Archiwum kategorii: Aktualności koła Białystok 1

Kategoria aktualności koła terenowego Białystok 1

Sprawozdanie rzeczowe z działalności Koła Bractwa w Białymstoku

Sprawozdanie rzeczowe działalności Koła Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku za 2015 rok

W 2015 roku Zarząd Koła pracował w następującym składzie:

– Aleksy Mularczyk – przewodniczący zarządu

– Mikołaj Nazaruk – skarbnik

– Elżbieta Pawluczuk – sekretarz

– Alina Mikołajczuk  – członek

– Krystian Jaszczyk – członek

Opiekę duchową dla potrzeb Koła sprawował  o. ihumen Sergiusz (Matwiejczuk).

Z żalem należy wspomnieć, że w omawianym roku odeszli od nas niezwykle zasłużeni członkowie Bractwa:

– ś. p. prof. Andrzej Łapko

– ś. p.  Aleksander Nikitin

– ś. p. Aleksander Biszczuk

“O upokojenii nowoprestawlennych Rabow Bożiich!  – Wiecznaja Im pamiat’ „.

Zarząd Koła w b.r. na swych plenarnych posiedzeniach zbierał się 12 – krotnie.

    Niezwykle istotnym zdarzeniem w roku 2015 było uczczenie X-lecia powstania samodzielnego Koła w Białymstoku. Uroczystości miały miejsce 24 maja (na święto Patronów Bractwa). Rozpoczęto je modlitwą w soborze św. Mikołaja; następnie w Centrum Kultury Prawosławnej odbyła się dalsza ich część, w której uczestniczył Jego Ekscelencja Abp. Jakub. W trakcie tych uroczystości – wygłoszono dwie prelekcje tematyczne; nagrodzono także aktywnych członków orderami św. św. Cyryla i Metodego oraz dyplomami; miał miejsce również występ chóru dzieci ze szkoły im. Świętych Patronów. Przygotowana i zaprezentowana została też interesująca wystawa fotokopii z działalności Koła w tej dekadzie oraz tort okolicznościowy. Uroczystości zakończono wspólną kolacją.

 

Kolejnymi wydarzeniami w działalności Koła mającymi miejsce w 2015 roku, o których należy wspomnieć to:

 

1) Pielgrzymka postna do Monasteru w Supraślu  (11 marca 2015r.) – w trakcie niej udział w nabożeństwie (akatyst do NMP) oraz został wysłuchany wykład  o. Archimandryty Andrzeja (Borkowskiego) „Śladami Męczennika Antoniego Supraskiego”,

 

2) Festyn Środowiskowy Rodzinny (30 maja 2015r.) zorganizowany na terenie Szkoły im. Św. św. Cyryla i Metodego – podczas niego obserwowaliśmy występy chórów oraz zespołu tanecznego dzieci; ponadto odbyły się różne konkursy, zawody sportowe i badania lekarskie;  serwowany był też dla uczestników bigos,

 

3) Obsługa Pielgrzymki Świętych Relikwii św. Spirydona na terenie działania Koła tj. w monasterach w Zwierkach i Supraślu oraz w Katedrze św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku; organizowaliśmy uroczyste orszaki, warty honorowe i pilnowaliśmy porządku (20-22 sierpnia 2015r.),

 

4) Pielgrzymka do parafii w Topilcu (13 września 2015r.) – udział bratczyków w świętej Liturgii oraz ponichidzie poświęconej zmarłym braciom, a w szczególności prof. A. Łapko; odbyła się też  prelekcja o. Jarosława Jóźwika związana z historią parafii i jej dniem dzisiejszym,

 

5) Spotkania wewnętrzne Koła, jak np. doroczny wieczór przedwigilijny ze śpiewaniem kolęd (grudzień) oraz inne połączone z prelekcjami  (np. w listopadzie – prelegentem był brat Jan Smyk „Prawosławie w Gruzji”).

 

6) Aktywny udział we wspólnej akcji wolontariatu dotyczącej dwunastu organizacji działających w Białymstoku na rzecz środowiska prawosławnego, w tym prezentacja działalności naszego Bractwa – grudzień 2015r.

 

Ponadto uczestniczyliśmy:

a) w obchodach XX-lecia Bractwa św. Mikołaja w Białymstoku

b) redagowaniu artykułów i notek informacyjnych do Biuletynu Bractwa; na stronę internetową Bractwa;  do portalu www.cerkiew.pl i innych środków przekazu,

c) przez przewodniczącego zarządu Koła bądź zastępcy w cyklicznych spotkaniach Zarządu Głównego Bractwa,

d) przeprowadzeniu dwunastu plenarnych posiedzeń zarządu Koła dotyczących jego pracy (często w składzie rozszerzonym).

 

                                                      Za zarząd Koła:

                                          przewodniczący Aleksy Mularczyk

Zebranie sprawozdawcze w białostockim Kole Bractwa

 

Koło białostockie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego przeprowadziło swe zebranie sprawozdawcze z działalności 2015 roku, w Centrum Kultury Prawosławnej dnia 26 lutego 2016 roku.

Na zebranie przybyło ponad trzydziestu członków zrzeszonych w Kole, stąd można było je uznać za prawomocne.

      W części wstępnej, uczczono minutą ciszy Braci, którzy odeszli w przeciągu 2015 roku, tj. śp. śp. prof. Andrzeja Łapko, Aleksandra Biszczuka i Aleksandra Nikitina.

      Spotkanie sprawnie przeprowadził brat Jan Smyk, a zebrani zapoznali się ze sprawozdaniami złożonymi przez organy Koła. Kolejno przedstawiali je Aleksy Mularczyk – sprawozdanie z działalności, Mikołaj Nazaruk – finansowe oraz Irena Biedrzycka –  komisji rewizyjnej. Ta ostatnia tj. komisja, wniosła o udzielenie absolutorium dla zarządu Koła za pracę w 2015 roku, Zebrani przyjęli przedłożone dokumenty i udzielili absolutorium zarządowi.

     Koło w uprzednim roku aktywnie m.in. uczestniczyło w organizacji pielgrzymki Świętych Relikwii św. Spirydona (Białystok, Supraśl, Zwierki), przeprowadzało cykliczne spotkania bratczyków – w tym wyjazdowe;  odbywały się prelekcje i wykłady. Został też przeprowadzony festyn środowiskowy, a pewnym uwieńczeniem wieloletniej pracy Koła było uroczyste zorganizowanie jubileuszu X-lecia jego istnienia (w miesiącu maju).

      W dyskusji poparto dotychczasowe działania podejmowane przez Koło;  dokonano także wyboru delegatów na Walne Zebranie Bractwa (przewidziane 4 czerwca b.r.).

     Podano również informacje odnoszące się do udzielania pomocy dla ludności na Donbasie;  zapoznano z książką – zbiorem poezji brata Pawła Kateszczenko „Płoń świeco życia”, czy też z innymi realizowanymi obecnie inicjatywami Stowarzyszenia (a tym samym i Koła). Odniesiono się także do niedawnego historycznego spotkania Patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem, które miało miejsce w lutym na wyspie Kuba.

     Spotkanie zakończono wspólną agapą, która dała możliwość prowadzenia dalszych dyskusji dotyczących życia bractwowego.

 

                                                Za zarząd Koła

Aleksy Mularczyk

Spotkanie przedwigilijne

Utartym już zwyczajem Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku spotkało się na wieczorze, w okresie postnym przygotowującym do świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miało miejsce 22 grudnia 2015 roku, w Centrum Kultury Prawosławnej.

Uczestnicy wieczór ten rozpoczęli modlitwą, a następnie przewodniczący zarządu Koła, Aleksy Mularczyk, przywitał wszystkich przybyłych, w tym  gości – ojca duchowego o. Sergiusza, Grażynę Nazaruk (przedstawicielkę współpracującego Stowarzyszenia „Ruś”) oraz członka zarządu głównego Aleksego Kordiukiewicza.  O. Sergiusz z powodów służbowych przybył nieco później, przyodziany w mundur strażacki, albowiem niedawno został desygnowany na głównego kapelana Straży Pożarnych w Polsce. Funkcję takową, po raz pierwszy objął duchowny prawosławny;  stąd otrzymał On obecnie stosowne gratulacje.  W związku z tym o. Sergiusz podzielił się następnie informacjami dotyczącymi tej służby.

Zapoznał On także w krótkiej prelekcji z wiadomościami o pracach trwających w Monasterze w Supraślu, przy czym szczególną uwagę zwrócił na kwestie odnoszące się do planowanego wykonania fresków  w głównej świątyni p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Wymaga to zachowania specjalnych technologii w trakcie wykonywania prac budowlanych i ściśle z tym związanego pisania ikonograficznego.

W trakcie tego wieczoru zebranych nieoczekiwanie odwiedził chór dziecięco-młodzieżowy, działający przy parafii p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku pod kierunkiem Anny Musiuk. Wykonał on w sposób niezwykle duchowy i dość aktywny kilka kolęd, co spotkało się ze sporym aplauzem zebranych. Złożono życzenia dzieciom i ich dyrygentce miłych świąt B. N. oraz dalszego rozwoju w zakresie kształtowania chóru.

Uczestnicy spotkania nie omieszkali wspólnie zaśpiewać także we własnym gronie kolędy, w tym często zasłyszane w swych rodzinnych domach. Złożono również życzenia „mnogoletija” niedawnym solenizantom Mikołajom, a wśród uczestniczących było trzech bratczyków obchodzących te święto. Omówiono także zasady udzielania pomocy dla cierpiących braci na Ukrainie, o którą zwrócili się hierarchowie Ich Ekscelencje – Iłarion i Mitrofan z Doniecka   i Ługańska.

Nie obyło się także bez podziękowań siostrom z Koła, które tradycyjnie już przygotowały dla uczestników postne dania, a kunszt wykonawczy z tym związany, zaowocował różnorodnością smacznego posiłku.

Wieczór zakończył się odśpiewaniem modlitwy oraz złożeniem wzajemnych życzeń, w oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

                                                                                              Przewodniczący zarządu Koła

                                                                                                                  Aleksy Mularczyk

151207-49 151207-47 151207-46 151207-43 151207-38 151207-19