

Dr Wiernicka w fascynujący sposób nakreśliła szeroki kontekst historyczny obecności prawosławia na tych ziemiach. Wspomniano o misji św. św. Cyryla i Metodego, która dotarła także na południowe ziemie współczesnej Polski oraz mało znanej historii ucieczki drużyny Świętopełka (980-1019) do państwa Bolesława Chrobrego, prywatnie teścia kijowskiego księcia. Wojownicy ci osiedlili się w okolicach dzisiejszego Lutomierska i Łasku.

Omówiono także napływ greckich i serbskich kupców z Imperium Osmańskiego w połowie XVII wieku. To oni dali początek parafiom m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Kaliszu czy Poznaniu. Prelegentka przedstawiła rozwój sieci parafialnej w dobie zaborów oraz bolesne straty w architekturze sakralnej, będące wynikiem wojen oraz akcji rewindykacyjnych w II RP. Wykład wzbogaciła prezentacja unikatowych fotografii i pocztówek przedstawiających cerkwie istniejące do dziś, jak i te., które nie przetrwały do czasów wspóczesnych. Po zakończeniu prelekcji uczestnicy zwiedzili parafialną izbę pamięci, gdzie w kuluarowych rozmowach kontynuowano dyskusję o bogatych dziejach prawosławia na ziemi łódzkiej. Po zakończeniu spotkania uczestnicy udali się do cerkwi św. Olgi na nabożeństwo całonocnego czuwania.

Nowe koło terenowe w Łodzi

W dniu 13 grudnia 2025 roku w Łodzi z błogosławieństwa JE bpa Atanazego, ordynariusza prawosławnej diecezji łódzkiej i poznańskiej odbyło się zebranie założycielskie Koła terenowego Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego w Łodzi.

Zebranie rozpoczęto wspólną modlitwą oraz powitaniem wszystkich uczestników przez KS. MITRATA EUGENIUSZA FIEDORCZUKA, proboszcza parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, który objął koło swoją duchową opieką.

Z ramienia Zarządu Głównego Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego w spotkaniu uczestniczył Członek Zarządu Głównego – PAN ANDRZEJ REMŻA, który przybliżył uczestnikom zebrania historię powstania Bractwa oraz cele jego działalności, a także prawa i obowiązki członków Stowarzyszenia, po czym objął rolę przewodniczącego zebrania i przeprowadził wybory w Kole.

W wyniku przeprowadzonych wyborów wyłoniono zarząd Koła terenowego w Łodzi w składzie:

Przewodniczący Zarządu: PAN PATRYK MIESZKOWICZ,

Zastępca Przewodniczącego Zarządu: PAN ROBERT KONSZTAT,

Sekretarz Zarządu: PAN YAROSLAW SENCHYLO,

Do komisji rewizyjnej weszły zaś:

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej: PANI MAGDALENA NIEWIADOMSKA,

Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej: JELENA JĘDRZEJCZAK,

Członkini Komisji Rewizyjnej: LILIANNA SZYMCZAK.

W dzień ten przypadało wspomnienie św. Apostoła Andrzeja, Pierwszego Powołanego – niebańskiego patrona Pana Andrzeja Remży. Życzenia solenizantowi złożył ks. proboszcz Eugeniusz Fierorczuk,  nowo wybrany przewodniczący zarządu, Pan Patryk Mieszkowicz wręczył zaś na pamiątkę książkę o bogatej historii prawosławia w Łodzi. Po zebraniu członkowie założyciele wraz z delegatem Zarządu Głównego udali się do cerkwi św. Olgi na całonocne czuwanie sprawowane przez JE biskupa Atanazego w towarzystwie duchowieństwa parafialnego.

Parafianie z Łodzi w Warszawie

W sobotę 21 maja 2015 r. odbył się wyjazd do Warszawy, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież wraz z rodzicami, należący do łódzkiej Parafii Katedralnej św. Aleksandra Newskiego. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. Cyryla Metodego Koło w Łodzi. Opiekę duchową w trakcie wycieczki sprawował towarzyszący nam o. Jakub Dmitruk. W programie znalazły się min. uczestnictwo w św. Liturgii w Katedrze Metropolitarnej św. Marii Magdaleny, wizyta w Centrum Kultury Prawosławnej i zwiedzanie znajdującego się tam Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej oraz Kaplicy akademickiej św. św. Cyryla i Metodego. Po posileniu się obiadem, uczestnicy wycieczki udali się na warszawską starówkę, a następnie zwiedzili Zamek Królewski w Warszawie. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Pełni wrażeń duchowych, zadowoleni z udanej wycieczki, której towarzyszyła piękna pogoda, powróciliśmy do Łodzi.
Wyjazd ten możliwy był dzięki wsparciu finansowemu ze środków Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. Cyryla i Metodego oraz Katedralnej Parafii Prawosławnej w Łodzi, za co z całego serca serdecznie dziękuje w imieniu uczestników wyjazdu i ich rodzin. Wyrazy wdzięczności należą się również księżom, którzy zaopiekowali się nami podczas wycieczki – ks. Mirosławowi Lewczakowi i ks. Piotrowi Kosińskiemu.

Autor: Magdalena  Niewiadomska

warszawa 1

Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Łodzi

Występ Chóru Katedry Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego w dniu 14 maja 2016 r. zainicjował cykl wydarzeń pt. Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Łodzi, organizowanych przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego Koło w Łodzi wraz z Katedralną Parafią Prawosławną Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
Tego dnia licznie przybyłych słuchaczy w Cerkwi św. Olgi powitał Jego Ekscelencja Abp. Szymon, który w kilku słowach przybliżył tematykę nastroju Świąt Wielkanocnych w prawosławiu. Łódzki chór, zaprezentował pieśni wielkopostne i Paschalne, a występ spotkał się z olbrzymim uznaniem ze strony słuchaczy. Uczestnicy koncertu mogli przy okazji podziwiać piękne wnętrza Cerkwi św. Olgi.

Chór Katedralny składa się z uczniów, studentów, osób pracujących, skupionych wokół łódzkiej parafii, w tym członków Bractwa jak również osób innych wyznań. Dyrygentem chóru jest Adam Tomaszewski, absolwent Studium Psalmistów i Dyrygentów Cerkiewnych w Hajnówce oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, solista Opery na Zamku w Szczecinie.

Przy okazji trzeba wspomnieć o goszczącej chórzystów i zebraną publiczność wyjątkowej Cerkwi p.w. świętej równej apostołom księżnej Olgi. Cerkiew znajduje się przy ul. Piramowicza 12 w Łodzi, wybudowana została w 1898 r. i jest to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie prawosławna świątynia, na ścianach której nie ma malowideł z wizerunkami świętych, a jedynie ornamenty roślinne oraz teksty modlitw. Drugim wyróżniającym ją spośród innych cerkwi elementem jest dywanowy płaski sufit. W bocznej ścianie świątyni znajduje się przejście do sąsiedniego budynku, w którym w latach 1896 -1951 mieściła się prawosławna ochronka (sierociniec) i tą drogą dzieci docierały do cerkwi na poranne i wieczorne modlitwy.

Kolejny występ chóru w ramach Koncertów Muzyki Cerkiewnej w Łodzi odbędzie się 11 czerwca 2016 r. (sobota) o godz. 17.00 w Cerkwi św. Olgi przy ul. Piramowicza 12. Łódź będzie miała przyjemność gościć chór męski HARMONIKOS,

Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Autor: M. Niewiadomska, Foto: Konrad Kowalczyk

Wykład „Przygotowanie i Proskomidia. Wstęp do św. Liturgii”

31 stycznia 2016 r. o godz. 12 w Sali parafialnej przy ul. Narutowicza 46 w Łodzi odbył się wykład ks. Jakuba Dmitruka „Przygotowanie i Proskomidia. Wstęp do Św. Liturgii”. Ojciec Jakub w bardzo ciekawy i przystępny sposób objaśnił nam znaczenie i symbolikę przygotowań oraz Proskomidię poprzedzających św. Liturgię odprawianą w Cerkwi. Na prośbę zebranych na prelekcji uczestników spotkania tematyka związaną ze Św. Liturgią będzie kontynuowana w terminach późniejszych. W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 osób, w tym osoby innego wyznania.

Sylwester z Bractwem

Dnia 13 stycznia 2016 r. członkowie Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego Koło Terenowe w Łodzi wspólnie świętowali sylwestra zgodnie z kalendarzem juliańskim. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Jego Ekscelencja Szymon Arcybiskup Diecezji Łódzko – Poznańskiej oraz Proboszcz Parafii Katedralnej w Łodzi ks. Eugeniusz Fiedorczuk jak również opiekun duchowy Bractwa w Łodzi – ks. Jakub Dmitruk. Sylwestrowa zabawa zgromadziła łącznie 36 osób, przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu powitaliśmy Nowy Rok. Szczególnie miła była możliwość wspólnego śpiewania przy biesiadnym stole. W tym miejscu podziękowania składamy naszym Bratczykom – małżeństwu Oksanie i Jurijowi Wodopjanowym za udostępnienie sali. Zapewne impreza ta wpisze się na stałe w kalendarz łódzkiej prawosławnej społeczności. Do siego roku!