Od dłuższego czasu członkowie koła terenowego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce prowadzili starania o upamiętnienie postaci wybitnego duchownego i mieszkańca Białowieży o. Konstantego Bajko.
W dniu 26 października 2025 r. odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika o. Konstantego. Pomnik ten stanął na terenie cerkwi w Białowieży, a poświęcił go osobiście JE Biskup Hajnowski Paweł w asyście duchowieństwa, wiernych oraz zaproszonych gości. Zaproszeni byli także potomkowie rodziny Bajko z całej Polski, przedstawiciele władzy samorządowej z Hajnówki i Białowieży, radni, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających przy cerkwiach. Uczestników uroczystości poinformowano, że Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie.
Aby przybliżyć mieszkańcom Białowieży i regionu postać ojca Konstantego Bajko, Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce dodatkowo zorganizowało spotkania Doroteusza Fionika autora książki ,,Ojciec Konstanty Bajko nauczyciel, lekarz, wyznawca wiary” z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białowieży i Technikum Leśnego w Białowieży oraz spotkanie z reżyserką Teatru ,,Czrewo” Joanną Troc, która przygotowała sztukę teatralną pt.: ,,Ojciec Konstanty Bajko”.
Warto abyśmy wszyscy znali historię białowieskiego batiuszki:
Ksiądz Konstanty Bajko urodził się w Białowieży i tu jest pochowany. Żył w latach 1909-1984. Ukończył Szkołę Podstawową w Białowieży, a w latach 1927-1932 uczył się w Państwowym Seminarium Duchowym w Wilnie. Następnie kontynuował naukę na wydziale Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1934 r. wyświęcono go na kapłana. Posługę pasterską pełnił między innymi na Chełmszczyźnie. W 1944 r. został mianowany etatowym prefektem w szkołach średnich w Bielsku Podlaskim. 15 marca 1946 r. za obronę suwerenności Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce był deportowany z kraju do ZSRR i wywieziony na Syberię. Pracował w 7-ej kopalni Workuckiego Kombinatu Węglowego. Oprócz pracy w kopalni, pełnił funkcję felczera lecząc internowanych więźniów, gdyż miał do tego kwalifikacje medyczne uzyskane przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Do kraju wrócił po 10 latach 13 października 1956 r. W lutym 1957 r. ponownie objął stanowisko prefekta religii prawosławnej w Bielsku Podlaskim. W 1967 r. został proboszczem w Stargardzie Szczecińskim. Latem 1984 r. ostatni raz odwiedził Białowieżę. Zmarł 12 pażdziernika1984 r. i został pochowany na cmentarzu w Białowieży.
Ks. Konstant Bajko należał do najwybitniejszych postaci w dziejach Cerkwi Prawosławnej w Polsce w XX wieku. Był duchownym, felczerem, poliglotą, gdyż znał język białoruski, rosyjski, niemiecki francuski, rumuński, grecki, łaciński. Odrodził oświatę na Chełmszczyźnie, reaktywował nauczanie religii prawosławnej, budował trwałe fundamenty Cerkwi Prawosławnej na zachodnich ziemiach Polski. To za jego działalność na tamtym terenie wierni postanowili pobudować Dom Opieki w Cieplicach. Duchowny, który całe swe życie poświęcił cerkwi nie miał swego mieszkania.
Parafia w Stargardzie Szczecińskim ufundowała tablicę pamiątkową poświęconą swemu wieloletniemu proboszczowi. Nie zapomniano o wybitnym duchownym i nauczycielu także w Bielsku Podlaskim i jego imieniem nazwano most na rzece Białce. Na nim właśnie został porwany w 1946r. i wywieziony na Syberię.
Zdjęcie: Aleksander Wasyluk Tekst: Lucyna Ruszuk