Archiwum kategorii: Aktualności koła Białystok 1

Kategoria aktualności koła terenowego Białystok 1

Promocja książki „Cerkiew prawosławna na Łemkowszczyźnie po 1918 roku” o. Archimandryty dr Sergiusza (Bogdana Matwiejczuka) – opiekuna duchowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego /koła Nr1/ w Białymstoku.

15 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne  spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego koła Nr 1.

 Było to bardzo uroczyste wydarzenie albowiem wraz z promocją książki również gościnnie uczestniczyli bratczyki z Bielska Podlaskiego wraz ze swym chórem, przewodniczący zarządu głównego – Jan Smyk, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej śww. Cyryla i Metodego w Białymstoku- Grzegorz Nazaruk i TVP 3 Białystok rejestrująca działalność bractwa.

Po wspólnej modlitwie i powitaniu zebranych przez przewodniczącego koła Krystiana Jaszczyka, opiekun duchowy  o. Archimandryta Sergiusz przy użyciu środków multimedialnych zaprezentował swój dorobek naukowy i literacki.

W 1994 roku autor książki brał udział w pielgrzymkach na górę Jawor oraz w obozie roboczym Bractwa Młodzieży Prawosławnej na tym terenie. Już wtedy  zafascynował się bogatą historią Łemków. Teraz po latach będąc mnichem i pełniąc wiele funkcji w naszej cerkwi postanowił dokładnie odzwierciedlić  historię Łemkowszczyzny i przybliżyć zawiłe losy prawosławnych Łemków.

 Do pracy naukowej zmobilizował o. Archimandrytę Sergiusza nasz wybitny historyk prof. Antoni Mironowicz, który nieustannie pragnie uwiecznić bogatą historię narodu prawosławnego.

Na podstawie pracy doktorskiej została opracowana książka „Cerkiew prawosławna na Łemkowszczyźnie po roku 1918 roku”.

Jest to prawdziwe Studium historyczno – kanoniczne  zawierające mnóstwo faktycznych dokumentów i fotografii oraz rozważań potwierdzających dzieje Łemków.

Z wielkim przeżyciem o. Archimandryta, rozdział po rozdziale, przybliżał  bogatą treść swego dzieła.

Wszyscy z zainteresowaniem przeżywali ciernistą drogę życia naszego bratniego łemkowskiego narodu. Potem słuchacze serdecznie gratulowali i ustawili się w długiej kolejce by nabyć pięknie opracowaną książkę wraz z autografem naszego opiekuna duchowego.

Następnie to spotkanie w kolejnym dniu Postu Filipowego  ubogaciły  przybycie i występy chóru Bractwa z Bielska Podlaskiego.

Chórem tym dyrygowała bardzo zaangażowana Matuszka Iwona Ostaszewska. Chór również zaprezentował swój zapis muzyczny na płycie „Pieśni Podlaskiej Duszy”. Chórzyści pięknie  śpiewali kolędy stwarzając niebywałą atmosferę oczekiwania na Rożdiestwo Christowo. Dyrygentka umiejętnie potrafiła zjednać serca chórzystów, którzy pokonali w cudowny sposób drogę by śpiewnie w Białymstoku zaprezentować swe Bractwo Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego. Z wielką dumą również szczycił się swoim chórem nowy przewodniczący bractwa Michał Górski.

Wszyscy uczestnicy spotkania szybko onieśmielili się i chętnie jednoczyli się w śpiewie z chórem tworząc wielki rozśpiewany zespół kolędników.

Dawniej kolędnikom za  śpiew gospodarze wręczali chleb, pęto kiełbasy, bułki pierogu… a tymczasem kaliadniki otrzymali dla osłody cukierki i owoce. Miłej dyrygentce i chórzystom z Bielska Podlaskiego były posyłane wielkie owacje braw, składane  podziękowania i gratulacje oraz życzenia by spełniły się  ich marzenia wydania następnych płyt.

U wielu Bratczyków pojawiły się wspomnienia z dawnych wieczorów Postu Filipowego, kiedy ludzie spotykali się by oczekując na Narodzenie Syna Bożego Jezusa Chrystusa wspólnie śpiewać koliadki. Wszyscy znali teksty kolęd na pamięć tak jak i  teksty liturgiczne. Niejednokrotnie ludzie nie posiadali umiejętności czytania i pisania ale byli skupionymi i wiernymi uczestnikami życia cerkiewnego i te Słowa Boże  były z łatwością zapamiętane.

Na kolędników, gości,  bratczków oraz wszystkich uczestników spotkania  czekała wspólna wieczerza  w postaci  bogato przygotowanego stołu z postnymi potrawami. Każdy bratczyk coś na poczęstunek przygotował by pochwalić się swoimi umiejętnościami kucharskimi. Małżeństwo Haliny i Michała kolejny raz przygotowali smakowity barszczyk czerwony.

Wszyscy zebrani wspominali niezwykłe pierożki  z kapustą i grzybami  Nadzi, jakich w  tym roku zabrakło  na naszym stole gościnnym.

 „Wiecznaja pamia”usopszej Nadieżdie”, którą pożegnaliśmy z żalem w tym roku.

 Ale wszechmogący Bóg troszczy się o nas i posyła do naszego bractwa nowych ludzi. Pani Irenka przyszła na spotkanie z miłą koleżanką Anitą, która być może pozostanie z nami na zawsze.

Uwierzcie, że czas spotkań Bractwa  to niezwykłe chwile wspólnie spędzone i zbliżające do Boga i bliźniego…

W imieniu duchowego opiekuna  i przewodniczącego bractwa serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszych spotkaniach.

               Opracowała – Halina Borowik

Pielgrzymka do Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu

W niedzielę 27 października 2024r. Bractwo św. św. Cyryla i Metodego Koło nr 1 w Białymstoku udało się dona pielgrzymkę do monasteru w Supraślu. Głównym celem pielgrzymki był udział w Świętej Liturgii i św. sakramentach, złożenie ofiary oraz wzniesienie modlitw za Opatrzność Bożą na kontynuację działalności w ramach bractwa cerkiewnego.

Monasterska świątynia ku czci Zwiastowania Bogarodzicy lśniła w jesiennym słońcu a jej wnętrze było w pełni blasku ikon, świec, niezwykle pięknym wystroju oraz zapachu kadzidła. Boska Liturgia celebrowana przez duchownych, monasterski śpiew, zapalenie świec i wznoszenie modlitw za bliskich żywych i zmarłych to mistyczny moment dla naszej duszy i ciała. Kaznodzieja o. Piotr wyjaśniając treści ewangeliczne serdecznie nawoływał i zachęcał do systematycznego udziału w nabożeństwach, czytania Pisma Świętego i czynienia dobrych uczynków. Trwanie w modlitwie to najlepsza terapia dla każdego człowieka. Powinniśmy chętnie zawierzyć swe życie Bogu, albowiem to Bóg najlepiej wie, co jest nam najbardziej pożyteczne i nieodzowne. Natchnieni pouczającym i zrozumiałym nauczaniem duszpasterza o. Piotra zachęcającym do odpowiedzialności za kultywowanie Słowa Bożego i tradycji cerkiewnej, troski za wychowanie dzieci i młodzieży, służenia dobrym przykładem dla innych, wznieśliśmy gorliwie modlitwy przed cudotwórczą ikoną Matki Bożej Supraskiej.

Po nabożeństwie udaliśmy się na monasterski poczęstunek. Jedzenie monasterskie jest zawsze bardzo smakowite, albowiem jest błogosławione i przygotowywane z modlitwą.

Bratczyki są niezwykle wdzięczni mnichom o.o. Piotrowi i Cyprianowi za okazaną gościnność.

Następnie zgodnie z planem udaliśmy się do Muzeum Ikon znajdującego się w budynkach Monasteru, który ma pięćsetletnią tradycję. W zbiorach muzeum jest ok. 1,2 tys. ikon. Duża część tego zbioru to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy, które po zakończeniu postępowań sądowych zostały przekazane do muzeum.

Przechodząc do Muzeum Ikon nadarzył się również moment modlitewnych wspomnień śp Arcybiskupa Mirona, który był niezwykle dostojnym opiekunem naszego bractwa.

Muzeum Ikon zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów wchodzącego w skład Monasteru Supraskiego. Mieliśmy wspaniąłą okazję obcowania z ikonami i krzyżami, unikatowymi freskami i przedmiotami sakralnymi. Dzięki wspaniale dobranej oprawie świetlnej, obrazowej i dźwiękowej odnosiliśmy wrażenie, że jesteśmy w cerkwi pustelniczej, pieczarze bądź dawnej wiejskiej izbie.

Przewodniczący Koła Krystian Jaszczyk serdecznie wszystkim dziękował za udział w pielgrzymce, wspólną modlitwę, złożone ofiary i dary dla rodzin z Ukrainy. Wszyscy cieszyli się , że wśród nas byli nowi sympatycy bractwa.

Zachęcamy wszystkich, by zapragnęli wziąć udział w spotkaniach bractwa cerkiewnego i jednocześnie ubogacić swe duchowe doświadczenie oraz uatrakcyjnić naszą działalność bractwa.

opracowała Halina Borowik, zdjęcia bratczycy

Pożegnanie siostry Nadziei Oniszczuk

9 lipca 2024r. po długoletniej przebytej chorobie nowotworowej zmarła Nadzieja- nasza siostra w Chrystusie.

Wiele lat zmagała się z ciężką chorobą i dzięki Bogu oraz swej wierze, i niezwykłemu optymizmowi trwała bez narzekań, z uśmiechem na twarzy…

Nasze życie jest cudowne, gdy jesteśmy blisko Cerkwi i pragniemy być pod Bożą Opieką.

Siostra Nadzieja wiele lat należała do Bractwa św. św. Cyryla i Metodego i zawsze chętnie uczestniczyła w modlitewnych spotkaniach bractwowych, nabożeństwach, pielgrzymkach do świętych miejsc i kolędowaniu. Zawsze wszystkich obdarowywała swym optymizmem, szczerym uśmiechem oraz gościła własnoręcznie przyrządzonymi pierożkami i rogalikami. Za aktywną i wzorową działalność w Bractwie św. św. Cyryla i Metodego Nadzieja Oniszczuk została nagrodzona Złotym Orderem Świętych Braci Sołuńskich.

Ś.P. Nadzieja mieszkała nieopodal Cerkwi Św. Jerzego w Białymstoku i była również zaangażowaną i aktywną parafianką. Po śmierci Jej Ciało zostało przewiezione do tej Świątyni. Kler tej parafii na czele z proboszczem Ks. Mitratem Grzegorzem Misijukiem uroczyście celebrował wszystkie nabożeństwa pogrzebowe. W swych naukach i kazaniach duchowni podkreślali wzór życia Ś.P. Nadziei.

W nabożeństwach pogrzebowych wzięło udział wielu bratczyków i znajomych zmarłej. Wszyscy pragnęli wznieść modlitwy, zapalić świecę i pożegnać się prosząc o wybaczenie win…

Ciało Ś.P Nadziei spoczęło 11 lipca2024 r. na rodzinnym cmentarzu w Werstoku.

Upokoj Hospodi duszu usopszyja Nadzieżdy i daruj jej Carstwije Niebiesnoje. Wiecznaja pamiać….

opr. Halina Borowik

Walne Zebranie koła terenowego Nr 1 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

                  

W dniu 2 czerwca 2024r. w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się Walne Zebranie członków Koła Nr 1poświęcone podsumowaniu mijającej kadencji i wyborom nowych władz koła.

Przed zebranie członkowie koła wzięli udział w uroczystej niedzielnej Świętej Liturgii w Katedrze św. Mikołaja, celebrowanej przez Jego Ekscelencję Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.

Bratczyki mieli wspaniałą możliwość przystąpienia do Świętych Sakramentów Spowiedzi i Priczastija wznosząc modlitwy za zdrowie i pomyślne działania charytatywne na rzecz Cerkwi Prawosławnej.

Ku pokrzepieniu naszych serc Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub wygłosił niezwykle pouczające kazanie o Samarytance nawołujące wszystkich do trwania w Bożej wierze. Władyka Jakub podkreślał szczególną rolę i znaczenie wody żywej niezbędnej ku uzdrowieniu naszych dusz i ciał.

Po Świętej Liturgii Ks. Mitrat Mikołaj Podolec i Ks. Mitrat Andrzej Sacharczuk odsłużyli Molebień w intencji dziękczynienia Bogu i dalszej pomyślnej działalności bractwa. Podniosłej modlitwie towarzyszył wzruszający śpiew chóru pod przewodnictwem Ks. Protodiakona Aleksandra Łysynkiewicza i Ks. Protodiakowa Wiaczesława Perka.

Ks. Mitrat Mikołaj Podolec w Słowie skierowanym do Bratczyków podkreślał rolę pracy charytatywnej bractwa oraz wdzięczności Bogu za trwanie w wierze i nasze życie doczesne.

Po nabożeństwie uczestnicy Walnego Zebrania spotkali się w Centrum Kultury Prawosławnej. Po śpiewie Chrystos Woskresie zebranych przywitał przewodniczący Koła Nr 1 Krystian Jaszczyk. Następnie dokonano wyboru przewodniczącego obrad, którym został brat Jan Smyk.

W dalszej kolejności dotychczasowy przewodniczący Krystian Jaszczyk przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności za ostatnią kadencję. Podkreślił, że wielkim utrudnieniem w realizacji planów i zamierzeń była pandemia i ograniczone kontakty ludzi.

Następnie siostra Irena Biedrzycka- dotychczasowa przewodnicząca Komisji Rewizyjnej zdała szczegółowe sprawozdanie z poczynań finansowych, podkreślając oszczędne i celowe gospodarowanie środkami finansowymi koła. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej wnioskowała o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. W czasie głosowania uczestnicy zebrania udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi koła.

W ramach ostatniego punktu zebrania przeprowadzone zostały wybory nowych władz koła i Komisji Rewizyjnej.

W wyniku wyborów do władz Koła Nr 1 weszli: Zarząd koła terenowego w składzie:

  • przewodniczący – Krystian Jaszczyk
  • z-ca przewodniczącego- Nina Daniluk
  • sekretarz – Elżbieta Pawluczuk
  • skarbnik – Alina Mikołajczuk
  • członek – Halina Borowik Komisję Rewizyjną utworzyli:
  • przewodnicząca – Irena Biedrzycka
  • zastępca – Wiera Greczan
  • członek – Mikołaj Kuryło Na zakończenie obrad brat Krystian Jaszczyk w imieniu Zarządu podziękował za zaufanie i wybór oraz omówił plan działalności koła ze szczególnym uwzględnienie filarów, jakimi były organizowane wykłady ubogacające życie duchowe, rozwijające świadomość teologiczną, historyczną, narodową , rozwijanie działalności misyjnej względem wzoru patronów świętych Cyryla i Metodego poprzez zachęcanie i angażowanie wszystkich do pracy w bractwie, uczestnictwa w wykładach, nabożeństwach, pielgrzymkach. Wszyscy jednogłośnie podkreślali wielkie znaczenie troski i odpowiedzialności za młode pokolenie. Siostra Helena Dobosz – nauczycielka religii prawosławnej, wyraziła szczególne podziękowania Bractwu za pomoc w organizowaniu Konkursu Poezji Religijnej. Grzegorz Nazaruk- dyrektor Niepublicznej Szkoły św.św. Cyryla i Metodego, który należy do naszego koła, przypomniał, że to nasze bractwo założyło tę szkołę. Dyrektor również z wielkim szacunkiem przedstawił liczne i znaczące osiągnięcia uczniów. Wszyscy zrozumieliśmy, że powinniśmy angażować się do propagowania i zachęcania rodziców i uczniów do zdobywania wiedzy i wychowania w tej jedynej w naszym kraju prawosławnej szkole. Obrady zakończyły się wystąpieniem zasłużonych dla Stowarzyszenia działaczy Jana Smyka i Jerzego Półjanowicza, którzy gratulowali Zarządowi, a w szczególności przewodniczącemu Krystianowi Jaszczykowi, który pomimo wielu obowiązków służbowych z poświęceniem angażuje się w działalność charytatywną i religijną.
  • Opracowała Halina Borowik

Apoftegmaty ojców ascetów

29 marca 2024r. Bractwo św. św. Cyryla i Metodego koło Nr 1 spotkało się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Serdecznie wszystkich przywitał i zapoznał z programem spotkania przewodniczący Krystian Jaszczyk.

Po wspólnej modlitwie głos zabrał ks. Andrzej Kuźma – doktor nauk teologicznych, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Prawosławnego Seminarium Duchownego i na wstępie wyjaśnił znaczenie terminu „ apoftegmaty” . Są to krótkie lub rozbudowane sentencje lub opowiadania mnichów dotyczące o ich życia, ascezy, zawierające słowa pouczenia. Dziś są postrzegane jako duchowa mądrość kierowana ku rozwadze każdego człowieka.

Apoftegmaty narodziły się w środowisku egipskim, monastycznym. Ich formuła była łatwym sposobem przekazania ważnych informacji duchowych a treść podana w formie interesującej opowieści łatwiej zapadała w pamięć i mogła być jako taka przekazywana innym. Tak więc przekazywane z ust do ust przetrwały długie lata. Czasem były spisywane, by zachować ich treść dla przyszłych pokoleń. Tak przetrwały do lat dzisiejszych.

Współczesna nauka uważa, iż najważniejszym jest zbiór pochodzący z VI wieku, powstały w Egipcie.

W Polsce dostępny jest w postaci „Pierwszej księgi Starców”.

O. Andrzej w bardzo interesujący sposób omówił apoftegmaty trzech wybranych ojców – św. Antoniego Wielkiego, Abby Makarego Egipskiego i Abby Pojmena.

Krótko omówił życie świętych i ich spuściznę, która między innymi dotyczy następującej tematyki: „Ojcze powiedz słowo”, pokory w życiu duchownym, życia ascetycznego, łagodności w życiu codziennym, rozsądku i roztropności w życiu duchowym. Podkreślił wielkie znaczenie ich słów dla im współczesnych jak też i dla nas, zwłaszcza że znajdujemy się w okresie wielkopostnym, co szczególnie nastraja do refleksji nad własnym życiem i codziennymi problemami.

Zebrani z wielką uwagą wysłuchali słów o. Andrzeja. Większość z nas po raz pierwszy zetknęła się z taką problematyką. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem chłonęli każde słowo Ojca.

W dyskusji, która rozwinęła się po prelekcji, podkreślano nieprzemijającą wartość przypowieści dla życia duchowego i to że łatwiej zapamiętać opowieść z morałem niż sam suchy morał.

W imieniu zebranych przewodniczący Krystian Jaszczyk wyraził wielką wdzięczność dla ks. Andrzeja Kuźmy za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie bardzo interesującej prelekcji i zachęcił wszystkich do udziału w następnym spotkaniu, które planowane jest na 14 kwietnia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkania naszego bractwa. Czekamy na Was !

Opracowała Alina Mikołajczuk

,, Dlaczego warto pościć?” – wykład ks. prot. dr Włodzimierza Misijuka

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego  w Białymstoku /koło Nr 1/

,, Dlaczego warto pościć?” –

wykład ks. prot. dr. Włodzimierza Misijuka

3 marca b.r., w niedzielę po św. Liturgii, odbyło się kolejne zebranie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego. Głównym celem spotkania było przygotowanie się Bratczyków i chętnych zaproszonych gości do godnego przeżywania zbliżającego się Wielkiego Postu. We współczesnym świecie w mediach jest mnóstwo polemik na temat postu…

Po modlitwie przewodniczący naszego koła Krystian Jaszczyk serdecznie powitał  bratczyków i zebranych słuchaczy. Szczególne słowa wdzięczności zostały skierowane do wykładowcy ks. dr. Włodzimierza Misijuka, który zawsze chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą teologiczną.

Ojciec Włodzimierz jako doświadczony kapłan i nauczyciel pragnąc skupić uwagę słuchaczy zwrócił się z pytaniem … z czym się kojarzy słowo „ post”?

Na spotkaniu bractwa, jak w szkole na lekcji zawrzało albowiem bez szczególnej zachęty zebrani podawali znaczenia słowa aktywnie uczestnicząc w wykładzie.

Ludzie starsi, którzy posiadają pewną wiedzę pragną się podzielić swym doświadczeniem życiowym a zarazem usystematyzować swe mądrości doskonaląc występujące braki.

Aby ubogacić wiarę, ufność i pozostawić u słuchaczy głębokie przekonanie o. Włodzimierz przypomniał , że post był już znany i praktykowany w Starym Testamencie.

W Nowym Testamencie Jezus Chrystus oraz Apostołowie potwierdzili ważność postów. Wykładowca cytując słowa Pisma Świętego dotyczące m.in. postu Jezusa Chrystusa namawiał słuchających do codziennego regularnego czytania Słowa Bożego.

Z wielkim zainteresowaniem przyjmowana była wiedza, ku przypomnieniu, dotycząca postu jako okresu wstrzemięźliwości oraz samokontroli a także rodzajów postów w naszej Cerkwi Prawosławnej – jednodniowych i wielodniowych.

Niezwykły kapłan o. Włodzimierz Misijuk zachęcał do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach, pomocy bliźnim i służenia bratczykom dobrym przykładem do otaczających ludzi.

Ubogaceni duchowym pokrzepieniem bratczyki i miłośnicy bractwa wdzięczni za duchową lekcję czuli się gotowi udziału w nabożeństwach wielkopostnych w cerkwi i godnego przeżywania słów wołających…

Dusze moja, dusze moja, wostani,

czto spiszi, koniec prybliżajetsia….”

/ „Duszo moja , duszo moja, powstań,

Czemu śpisz? Koniec przybliża się…”/

Troskliwy prelegent zaprezentował również lekturę do czytania:

Bp Kalistos Ware „Wielki Post i konsumpcyjne społeczeństwo”

Autor przekładu – ks. prot. dr Włodzimierz Misijuk

Zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach bractwowych, gdzie ubogacając się duchowo zbliżamy się do Boga, Cerkwi oraz mile spędzamy czas w towarzystwie bliskich osób zawsze gotowych zaoferować sobie nawzajem zrozumienie, przyjaźń  oraz pomoc.

Opracowała – Halina Borowik

Fotografie – Halina Borowik i Krystian Jaszczyk

„ Unia Brzeska – historia a współczesne problemy” – wykład Anny Radziukiewicz

                   

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku – koło Nr 1

Spotkanie na temat „ Unia Brzeska – historia a współczesne problemy”                    

27 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się zgodnie z planem pracy kolejne spotkanie bractwa oraz zaproszonych gości  na temat Unii Brzeskiej i współczesnych problemów świata.

Po wspólnej modlitwie Krystian Jaszczyk – przewodniczący bractwa serdecznie wszystkich przywitał i podziękował za przybycie.

Szczególne słowa podziękowań skierował do p. Anny Radziukiewicz prelegenta tego wykładu. Wszyscy gromkimi brawami wyrazili wdzięczność  zasłużonej redaktorce Przeglądu Prawosławnego oraz autorce mnóstwa wspaniałych artykułów i książek.

Anna Radziukiewicz w wykładzie, w zrozumiały sposób przedstawiła Unię Brzeską 1596 roku – jej przyczyny, przebieg i skutki. Chętnie odpowiadała na zadawane pytania i wyjaśniała zawiłe szczegóły i tajniki naszej historii.

W wyniku Unii Brzeskiej powstał również Kościół unicki. Unici zobowiązali się uznać dogmaty Kościoła katolickiego zachowując swój obrządek, kalendarz juliański i organizację kościelną.

Słuchacze zrozumieli, że ta unia stała się w ciągu dziejów historycznych przyczyną konfliktów religijnych i narodowościowych.

Prelegentka chętnie podawała lekturę, w której można dokładnie zapoznać się z poszczególnymi faktami historycznymi dotyczącymi omawianych dziejów historycznych.

Anna Radziukiewcz  jako autorka książki „ Bliski mi Wschód”  zaprezentowała również swoje opracowanie zachęcając do zapoznania się z „ze złożonościami tego świata …. I nieco innym spojrzeniem na chrześcijański Wschód” .

Z podziwem i gratulacjami Bratczyki wertowali duchowy podręcznik „BLISKI mi WSCHÓD” i pozostawali w przeświadczeniu, że należy cenić i nieustannie trwać w modlitwie by nie zatracić swej wiary.

Na spotkaniu wystąpił również Eugeniusz Czykwin – poseł kilku kadencji na Sejm, redaktor naczelny Przeglądu Prawosławnego, który opowiedział o działalności w Prawosławnym Bractwie Młodzieżowym, zaangażowaniu się  w  życie polityczne, osiągnięciach w pracy poselskiej na rzecz Cerkwi Prawosławnej. Obecni mieli możliwość zadania byłemu wieloletniemu posłowi  pytań dotyczących  wyborów i pracy w obradach Sejmu oraz wymiany swoich poglądów i wyrażenia słów wdzięczności.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na nasze spotkania Bractwa Świętych Cyryla i  Metodego. Spotkania Bratczyków to cenny czas duchowego ubogacania się oraz szczerych rozmów przy kawie i herbatce rozpoczynających się i kończących się modlitwą.

Opracowała – Halina Borowik

 

Prelekcja prof. Aleksandra Naumowa o „Kodeksie Supraskim”

16 grudnia b.r. Bractwo Świętych Cyryla i Metodego  koło Nr 1 w Białymstoku na czele z opiekunem duchowym o. Archimandrytą Sergiuszem zwróciło się z prośbą do profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i

Prelekcja prof. Aleksandra Naumowa na temat „Kodeks Supraski”

Czcigodny profesor Aleksander Naumow prowadzi badania nad piśmiennictwem cerkiewnosłowiańskim i kulturą prawosławia. Obecnie związany jest z Akademią Supraską.

Po wspólnej modlitwie o. Archimandryta Sergiusz  przedstawił  dostojnego wykładowcę, serdecznie przywitał o. Protodiakona Dymitra Tychoniuka , wszystkich zebranych bratczyków oraz sympatyków bractwa.

Następnie prof. Aleksander Naumow przedstawił Kodeks Supraski jako najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie  pomnik cyrylicy .

Wszyscy z zainteresowaniem słuchali o Kodeksie, który powstał w X wieku w jednym z monasterów w okolicy Preslawia, stolicy ówczesnego państwa bułgarskiego.

Z wielkim entuzjazmem nasz wybitny znawca Prawosławia opowiadał o…

…jak w 1823 r. wileński profesor ks. Michał Bobrowski badając archiwa Supraskiego Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny  odnalazł cenny rękopis Kodeksu z XV wieku,

…. i o tym, że  ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego został wpisany na listę pamięci świata  UNESCO,

….jak unikatowy Kodeks Supraski w 2023 r. został przetłumaczony w szybkim tempie przez około 30 specjalistów na język polski jako język nowożytny,

…tłumaczenia podjęła się Fundacja Oikonomos wraz z Książnicą Podlaską,

….publikacja została sfinansowana budżetu samorządu podlaskiego,

… i o tym, że rok 2023 w naszym województwie jest Rokiem Kodeksu Supraskiego

Słuchacze mieli również wspaniałą możliwość obejrzenia i zakupienia wydawnictwa Kodeksu Supraskiego.

Wszyscy zebrani słuchacze gromkimi brawami, serdecznymi słowami podziwu i uznania oraz śpiewem Mnohaja leta wyrażali dla pana profesora Aleksandra Naumowa swą wdzięczność za przekazaną wiedzę i pracę na rzecz tłumaczenia tekstu i krzewienia wiedzy o Kodeksie, o Prawosławiu i zbliżeniu do Boga.

Następnie wszyscy zgodnie z tradycją częstowali się postnymi potrawami przygotowanymi  przez naszych bratczyków.

Bogato zastawiony jedzeniem stół był dowodem niezwykłych talentów kulinarnych zebranych,  szczerością serc i przyjaźnią braterską. Każdy z uczestników przygotował swoją ulubioną potrawę.

Radość i zadowolenie z działalności w cerkiewnym bractwie przybliża wszystkich do Boga, zbliża do siebie i nikt nie czuje się osamotniony.

Pod dyrekcją muzycznie uzdolnionego o. Protodiakona Dymitra śpiewane chętnie były kolędy. Śpiew kolęd ubogacał serca, rozbudzał wspomnienia z kolędowania i napawał oczekiwaniem na święto Narodzenia Chrystusa.

Teksty kolęd były w zasięgu ręki w opracowanych przez bractwo śpiewnikach.

Na tym spotkaniu był również obecny kanclerz Akademii Supraskiej, koordynator obchodów Roku Kodeksu Supraskiego

– ks. Prot. Jarosław Jóźwik

Opiekun duchowy o. Archimandryta Sergiusz przekazał pozdrowienia od nieobecnego przewodniczącego bractwa Krystiana i złożył wszystkim życzenia świąteczne z okazji zbliżających się świąt Świętego Mikołaja oraz Rożdiestwa Chrystowa.

Wszyscy obecni otrzymali upominki w postaci kalendarzyków na nowy rok 2024 oraz książek lektury religijnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich :

–  Przychodźcie na nasze spotkania Bractwa!

– Zawsze będziecie mile widziani! Czekamy na Was!

Opracowała – Halina Borowik

 

Wykład prof. A. Mironowicza na spotkaniu białostockiego koła terenowego nr 1 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego

3 grudnia b.r. w Centrum Kultury Prawosławnej  odbyło się kolejne spotkanie  Bractwa Świętych Cyryla i Metodego oraz zaproszonych sympatyków koła Nr 1.

Wiodący  temat spotkania:  „ Autokefalia w Cerkwi Prawosławnej w Polsce”.

Po wspólnej modlitwie wszystkich  serdecznie przywitał przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk, który przedstawił zebranym przewodniczącą  bractwa z Lublina – Urszulę Garbacz.

Przed  spotkaniem mieliśmy również sposobność zapoznania się z Tetianą Nowak – przewodniczącą bractwa z Poznania.

Następnie wszyscy z radością witali dyrektora Szkoły Cyryla i Metodego – Grzegorza Nazaruka, który jest bratczykiem naszego koła.

Bratczyki naszego koła doskonale pamiętają początki działalności  tej szkoły i efektywną współpracę w rozwoju szkoły.

Szczególne słowa wdzięczności przewodniczący bractwa skierował na powitanie prof. Antoniego Mironowicza  – prelegenta tego wykładu.

Profesor zawsze z wielkim entuzjazmem i chęcią prowadzi wykłady oświecając Bratczyków i wszystkich pragnących posiadać niezbędną wiedzę w zakresie tematyki religijnej i narodowościowej.

Ten doskonały wykładowca nigdy nie czyta lecz w pojętny sposób przemawia i wyjaśnia każde zagadnienie tak by każdy chciał słuchać, mógł zrozumieć i czuć się współodpowiedzialnym  za niektóre zaistniałe sytuacje.

W czasie tego wykładu było również dużo pytań i refleksji dotyczących problemu  autokefalii w Polsce oraz istniejących problemach dziejowych dzisiejszego dnia. Świadczy to o tym, że słuchający ze zrozumieniem nabywają i pogłębiają swą wiedzę w zakresie teologii, Prawosławia i innych religii oraz dziejów historycznych.

Prof. Antoni Mironowicz zawsze wskazuje również literaturę, gdzie można bardziej dokładnie pogłębić prezentowaną wiedzę.

Wszyscy z podziwem posiadanej i udokumentowanej wiedzy zapoznawali się i nabywali opracowane niezbędne podręczniki – dokumenty dla nas i naszych potomków.

Spasi Hospodi Panie Profesorze! Mnohaja leta Wam, mnóstwo dalszych sukcesów życzymy Wam!

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego wyraża również wielką wdzięczność dla Radia Orthodoxia, które przekazuje w swych programach ogłoszenia o spotkaniach naszego koła i zachęca wszystkich do udziału w nich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkania naszego bractwa.  Czekamy na Was !

Opracowała – Halina Borowik

 

 

Przewodniczący  Szczególne słowa uznania skierował  do profesora Antoniego Mironowicza, który wyraził zgodę na podzielenie się swoją wiedzą  w ramach wykładu

Święto Apostoła Jakuba brata Pańskiego

W przededniu święta Apostoła Jakuba brata Pańskiego bratczyki  z koła terenowego Nr 1 Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku uczestniczyli w wieczornym świątecznym  nabożeństwie . Po nabożeństwie postanowili swemu Władyce Arcybiskupowi Jakubowi złożyć życzenia imieninowe.

W świąteczny dzień w katedrze jest dużo gości, różnych delegacji a teraz była wspaniała okazja do złożenia swemu Ordynariuszowi  życzeń, podziękowania za duchową opiekę a zarazem otrzymania błogosławieństwa na dalszą pracę.

Błogosławieństwa i wiele łask Bożych, zdrowia oraz mnóstwo sukcesów w Arcypasterskiej  służbie i oraz w naukowej i  akademickiej  pracy dydaktycznej

 Jego Ekscelencji  Najprzewielebniejszemu Jakubowi

w imieniu zarządu bractwa życzenia złożyli

Alina Mikołajczuk, Julia Szeps, Wiera Greczan i Halina Borowik

W dzień świąteczny bratczyki z naszego koła uczestniczyli również w świątecznej Świętej Liturgii Apostoła Jakuba, przystąpili do Świętych Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii oraz składali imieninowe życzenia  dostojnemu Hierarsze naszej białostockiej i gdańskiej diecezji.

              Tekst – Halina Borowik