Archiwum kategorii: Aktualności koła Białystok 2

Kategoria aktualności koła terenowego Białystok 2

Powakacyjne spotkanie białostockiego koła terenowego Bractwa CiM – I Sobór Powszechny

28 września 2025 roku po Świętej Liturgii w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, po wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie Bratczyków i zaproszonych gości.

Cerkiew Prawosławna w Polsce w tym roku uroczyście obchodzi 1700- rocznicę I Soboru Powszechnego w Nicei. W związku z tym bratczyki naszego koła poświęcili kolejne spotkanie na dokładne omówienie tematyki dotyczącej Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku.

Po wspólnej modlitwie wszystkich zebranych serdecznie przywitał przewodniczący koła Krystian Jaszczyk i przedstawił prelegenta wykładu Ks. dra Andrzeja Kuźmę, wykładowcę Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Ojciec Andrzej posiadający bogate doświadczenie pedagogiczne w dokładny sposób zaprezentował sytuację polityczną i religijną  ówczesnych czasów oraz najważniejsze zagadnienia dotyczące soboru powszechnego. Bez pośpiechu, w zrozumiały sposób wyjaśnił wszystkie istotne fakty związane początkiem chrześcijaństwa oraz z tym niezwykłym wydarzeniem.

Słuchacze  z wielkim zainteresowaniem słuchali oraz zadawali pytania dotyczące postanowień pierwszego soboru powszechnego, które prelegent szybko i skrupulatnie wyjaśniał.

Na tym modlitewnym spotkaniu przy kawie i herbatce zrozumieliśmy, że tak odległe czasy pierwszych chrześcijan są bardzo aktualne i istotne w naszych czasach.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach bractwowych, które duchowo ubogacają człowieka i  są wspaniałą okazją do przemyśleń sensu naszego życia.

Opracowanie i zdjęcia – Halina Borowik

Spotkanie z abp. Jakubem w białostockim Kole nr 2

W niedzielę 18.11.2018 r. Białostockie Koło Nr 2 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego zorganizowało spotkanie w Centrum Kultury Prawosławnej z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Jakubem na temat: „Prawosławie wobec współczesnych problemów moralnych”. Władyka Jakub przybliżył zebranym nauczanie Cerkwi wobec aktualnych tematów społecznych takich jak, np: zapłodnienie in vitro, wykorzystanie komórek macierzystych, eutanazja, związki partnerskie, ideologia gender i LGBT.

Szerszemu omówieniu problemów moralnych abp Jakub poświęcił niedawno wydaną książkę pt. „Społeczne nauczanie Kościoła prawosławnego”. Przedstawione w niej zostały także stanowiska lokalnych Cerkwi w kwestii nauki społecznej, w szczególności Patriarchatów: Konstantynopolitańskiego, Moskiewskiego i Rumuńskiego oraz Greckiej Cerkwi Prawosławnej.

Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją, gdyż pozwala ona bardziej zrozumieć stopień zagrożeń społecznych w dzisiejszych czasach i właściwie je interpretować w świetle nauki Pisma Świętego oraz Tradycji Cerkwi.

ks. prot. Piotr Pietkiewicz

za: cerkiew.wygoda.org

Spotkanie na temat Carskich Męczenników w Białostockim Kole nr 2

17 lipca 2018 przypadła 100 rocznica męczeńskiej śmierci ostatniego rosyjskiego monarchy Mikołaja II i jego Rodziny. Okrągła data była okazją do ponownego przyjrzenia się okolicznościom, przyczynom i skutkom zabójstwa cara. O nowych ustaleniach i ujawnionych faktach dotyczących tych wydarzeń opowiedział zebranym podczas spotkania w Centrum Kultury Prawosławnej w dniu 07.10.2018 r. o. Konstanty Bondaruk. Spotkanie na temat: „Upadek monarchii w Rosji oraz setna rocznica zabójstwa św. cara Mikołaj II i jego Rodziny” zorganizowało Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego działające przy Parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku.

ks. prot. Piotr Pietkiewicz

relacja ze spotkania w radiu Orthodoxia

za: cerkiew.wygoda.org

Festyn dziecięcej piosenki mniejszości narodowych „Śpiewajmy razem”

3 czerwca o godz.17.00 na placu przy Clubie „Badders” przy ul. W. Jagiełły 14 w Białymstoku odbył się Regionalny Festyn dziecięcej piosenki mniejszości narodowych „Śpiewajmy razem”. Festiwal organizowany był przez Stowarzyszenie Bractwo św. św. Cyryla i Metodego we współpracy z Parafią Wszystkich Świętych w Białymstoku. Główną ideą festiwalu jest nie tyle upowszechnianie śpiewu, co przede wszystkim podkreślenie różnorodności tradycji ludowych naszego regionu oraz silnych związków z kulturą białoruską, rosyjską i ukraińską.

Uczestnikami festiwalu byli wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół, dzieci i młodzież z chórów parafialnych. Występujące osoby prezentowały piosenki w języku białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. Uczestnicy poprzez swoje występy promowalikulturę Podlasia, poznawali bogactwo folkloru, tradycji i zwyczajów Ziemi Podlaskiej. Ponadto festiwal przyczynił się do podniesieniapoziomu integracji, tolerancji i akceptacji mniejszości narodowych. Za udział w festiwalu dziecięcej piosenki mniejszości narodowych „śpiewajmy razem”wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Celem zadania „Śpiewajmy razem” – regionalny festiwal dziecięcej piosenki mniejszości narodowych jest dążenie do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych województwa podlaskiego.

Poświęcenie krzyża pamięci abp. Jeremiasza na św. Górze Grabarce

12.05.2018 podczas XXXIX Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży na św. Górę Grabarkę, po Świętej Liturgii sprawowanej przez Jego Eminencję Wielce Błogosławionego Sawę Metropolitę Warszawskiego i całej Polski oraz Abp. Jakuba, Abp. Jerzego, Abp. Grzegorza, Bp. Warsonofiusza poświęcony został krzyż memorialny ku czci zmarłego rok temu śp. Abp. Jeremiasza (Anchimiuka).

Inicjatywa upamiętnienia na św. Górze Grabarce osoby Abp. Jeremiasza pojawiła się w środowisku dawnej i obecnej młodzieży, która w ten sposób pragnęła docenić rolę jaką odegrał Władyka w procesie powstawania i integracji ruchu bractwowego w Polsce.

Realizacją tego pomysłu zajęło się Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego działające przy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku pod przewodnictwem Lucji Nimierowicz i Adama Musiuka wraz z duchowym opiekunem koła o. Piotrem Pietkiewiczem.

Twórcą projektu jest architekt prof. Jerzy Uścinowicz. Krzyż wykonał metaloplastyk Mirosław Lewczuk, zaś realizacją całego pomnika zajęła się firma kamieniarska pod kierunkiem Wiesławy Niemyńskiej.

Osoby, które chciałyby przyłączyć się do grona ofiarodawców pomnika mogą dokonać wpłaty na konto:

Klasztor Prawosławny Śww. Marty i Marii
na Św. Górze Grabarce
17-330 Nurzec Stacja

z dopiskiem: krzyż dla Władyki
Nr konta: 54 8061 0003 0000 9957 2000 0010

Wykład pt. „Znaki czasów ostatecznych” i prezentacja książki

1 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie Koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego przy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku, poświęcone tematowi: „Znaki Czasów Ostatecznych” oraz prezentacji książki dla młodzieży rosyjskiej pisarki Julii Wozniesienskiej pt.: „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami” w przekładzie Anny Stano.

Z zagadnieniem czasów ostatecznych zapoznał zgromadzonych opiekun duchowy bractwa o. Piotr Pietkiewicz, który na podstawie tekstów biblijnych, omówił poszczególne symptomy zbliżania się końca świata. Ojciec Piotr podzielił się także refleksjami towarzyszącymi wydaniu prezentowanej książki. W jego ocenie, na rynku wydawniczym naszej Cerkwi dostrzegalny jest brak książek przeznaczonych dla młodzieży. Dlatego postanowił on parę lat temu znaleźć taką pozycję, która odpowiadałaby zainteresowaniom nastolatków i zawierałaby w sobie trochę fantastyki oraz akcji przygodowej, ale nawiązującej do wartości chrześcijańskich w duchu prawosławnym. W wyborze odpowiedniej pozycji pomogła mu w tym p. Anna Stano, która następnie zajęła się przekładem tekstu z języka rosyjskiego.

W swoim wprowadzeniu o. Piotr stwierdził, że książka „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami” w interesujący i atrakcyjny sposób dla młodzieży, podejmuje polemikę z zagrożeniami świata świeckiego, który istnieje obecnie. Mimo, że jest to fikcja literacka, to zawiera ona wiele wątków jak najbardziej możliwych zdarzeń, których doświadczają w swej codzienności młodzi ludzie. Akcja fabularna książki toczy się wokół przygód młodej dziewczyny o imieniu Kasandra i rozgrywa się w czasach ostatecznych, gdy świat doświadczył wielkiej katastrofy oraz bardzo dużych przemian technicznych, a władzę sprawuje antychryst. Równolegle jednak istnieje jeszcze gdzieś w ukryciu i konspiracji drugi świat, ten dawny (podobny do naszego obecnie), funkcjonujący w zgodzie z naturą, doceniający rolę stwórczą Boga i przepełniony modlitwą – dążący do zbawienia. Główna bohaterka Kasandra dzięki swej babci stopniowo wyzwala się z otaczającej ją Rzeczywistości, która sformatowała z niej planetiankę i zaczyna odkrywać w sobie głębszy sens i cel dla którego warto żyć, cierpieć, a nawet poświęcić życie, gdyż jak mówi Jezus: kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je (Mt 16,24-25). Dzięki swemu religijnemu odrodzeniu odnajduje ona cel życia w miłości do Boga i bliźnich oraz dążeniu do Królestwa Bożego.

Do zainteresowania się tą książką zachęciła następnie w swoim wystąpieniu p. Anna Stano, która przybliżyła kulisy pracy nad tłumaczeniem tekstu oraz niektóre wątki dotyczące historii przygód Kasandry zawartych w książce, czym rozbudziła niesamowitą ciekawość słuchaczy. Efektem tego była długa kolejka chętnych do nabycia jej po zakończeniu prezentacji.

Spotkanie bractwa urozmaicił przepięknym śpiewem Zespół Rodzinny Triada, który przedstawił kilka utworów ze swojej najnowszej płyty „Try Anhieły”.

Streszczenie książki:
Książka „Droga Kasandry albo przygoda z makaronami”, to wizja naszej niedalekiej przyszłości. Europa w zmienionym kształcie po katastrofie ekologicznej tworzy jedno państwo, poddane władzy absolutnej prezydenta, nazywającego siebie zbawicielem i mesjaszem. Odhumanizowane społeczeństwo, podzielone na kasty rządzących, rządzonych i wyrzutków, zostało zdominowane osiągnięciami techniki. Sterylny świat plastikowych ubrań, jednorazowych przedmiotów i sztucznego jedzenia z dystrybutora zastąpił dawną codzienność, a życie wyalienowanych planetian toczy się głównie w wirtualnej Rzeczywistości – globalnej sieci komputerowej, do której są podłączeni. Kasandra, młoda projektantka Rzeczywistości, odwiedza chorą babcię. Chcąc wyręczyć ją w pewnej misji, wyrusza w podróż, która całkowicie odmienia jej życie. Przeżywając niebezpieczne przygody, dokonując rzeczy niezwykłych, spotykając niepospolitych ludzi, uczy się cenić tradycyjne wartości, poznaje prawdziwą przyjaźń, odnajduje swoją miłość. Dzięki wierze, nadziei i miłości Kasandra pokonuje wszystkie przeszkody i nieoczekiwanie dla samej siebie staje się… Człowiekiem.

Sakrament Spowiedzi w życiu duchowym chrześcijanina

W niedzielny wieczór, 18 marca, w sali restauracji Malibu odbyło się kolejne spotkanie Drugiego Białostockiego Koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego działającego przy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku.

Tematem spotkania był: „Sakrament Spowiedzi w życiu duchowym chrześcijanina”. Wykład na ten temat przygotował opiekun duchowy bractwa o. prot. dr Piotr Pietkiewicz. W swojej prelekcji szczególny nacisk położył na praktyczne aspekty spowiedzi. Poruszył on wiele tematów nurtujących współczesnego chrześcijanina, co wywołało duże zainteresowanie licznie przybyłych na spotkanie. Uczestnicy zadawali wiele pytań, na które wraz z ojcem Piotrem odpowiedzi udzielali: o. Anatol Kiryk, o. Konstanty Bondaruk, o. Paweł Szwed oraz o. Dawid Bartoszuk.

Relacja ze spotkania w radiu Orthodoxia.

Ogólnoświatowy dzień pamięci o zmarłych dzieciach

W niedzielę 10 grudnia 2017 r. Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego wzięło udział w „Ogólnoświatowym dniu pamięci o zmarłych dzieciach”, organizowanym w Białymstoku przez Fundację „Pomóż Im” i Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Spotkanie rozpoczęło się w cerkwi Wszystkich Świętych o godz. 17.00 akatystem za zmarłych sprawowanym przez kler parafii. Następnie przy krzyżu, znajdującym się przy świątyni oraz na grobach dzieci zapalone zostały znicze pamięci. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie na temat: „Proces żałoby w życiu chrześcijanina”. Proboszcz parafii ks. dr Piotr Pietkiewicz przedstawił temat żałoby od strony religijnej i duszpasterskiej w oparciu o teksty biblijne, zaś dr n. med. Walenty Korcz podzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami medycznymi oraz terapeutycznymi. Obaj prelegenci podkreślili, że żałoba jest naturalnym procesem doświadczanym przez człowieka w wyniku śmierci osoby bliskiej, przeżywanym w sposób bardzo indywidualny i osobisty. Jej czas jest uzależniony od osobistych potrzeb poszczególnych ludzi. Stanowi ona okres, w którym następuje uświadomienie faktu śmierci oraz przystosowanie się do nowych warunków życiowych, które z niego wynikają. Zwrócono także uwagę na olbrzymią, terapeutyczną rolę modlitwy oraz osób bliskich, których wsparcie jest bardzo ważne w różnych okresach związanych z przeżywaniem cierpienia. Następnie odbyła się dyskusja, w czasie której prelegenci udzielili zebranym odpowiedzi na wiele trudnych i ważnych pytań.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia przygotowanej przez Radio Orthodoxia

Projekcja filmu o św. starcu Paisjuszu ze św. Góry Atos

W niedzielę 19 listopada 2017 r. obyło się spotkanie zorganizowane przez Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku działające przy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku. Najpierw w cerkwi o godz. 17.00 odprawiony został akatyst do św. Paisjusza, a następnie wierni udali się do sali w restauracji „Malibu” na projekcję filmu. Film opowiadał o okresie życia św. Paisjusza na górze Synaj, jego duchowym wzrastaniu, praktyce modlitwy i ogromnej miłości do ludzi. W dalszej części spotkania dr Adam Musiuk, przedstawił prezentację multimedialną i podzielił się swoimi wspomnieniami z pobytu na św. Górze Atos. W swym wystąpieniu podkreślił, że szczególnie ważnym elementem pielgrzymowania po świętej górze jest udział w monasterskich nabożeństwach, które trwają 5-6 godzin oraz spotkaniach ze starcami i mnichami. Zebrani mogli też obejrzeć krótki film z rozmowy z żyjącym obecnie starcem o. Gabrielem, który w swoich słowach nawoływał do pokory i miłości bliźniego. Po prezentacji inni uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami i wspomnieniami na temat Św. Góry Atos.

Spotkanie założycielskie Białostockiego Koła Bractwa nr 2

22.10.2017 roku przy Parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku odbyło się spotkanie na temat: „Czym jest wiara, jak należy ją pielęgnować”. Spotkanie rozpoczęło się w cerkwi molebniem i oświęceniem ikony św. św. Cyryla i Metodego, ofiarowanej do cerkwi przez działające w Białymstoku Bractwo św. Mikołaja. Nabożeństwo celebrowali: proboszcz parafii ks. prot. Piotr Pietkiewicz, ks. prot. Konstanty Bondaruk i ks. Paweł Szwed.

Następnie w sali parafialnej po wykładzie wygłoszonym przez ks. prot. Piotra Pietkiewicza, odbyło się  spotkanie założycielskie drugiego białostockiego koła Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego. Zebranie prowadził p. Jan Smyk, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Po przedstawieniu celów działalności i dotychczasowych osiągnięć bractwa, zapoznał on zebranych z obowiązkami i prawami członków stowarzyszenia. W dalszej części spotkania w wyniku głosowania wybrane zostały władze koła bractwa. W skład zarządu weszli: Lucja Nimierowicz, Adam Musiuk, Adam Tokajuk, Maria Jurczuk, Ewa Charkiewicz. Do komisji rewizyjnej wybrani zostali: Mirosława Pietkiewicz, Anna Koźluk oraz Halina Iwaniuk.

Na zakończenie spotkania głos zabrał ks. proboszcz Piotr Pietkiewicz, który serdecznie podziękował wszystkim zebranym za przybycie i rozpoczętą inicjatywę organizacji nowego koła. Wybranemu Zarządowi życzył Bożego błogosławieństwa w działalności, deklarując ze strony parafii wsparcie i duchową opiekę.