Archiwum kategorii: Aktualności koła Hajnówka

Kategoria aktualności koła terenowego Hajnówka

Pomnik o. Konstantego Bajko w Białowieży

       Od dłuższego czasu członkowie koła terenowego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce prowadzili starania o upamiętnienie postaci wybitnego duchownego i mieszkańca Białowieży o. Konstantego Bajko.

W dniu 26 października 2025 r. odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika o. Konstantego. Pomnik ten stanął na terenie cerkwi w Białowieży, a poświęcił go osobiście JE Biskup Hajnowski Paweł w asyście duchowieństwa, wiernych oraz zaproszonych gości. Zaproszeni byli także potomkowie rodziny Bajko z całej Polski, przedstawiciele władzy samorządowej z Hajnówki i Białowieży, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających przy cerkwiach. Uczestników uroczystości poinformowano, że Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Aby przybliżyć mieszkańcom Białowieży i regionu postać ojca Konstantego Bajko, Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce dodatkowo zorganizowało spotkania Doroteusza Fionika autora książki ,,Ojciec Konstanty Bajko nauczyciel, lekarz, wyznawca wiary” z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białowieży i Technikum Leśnego w Białowieży oraz spotkanie z reżyserką Teatru ,,Czrewo” Joanną Troc, która przygotowała sztukę teatralną pt.: ,,Ojciec Konstanty Bajko”.

Warto abyśmy wszyscy znali historię białowieskiego batiuszki:

Ksiądz Konstanty Bajko urodził się w Białowieży i tu jest pochowany. Żył w latach 1909-1984. Ukończył Szkołę Podstawową w Białowieży, a w latach 1927-1932  uczył się w Państwowym Seminarium Duchowym w Wilnie. Następnie kontynuował naukę na wydziale Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1934 r. wyświęcono go na kapłana. Posługę pasterską pełnił między innymi na Chełmszczyźnie. W 1944 r. został mianowany etatowym prefektem w szkołach średnich w Bielsku Podlaskim.  15 marca 1946 r. za obronę suwerenności Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce był deportowany z kraju do ZSRR i wywieziony na Syberię. Pracował w 7-ej kopalni Workuckiego Kombinatu Węglowego. Oprócz pracy w kopalni, pełnił funkcję felczera lecząc internowanych więźniów, gdyż miał do tego kwalifikacje medyczne uzyskane przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Do kraju wrócił po 10 latach 13 października 1956 r. W lutym 1957 r. ponownie objął stanowisko prefekta religii prawosławnej w Bielsku Podlaskim. W 1967 r. został proboszczem w Stargardzie Szczecińskim. Latem 1984 r. ostatni raz odwiedził Białowieżę. Zmarł 12 pażdziernika1984 r. i został pochowany na cmentarzu w Białowieży.

Ks. Konstant Bajko należał do najwybitniejszych postaci w dziejach Cerkwi Prawosławnej w Polsce w XX wieku. Był duchownym, felczerem, poliglotą, gdyż znał język białoruski, rosyjski, niemiecki francuski, rumuński, grecki, łaciński. Odrodził oświatę na Chełmszczyźnie, reaktywował nauczanie religii prawosławnej, budował trwałe fundamenty Cerkwi Prawosławnej na zachodnich ziemiach Polski. To za jego działalność na tamtym terenie wierni postanowili pobudować Dom Opieki w Cieplicach. Duchowny, który całe swe życie poświęcił cerkwi nie miał swego mieszkania.

Parafia w Stargardzie Szczecińskim ufundowała tablicę pamiątkową poświęconą swemu wieloletniemu proboszczowi. Nie zapomniano o wybitnym duchownym i nauczycielu także w Bielsku Podlaskim i jego imieniem nazwano most na rzece Białce. Na nim właśnie został porwany w 1946r.  i wywieziony na Syberię.

Zdjęcie: Aleksander Wasyluk Tekst: Lucyna Ruszuk

Pielgrzymka do Wilna

7 grudnia o godzinie 4.30 pielgrzymka organizowana przez koło terenowe w Hajnówce wyruszyła do Wilna. Ojcem duchowym pielgrzymki był Krzysztof Kuderski. Na miejsce, do Monasteru św. Ducha pielgrzymi dotarli o 11.30. Po zakwaterowaniu udali się na obiad. Pielgrzymkę oprowadzał przewodnik pan Jan Busko. Po posiłku od razu rozpoczęło się zwiedzanie Wilna. Najpierw bratczycy udali się do bardzo zniszczonej cerkwi grekokatolickiej, obok której na drzewie zostali powieszeni święci Wileńscy Męczennicy: Antoni, Jan i Eustachy. Potem odwiedzili celę Adama Mickiewicza. Ogromnym przeżyciem było ujrzenie na własne oczy Ikony Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zwiedzili także Sobór i kilka cerkwi. Pielgrzymi weszli na Górę Giedymina, skąd rozpościerał się przepiękny widok. Wszyscy byli zachwyceni piękną choinką w centrum Wilna i świąteczną iluminacją. O godzinie 17.00 pielgrzymi udali się na Wsienocznoje Bdienije. Większość przystąpiła do spowiedzi. Po kolacji ojciec Nikita oprowadził bratczyków po monasterze oraz opowiedział o historii monasteru i o męczennikach.

8 grudnia dzień rozpoczął się od uczestnictwa w liturgii i molebniu. Nastepnie po szybkim obiedzie, ojciec Nikita zawiózł pielgrzymów do żeńskiego monasteru św. Marii Magdaleny, a następnie do cerkwi pw. św. Eufrozyny Połockiej. W drogę powrotną pątnicy wyruszyli około godziny 14.00.

Źródło: Koło Terenowe w Hajnówce

Ikona Starca Paisjusza przybyła do Hajnówki

W dniu święta Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w hajnowskim Soborze Św. Trójcy powitano przybyłą ze Świętej Góry Atos ikonę Starca Paisjusza Hagioryty. Ikonę napisał duchowy uczeń starca Paisjusza, mnich noszący to samo imię.

Przed rozpoczęciem św. Liturgii duchowieństwo wraz z wiernymi w uroczystej procesji udało się do biura hajnowskiego koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego, gdzie ikonę powitano, następnie uroczyście wprowadzono ją do świątyni, po czym poświęcono wraz z przygotowanym kiotem. Podczas św. Liturgii licznie zebrani wierni adorowali przybyłą świętość, zanosząc swe modlitwy do Boga.

Ikona jest dziękczynną ofiarą hajnowskiego wydawnictwa „Bratczyk” oraz czytelników teologicznej literatury „Bratczyka”, dzięki którym działalność wydawnictwa trwa już od 25 lat.

Tekst: ks. Mariusz Jurczuk
Zdjęcia: Przemysław Ustyniuk

Pomoc dla Domu Miłosierdzia w Poczajowie

Koło Terenowe w Hajnówce zorganizowało zbiórkę darów dla potrzebujących z Domu Miłosierdzia w Poczajowie. Ofiarodawcy przynosili do bractwa odzież, buty, środki czystości, a także pieniądze. Dary były zbierane przez bratczyków ponad dwa tygodnie. Dotarły one do bractwa nie tylko z Hajnówki, ale również od leśników z Nadleśnictwa Żednia , darczyńców z Białowieży, z Bielska Podlaskiego. Członkowie koła w Hajnówce serdecznie dziękują dla bratczyków z Bielska Podlaskiego za pomoc w zbiórce i dla Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Hajnówce za pomoc w przewiezieniu darów do autobusu.

Źródło: Koło Terenowe Hajnówka

III krestnyj chod w Hajnówce

8 listopada członkowie koła terenowego Stowarzyszenia Bractwo św. św. Cyryla i Metodego po raz trzeci zorganizowali krestnyj chod ulicami miasta Hajnówka.
Po molebnu odsłużonym przez ojca Krzysztofa Kuderskiego pielgrzymi udali się do cerkwi Jana Chrzciciela. W procesji uczestniczył opiekun duchowy hajnowskiego koła ojciec Mariusz Jurczuk, burmistrz miasta Hajnówka Jerzy Sirak i starosta powiatu Andrzej Skiepko. W następnej cerkwi dołączył ojciec Jan Romańczuk ze swymi wiernymi.
Mała pielgrzymka w intencji miasta Hajnówka zakończyła się modlitwą w cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego. Wzięło w niej udział około 100 osób.

Zdjęcia: koło terenowe Hajnówka

Pielgrzymka do Poczajowa

4 października członkowie Koła Terenowego w Hajnówce wyruszyli po raz kolejny z pielgrzymką do Poczajowa. Odwiedzili w pierwszej kolejności Istocznik św Anny. Następnie pielgrzymi pojechali do Poczajowa, gdzie spędzili trzy dni uczestnicząc w nabożeństwach. 6 października bratczyki odwiedzili Bożą Górę, po której wznieśli się do kapliczki i pieszczerek. Przy ,,krowotoczywych” ikonach ks. Krzysztof odsłużył molebien. Podczas ostatniego dnia pielgrzymki, działacze Koła zawieźli  najpotrzebniejsze rzeczy do Monasteru w Krzemieńcu oraz odwiedzili Monaster w Zimnym.

Zdjęcia: Koło Terenowe w Hajnówce

Spotkanie z Ojcem archimandrytą Serafinem Dimitriou

Dnia 16.09.2019r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ojcem archimandrytą Serafinem Dimitriou – proboszczem parafii św. Mariny w Atenach.
Tematem wykładu było „Prawosławie w Ekologii”. Jest to temat szczególnie bliski ojcu, który jest nazywany Zielonym Księdzem ze względu na swoje zaangażowanie w promowanie ekologii. W parafiach na terenie Grecji wprowadził pojemniki do recyklingu odpadów takich jak baterie, żarówki czy karteczki z intencjami. Organizuje również pikniki rodzinne, podczas których dzieci uczą się jak segregować śmieci i dbać o środowisko.

Nagranie wideo ze spotkania dostępne jest tutaj.

Źródło: strona FB Fundacji Hagia Marina

Podlascy bratczycy na poświęceniu cerkwi w Orzyszu

Dnia 14 września miało miejsce poświęcenie cerkwi w Orzyszu. Przed rozpoczęciem nabożeństwa JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański dokonał małego poświęcenia świątyni, po przewrowadzonym gruntowym jej remoncie. W nabożeństwie brali udział duchowni z Diecezji Białostocko – Gdańskiej i Warszawsko – Bielskiej. Na uroczystości przybyła również ihumenia Agnija – przełożona monasteru w Wojnowie. Śpiewał chór parafii NMP z Bielska Podlaskiego pod dyrekcją Marty Zinkiewicz. Do Orzysza przybyły pielgrzymki autokarowe z: Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Sokółki i Olsztyna.

Wyjazd na tą uroczystość zorganizowało również Koło Terenowe Bractwa w Hajnówce. Do hajnowskich bratczyków dołączyli członkowie Koła Terenowego Bractwa w Bielsku Podlaskim.

Tekst i zdjęcia na podstawie: https://www.orthodox.pl/, profil fb Bractwo Prawosławne w Hajnówce i w Bielsku Podlaskim

Wybory nowych władz Koła Terenowego w Hajnówce

29 grudnia, w kole terenowym Bractwa w Hajnówce, odbyły się wybory nowego Zarządu Głównego. Była to także okazja do podsumowania działalności koła w całej kadencji, jak też w ostatnim roku. Dotychczasowa przewodnicząca – Lucyna Ruszuk, opowiedziała o zrealizowanych projektach, jak też najbliższych planach koła. Przyjęte zostało także sprawozdanie finansowe. Po części sprawozdawczej przystąpiono do wyboru nowego Zarządu. Po głosowaniach wyłoniono następujący skład władz koła na nową kadencję:

Zarząd Główny:

Lucyna Ruszuk – przewodnicząca

Przemysław Ustyniuk – zastępca przewodniczącej

Aneta Kraśko – zastępca przewodniczącej

Piotr Owerczuk – sekretarz

Nela Szczuka – skarbnik

Komisja Rewizyjna:

Piotr Kiryluk – przewodniczący

Walentyna Andrejuk – członek

Aleksandra Sakowicz – członek

W spotkaniu, z ramienia Zarządu Głównego Stowarzyszenia, wzięli także udział – Jerzy Meleszewski oraz Marcin Abijski.

Spotkanie było również okazją do zapoznania koła z polityką ochrony danych osobowych RODO, którą przedstawił Jerzy Maleszewski.

Nowemu Zarządowi Koła życzymy owocnej pracy, wytrwałości i sukcesów organizacyjnych!