Archiwum kategorii: Aktualności koła Białystok 1

Kategoria aktualności koła terenowego Białystok 1

Spotkanie z o. Iwanem nIKUlinym

29 maja b.r. w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się kolejne spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego oraz zaproszonych sympatyków koła .

Wykład- refleksje wygłosił o. Iwan Nikulin nt. ” Prawosławne Podlasie oczami obcego„( refleksja o kulturze i religii).

Po wspólnej modlitwie wszystkich serdecznie przywitał przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk, który przedstawił zebranym o. Iwana Nikulina, który – jak sam powiedział – ani się na Podlasiu nie urodził, ani nie spędził tu dzieciństwa, ani nawet nie chodził tu do szkół. Wszystkiemu winna kobieta – to za swoją przyszłą żoną los sprowadził go na Podlasie, gdzie mieszka już 5 lat. Stąd określił swoje spojrzenie na nasz region jako spojrzenie obcego, którego Podlasie zachwyciło bogactwem kultury niematerialnej jak i materialnej, bogactwem tradycji przeniesionej z terenów wiejskich do miasta, religijnością.

O. Nikulin dogłębnie przeanalizował jaki wpływ na kształtowanie się naszego regionu miały zaszłości historyczne (położenie na granicy Korony i Litwy, Unia Lubelska, działania rządu w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej). Wiek XX – zmiany w gospodarce- wywarły największy wpływ na dzisiejszą rzeczywistość – szybkie zmiany następujące w czasie jednego pokolenia miały niewątpliwy ogromny wpływ na dzisiejszą rzeczywistość, na tradycje życia codziennego , na religijność Podlasian. Przepływ ludzi ze wsi do miasta – do pracy, po naukę, po wykształcenie zmienił proporcje społeczne ale także obudził wśród młodych ludzi ciekawość swego języka, tradycji i dumę ze swego pochodzenia.

Wypowiedzi o. Iwana Nikulina pobudziły zebranych do refleksji nad losami naszych własnych rodzin: nad tym czego doświadczyli nasi dziadowie, ojcowie, co my pamiętamy ze starych opowieści dziadków a i czego my sami doświadczyliśmy w życiu na naszym Podlasiu.

Spasi Hospodi ojcze Iwanie! Mnohaja leta Wam za piękny wykład bogaty w refleksje o naszym pięknym regionie.

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego serdecznie zaprasza wszystkich na nasze spotkania . Czekamy na Was !

Opracowała – Alina Mikolajczuk

Zdjęcia – Alina Mikołajczuk

Wykład ks. Piotra Makala na temat ,,Liturgia uprzednio poświęconych darów”.

W niedzielę 29 marca br. bratczycy  i zaproszeni goście zebrali się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku aby wysłuchać prelekcji ks. Piotra Makala na temat „Liturgia uprzednio poświęconych darów”.

Po wspólnej modlitwie ojciec Piotr  na wstępie w szczególny sposób zachęcał słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w życiu liturgicznym  naszej Cerkwi Prawosławnej oraz świadomego przyjmowania Świętych Darów jednoczących wiernych z Bogiem. Jako wzór podał  pierwszych chrześcijan, którzy  Święte Dary przyjmowali  każdego dnia…

 Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów to nabożeństwo pochodzące z czasów apostolskich.

Prelegent dokładnie przedstawił czas powstania oraz przebieg tego nabożeństwa. Ojciec Piotr skrupulatnie wyjaśniał znacznie słów liturgicznych w języku cerkiewnosłowiańskim i języku polskim cytując najważniejsze fragmenty nabożeństwa. Słuchacze mieli cudowną sposobność zadawania pytań odnośnie niezrozumiałych pojęć dotyczących przebiegu tej liturgii odprawianej jedynie w Wielkim Poście.

Wierni przyjmując Świętą Eucharystię w czasie tego rodzaju Świętej Liturgii, korzystają ze Świętych Darów uprzednio przygotowanych, podczas niedzielnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego lub św. Jana Chryzostoma.

Święte Dary od niedzieli do  tego czasu spoczywają na ołtarzu w szczególnie  chronionym świętym naczyniu Tabernakulum – Darochranitielnicy.

       Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem  słuchali wykładu albowiem są to niezwykłe chwile spotkania bratczyków z duchownym  ks. Piotrem, przeżywania kolejnych  dni Wielkiego Postu a także jednocześnie analizowania swego osobistego życia religijnego.

       Przewodniczący bractwa  Krystian Jaszczyk serdecznie podziękował  ks. Piotrowi Makalowi za bogatą prezentację tematu i miłą atmosferę spotkania.

        Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniach naszego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego.

   Opracowała – Halina Borowik

Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Bractwa Świętych Cyryla i Metodego Koła Terenowego w Białymstoku.

W dniu 29 marca 2026 roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze koła terenowego w Białymstoku.

             Walne Zebranie Sprawozdawcze rozpoczęła wspólna modlitwa i błogosławieństwo o. Archimandryty Sergiusza -opiekuna duchowego koła .

Następnie przewodniczący zarządu koła Krystian Jaszczyk serdecznie przywitał zebranych gości i Bratczyków.

W wyniku głosowania jednogłośnie wybrano Jana Smyka jako przewodniczącego zebrania, Jerzego Półjanowicza – przewodniczącego komisji skrutacyjnej oraz protokolanta – Elżbietę Pawluczuk.

Zebranie przebiegało zgodnie z zatwierdzonym porządkiem obrad.

Przewodniczący zarządu koła Krystian Jaszczyk zaprezentował w przejrzysty sposób sprawozdanie z pracy koła 2025 r.

Na szczególne osiągnięcie zasługuje fakt nadania dla jednego z rond ulic Białegostoku nazwy Rondo Świętych Cyryla i Metodego. Do tego faktu przyczynił się i wiele starań włożył bratczyk Aleksy Mularczyk.

W swoim sprawozdaniu przewodniczący uwzględnił fakty dotyczące troski o  zgłębienie wiedzy religijnej, duchowej i historycznej Bratczyków i zapraszanych gości, działalność charytatywną i misyjną koła, wspieranie konkursów szkolnych oraz organizowanie pielgrzymek.

            Na szczególne pochwały zasłużyła również bratczyca – siostra Helena Aleksiejuk, która jest autorką spektaklu „Timoszka” oraz autorką książki „Timoszka znany i nieznany” uwieczniający pamięć o wiejskim malarzu będącym sparaliżowanym kaleką. Helena Aleksiejuk wraz z rodziną i mieszkańcami Dubna utworzyli  muzeum odtwarzające historię swej rodzinnej wsi. 11 maja 2025 roku, tuż przed świętem Patronów Bractwa, z jej inicjatywy i zaproszenia bratczyki naszego koła udali się na autokarową pielgrzymkę na Św. Liturgię i molebień ku czci patronów świętych Cyryla i Metodego  do Cerkwi w Boćkach, spektakl, zwiedzanie muzeum i gościnę działaczek Koła Gospodyń w Dubnie.

W czasie zebrania Alina Mikołajczuk przedstawiła sprawozdanie finansowe zarządu koła za 2025 r., które jednogłośnie zostało zatwierdzone.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Irena Biedrzycka przedstawiła dokładne sprawozdanie z działalności zarządu.

W wyniku głosowania udzielono absolutorium dla zarządu koła.

Przewodniczący Bractwa Centralnego zapoznał wszystkich z planami na przyszłość.

            Opiekun duchowy bractwa naszego koła O. Archimandryta Sergiusz dziękował za dotychczasową pracę Bralczyków i życzył dalszych sukcesów w trosce o bogactwo duchowe.

            Ku pokrzepieniu sił siostry bractwowe Alina, Nina, Ela i Halina na czele z przewodniczącym Krystianem przygotowały postny poczęstunek.

Po wspólnej modlitwie wszyscy nawzajem składali życzenia z okazji zbliżających się Świąt PASCHY CHRYSTUSOWEJ.

Opracowała -Halina Borowik

Zdjęcia- Jan Smyk, Krystian Jaszczyk

Spotkanie świąteczne Bractwa

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku   –Duchowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

          14 grudnia, w niedzielę po Świętej Liturgii, Bratczycy i zaproszeni goście spotkali się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Po wspólnej modlitwie wszystkich zebranych serdecznie przywitał przewodniczący bractwa- Krystian Jaszczyk.

Następnie spotkanie poprowadził opiekun duchowy Bractwa- Ojciec Archimandryta Sergiusz, który wyraził swe zadowolenie z faktu systematycznych spotkań  naszego koła.

W trosce o nasze zbawienie duchowny przypomniał również, że uczestnictwo w modlitwie, nabożeństwach i spotkaniach bractwowych jako duchowych rozważaniach o Bogu to kontynuacja działalności misjonarzy Świętych Cyryla i Metodego.

Nasz opiekun duchowy podkreślił także, że jesteśmy w okresie postu Bożonarodzeniowego jako czasie przygotowawczym do święta Rożdiestwa Chrystowa.

Wszystkich zebranych ojciec archimandryta zapraszał również do modlitw i spotkań w Supraskim Monasterze, gdzie również pełni swą mniszą posługę.

Na stołach były przygotowane teksty kolęd więc w przerwach bratczycy chętnie śpiewali kolędy.

Nie zabrakło jak zawsze czasu i chęci na wspomnienia z dawnych minionych lat. Każdy chciał wspomnieć jak dawniej w okresie postu przed Bożym Narodzeniem dziewczyny zbierały się w domach by prząść kądziele, przygotowywać wełnę do kądzieli, rwać pierze, haftować, szydełkować, robić na drutach i jednocześnie śpiewać kolędy.

Mężczyźni – bratczyki też chętnie wspominali kolędowanie i różne tradycje związane ze świętami.

W oczach opowiadających pojawiała się radość i  wyrazy tęsknoty za dawnym czasem młodości chociaż nieco trudnym, tuż powojennym lecz bardzo radosnym. Nikt z opowiadających nie wyrażał żalu, że nie było wówczas na wsiach elektryczności… telewizorów, radia, telefonów i techniki…

Wszyscy zwracali uwagę  na fakt, że dawniej ludzie pragnęli żyć, obcować  być ze sobą i przeżywać razem swe radości i trudne chwile …  Nikt wówczas nie czuł się osamotniony i zagubiony.

Ojciec Archimandryta Sergiusz poprosił naszego brata Aleksego Mularczyka, by zaprezentował sukcesy prac  monasterskich m.in. związanych z katakumbami. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali osiągnięcia i zaangażowanie w prace monasterskie brata Aleksego, który był również zasłużonym wieloletnim przewodniczącym naszego koła.

Przewodniczący zarządu głównego bractwa Jan Smyk wręczając wszystkim kalendarzyki bractwowe na nowy rok 2026 przedstawił działalność zarządu głównego i poszczególnych kół terenowych.

Dyrektor Niepublicznej Szkoły Świętych Cyryla i Metodego Grzegorz Nazaruk – nasz bratczyk – zapraszając na Koncert Kolęd do szkoły na 14 stycznia również opowiedział też o sukcesach naszej placówki edukacyjnej.

Nikt nie śpieszył się do domu albowiem wszyscy dostojnie czuli się w modlitwie, atmosferze pouczeń duchowych, śpiewie kolęd, chwilach wspomnień oraz w gościnie postnych potraw przygotowanych przez siostry bractwowe.

Smakowitą rybą w galarecie częstowała także zaproszona pani Maria Tomaszuk, która wyraziła również chęć uczestnictwa w naszym bractwie.

Na zakończenie  wszyscy modląc się podziękowaliśmy Bogu i sobie  nawzajem za przygotowanie tego cudownego wieczoru postu Bożonarodzeniowego.

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach Bractwa Świętych Cyryla i Metodego.

Opracowała: Halina Borowik

Fotografie: bratczyki

Fotografie: bratczyki

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku – wykład Symbol Wiary

W związku z uroczystym świętowaniem 1700 rocznicy Soboru Powszechnego w Nicei kolejne spotkanie bractwa zostało poświęcone dokładnemu omówieniu Symbolu Wiary Cerkwi Prawosławnej.

9 listopada 2025 r. w niedzielę po świętej Liturgii w Centrum Kultury Prawosławnej zaproszony prelegent ks. prot. dr Włodzimierz Misijuk przypomniał, że Symbol wiary został ułożony na pierwszym Soborze Powszechnym w Nicei w 325 roku – 7 artykułów i dalsze 5 artykułów na drugim Soborze Powszechnym w 381 roku w Konstantynopolu. Symbol wiary (znaczenie pochodzi od greckiego słowa symbolon – oznaczającego zbiór, kolekcjonowanie, streszczenie) nazywany jest również Symbolem Niceo-Konstantynopolitańskim.

Wykładowca dokładnie  wyjaśnił wszystkie części – artykuły modlitwy Wieruju tłumacząc każde słowo zawierające podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej.

Zebrani słuchacze z zainteresowaniem słuchali wykładu pomimo, że wydawałoby się iż temat wszystkim jest oczywisty i znany. Słowa modlitwy bardzo często powtarzamy m. in. w swych codziennych modlitwach, śpiewamy w czasie Św. Liturgii i  Św. Sakramentu Chrztu.

Przewodniczący Bractwa Krystian Jaszczyk  serdecznie podziękował o. Włodzimierzowi Misijukowi za wspaniały i zrozumiały wykład oraz za współpracę z naszym  kołem. Aktywnym Bratczykom i tym,  którzy świadomie przybyli by ubogacić swą wiedzę i  wiarę.

Słuchacze byli również zadowoleni, że mogli spotkać się i pożytecznie  spędzić modlitewnie niedzielne popołudnie w okazałych i zadbanych pomieszczeniach Centrum Kultury Prawosławnej …  i w przyjemnej atmosferze przyjacielskiej przy kawie i herbacie wśród znajomych wymienić doświadczenia religijne i życiowe.

Serdecznie nieustannie zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniach Bractwa Świętych Cyryla i Metodego.

          Opracowała – Halina Borowik

XX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej w Językach Słowiańskich.

26 maja 2025 roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbył się po raz dwudziesty Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej w Językach Słowiańskich.

Organizatorami konkursu był Wydział Katechetyczny Diecezji Białostockiej i Gdańskiej na czele z nauczycielami katechezy- Heleną Dobosz, ks. prot. Piotrem Borowik, s. Darią, Jolantą Łukaszewicz, oraz Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku.

Współorganizatorem konkursu jest również Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku  / koło Nr 1/.

 Główne cele konkursu to poznawanie i sławienie Boga poprzez piękno poetyckiego słowa, popularyzacja twórczości religijnej w językach słowiańskich, rozwijanie zainteresowań żywym słowem artystycznym.

Radosnym paschalnym powitaniem „Chrystos Woskresie” i wspólną modlitwą Ks. prot. Mirosław Filimoniuk – dyrektor Wydziału Katechetycznego  rozpoczął  eliminacje konkursu.

Ks. Prot, Mirosław  przekazał również  Arcypasterskie błogosławieństwo  Jego Ekscelecji Najprzewielebniejszego Jakuba na pomyślny przebieg konkursu.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego serdecznie witał uczniów, nauczycieli oraz licznie przybyłych rodziców oraz składał podziękowania  za przygotowanie się do udziału w konkursie, za zainteresowanie się Słowem Bożym i rozwijaniem  swych umiejętności władania pięknym słowem….

            Następnie słowo powitalne wygłosiła  organizatorka uroczystości – nasza bratczyca – Helena Dobosz, która między innymi zwróciła uwagę, że  jest to okres niezwykłej radości paschalnęj, Dzień Matki oddający wielki szacunek  mamom oraz rok 100 – lecia urodzin białoruskiego poety Wiktora Szweda.

            Tegoroczne eliminacje rozpoczęły dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 14 w Białymstoku. W ślicznych barwnych strojach białoruskich, z wianuszkami we włosach, solidnie przygotowane, odważnie wręcz śpiewająco chóralnie recytowały wiersze w języku białoruskim. Potem również były samodzielne prezentacje deklamacje przygotowanych utworów przez przedszkolaków tego przedszkola.

            W tegorocznych eliminacjach  wzięło udział 65 uczniów z przedszkoli i szkól podstawowych miasta Białegostoku.

            Dzieci , uczniowie i młodzież w recytowanych utworach w entuzjastyczny sposób wychwalali i czcili Boga, Matkę Bożą – Bogurodzicę, świętych naszej Cerkwi Prawosławnej, święto Paschy, Bożego Narodzenia, zachwycali się pięknem Cerkwi, ikon,  dzwonów cerkiewnych ale również cieszyli się swą matczyną miłością ….

            Prezentowane utwory na konkursie były w językach  – polskim, białoruskim, rosyjskimi ukraińskim – językach słowiańskich Świętych Nauczycieli Cyryla i Metodego. 

            Eliminacje konkursu były doskonałym uczczeniem święta świętych Cyryla i Metodego obchodzonym jedynie dwa dni wstecz – 24 maja.

            Powołana Komisja do oceny w składzie – Ks. prot. Piotr Borowik, Irena Matys, Halina Borowik miała niezwykłe trudności aby wskazać najlepszych uczniów i zakwalifikować do najlepszych nagród albowiem poziom recytacji był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy prezentowali  odpowiednio dobraną tematykę, poprawne zrozumienie i interpretację tekstu, wyraźną dykcję i modulację głosu co  stanowiło niepowtarzalny sposób intonacji i bezbłędną wymowę akcentową.

            Wszyscy  sprawiedliwie zostali ocenieni i nagrodzeni. Wręczono dyplomy i nagrody.  Niezmiernie zadowolonych uczestników i ich opiekunów poczęstowano słodyczami, lodami i napojami…

Najważniejszą nagrodą dla recytujących były uznania w postaci oklasków publiczności wyrażających prawdziwy zachwyt i aprobatę. Widownia składała się z uczniów, nauczycieli, rodziców , babć, dziadków i znajomych. To oni przygotowywali swe pociechy do recytacji i  był to wspólny ich sukces. Uroczystość była nieustannie fotografowana by na długo pozostał a w pamięci…

 Siostra Daria nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 20 systematycznie i wzorowo każdego roku przygotowuje uczniów  do udziału. W tym roku ta nasza kochana Mniszka była niezwykle pocieszona albowiem Jej były uczeń z katechezy, który niegdyś brał udział w eliminacjach teraz przyprowadził swego syna a zaś inny był powołany do komisji.

                     Wszyscy gratulowali organizatorom i uczestnikom konkursu życząc by nauka katechezy pozostała na zawsze szkole i by ten konkurs trwał przez długie lata.

Tekst: Halina Borowik

Zdjęcia: o. Piotr Borowik, s. Daria

Pielgrzymka bratczyków z koła terenowego Nr 1 do Bociek

Pielgrzymka  Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku / koło Nr 1 /

do Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny  w Boćkach.

Uroczyste czczenie święta  patronów Bractwa Świętych Cyryla i Metodego

11 maja 2025 roku, w IV Niedzielę po Wielkanocy, z inicjatywy naszej długoletniej i zasłużonej  bratczycy  Heleny Aleksiejuk udaliśmy się na  autokarową pielgrzymkę do Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Bogarodzicy w Boćkach.

W czasie podróży wznosiliśmy wspólne modlitwy poranne i  przygotowujące do Swiatoho Pryczastija.

W pięknie odnowionej Cerkwi w Boćkach serdecznie przywitali nas proboszcz parafii Ks. Mitrat prot.  Mirosław Niczyporuk  wraz z wikariuszem ks. Jakubem Dmitrukiem.

Ze względu zbliżającego się święta patronów Bractwa Świętych Cyryla i Metodego uczestniczyliśmy w dziękczynnym molebniu w intencji działalności Bractwa naszego koła. W czasie Molebna i Świętej Liturgii niezwykłą modlitewną atmosferę stwarzał śpiew chóru parafialnego pod dyrekcją matuszki Julity.

Następnie wznosiliśmy modlitwy i przystąpiliśmy do świętych Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii oraz przeżywaliśmy pouczającą naukę „ O Paralityku”, o zasługach Nauczycieli Słowian Świętych Cyryla i  Metodego oraz o potrzebie  angażowania się wiernych w życie cerkiewne.

Cudowny kaznodzieja Ks. Mitrat prot. Mirosław dał przykład godny  do naśladowania…. gdy nasza bratczyca Helena i Halina – nauczycielki wraz z mężami braćmi Aleksiejukami będąc na emeryturze powrócili na ojcowiznę i zamieszkali w parafii ożywili życie parafialne i swojej wsi Dubno.

Krystian Jaszczyk – przewodniczący koła Bractwa w imieniu pielgrzymów serdecznie dziękował  duchownym za świąteczną modlitwę, słowa pouczeń oraz za zapoznanie z historią tej parafii.

Po cerkiewnej duchowej uczcie w świątyni zostaliśmy zaproszeni przez rodzinę Aleksiejuków do Dubna. W Dubnie nieomal wszystkie wiejskie domy były odnowione , zadbane i wyglądały jak z bajki…. kolorowe okiennice, ogródki pełne pachnących kwiatów, zamiast iglastych drzew – sady z jabłoniami, wiśniami…

W bogato ozdobionej świetlicy pielgrzymów  serdecznie powitały działaczki Koła Gospodyń i zaprosiły do własnoręcznie przygotowanego śniadania. Z modlitwą i radosnym powitalnym śpiewem Chrystos Woskresie zasiedliśmy do gościnnego stołu.

Następnie niebywałą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Wsi Dubno. Odpowiedzialna za muzeum-  emerytowana nauczycielka Halina Aleksiejuk wraz mężem umiejętnie z fascynacją prezentowali własnoręcznie opracowane  przez mieszkańców Dubna ścienne gazetki z historią wsi,  faktami bieżenstwa – wywózki w głąb Rosji, dokumentami rodzin, eksponaty krosien, naczyń kuchennych, pieca kuchennego, ubrań, makatek, ręczników…

To niewiarygodne i godne podziwu, że zafascynowani  i tak zaangażowani ludzie amatorsko bez oczekiwania na zapłatę pieniężną sami zbierali eksponaty i własnoręcznie sporządzili różne przedmioty …..  odtworzyli historię swojej rodzinnej wsi i udostępniając  na pamiątkę dzieciom i młodzieży  oraz wszystkim chętnym do zwiedzania.

Podziwu nie było końca … gdy wszyscy zajęliśmy miejsca w rzędach jak w  teatrze a nasza bratczyca  Helena Aleksiejuk, również emerytowana nauczycielka m.in.  Prawosławnej Szkoły Świętych Cyryla  i Metodego w Białymstoku,  zaprosiła wszystkich na autorski spektakl „ Timoszka”.

Scena samodzielnie bogato ozdobiona, ubrania wiejskie – prawdziwe kostiumy, piękny słowiański język swojski  białorusko – ukraiński – gwara używana we wsi, aktorzy – mieszkańcy wsi  i pobliskich miejscowości bez tremy i pomyłek odgrywających swe role. Śpiew , tańce i wszystko jak w prawdziwym teatrze…

Helena Aleksiejuk autorka spektaklu „Timoszka” Tieatralnaja istorija żyt’ja Tymoteusza Muśki – Dubno 20022 r. oraz książki „Timoszka znany i nieznany”. W ten sposób nasza bratczyca uwieczniła pamięć o wiejskim malarzu z Dubna, który malował lecz był sparaliżowanym kaleką.

Bratczyca Helena mieszka w Dubnie… a nam brakuje jej aktywnej działalności w Białymstoku… w naszym Bractwie….

Po spektaklu brawa, oklaski, słowa podziwu i autorce i aktorom i wykonawcom kostiumów i scenografii i twórcom muzeum…

Ważne jest chcieć coś czynić pożytecznego by życie było piękne,  pełne miłości do Boga i wspomagające bliźniego , zachęcające do modlitwy , nabożeństw i zacnych czynów…

Na pożegnanie wspólnie zasiedliśmy do smakowitego i obfitego obiadu  własnoręcznie przygotowanego przez niezwykle gościnnych mieszkańców Dubna.

Niech Bóg błogosławi i obdarzy wszystkich zdrowiem i chęcią do życia – wszystkim dziękował przewodniczący Bractwa Krystian Jaszczyk.

Z modlitwą i śpiewem Chrystos Woskresie! pożegnaliśmy się z gościnnością w Dubnie i szczęśliwie wracaliśmy do swych domów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do modlitewnej działalności w naszym Bractwie Świętych Cyryla i Metodego.

Opracowała- Halina Borowik

Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku / Koło nr 1/

30 marca bieżącego roku, w niedzielę, po św. Liturgii, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się wielkopostne spotkanie bratczyków oraz zaproszonych sympatyków bractwa.

Głównym celem spotkania było dostojne i świadome trwanie w dniach Wielkiego Postu oraz oczekiwanie na Radość Paschalną.

Po wspólnej modlitwie przewodniczący bractwa, Krystian Jaszczyk, serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa podziękowań skierował do zaproszonego gościa – prelegenta, ks. dr. Włodzimierza Misijuka, który zawsze z chęcią duchowo wspiera i ubogaca nasze koło.

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, poświęconą pamięci św. Jana Klimaka, mnicha z Synaju i autora słynnego dzieła Drabina do raju, ks. dr Włodzimierz Misijuk, w trosce o duchowe doskonalenie bratczyków, wygłosił wykład na temat „Misterium św. Eucharystii w życiu prawosławnego chrześcijanina”.

Dostojny prelegent, jako wieloletni kapłan, wykładowca i kapelan szpitalny, szczerze zachęcał wszystkich do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu Cerkwi, a w szczególności w Świętej Liturgii, która jest wspólnym dziełem i najważniejszym nabożeństwem. Albowiem w czasie tego nabożeństwa sprawowany jest sakrament Świętej Eucharystii – Tainstwo Swiatoha Priczastija – czyli przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Sakrament ten ustanowił Jezus Chrystus w przeddzień ukrzyżowania – w Wielki Czwartek, po umyciu nóg uczniom na znak pokory. Jezus w czasie Tajnej Wieczerzy wziął chleb i  odmówiwszy błogosławieństwo połamał i dał uczniom mówiąc:
„Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i po odmówieniu dziękczynienia podał uczniom, mówiąc: „Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”. Jezus Chrystus przykazał również uczniom: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22,19).

Ojciec Włodzimierz bardzo dokładnie wyjaśniał znaczenie wszystkich słów sakramentu i z wielką cierpliwością odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące świętych sakramentów Spowiedzi i Eucharystii.

Zachęcając słuchaczy do świadomego przystąpienia do św. Eucharystii – sw.  Priczastija, przypominał również słowa Chrystusa: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56).

Wszyscy byli wdzięczni ks. Włodzimierzowi za cudowną lekcję przypomnienia tak istotnych spraw w naszym życiu oraz za wyjaśnienie słów Bożych:
„Z bojaźnią Bożą i wiarą przystąpcie”, by świadomie uczestniczyć w Świętej Eucharystii i kolejny raz przeżywać rekolekcje przed Paschą Chrystusową.

W tym spotkaniu uczestniczył również zasłużony bratczyk naszego koła, dr Jan Zieniuk, który niedawno świętował 90.- tą rocznicę swych urodzin. Z wielką radością bratczycy, na czele z przewodniczącym Krystianem Jaszczykiem, składali dostojnemu jubilatowi szczere życzenia, wyrazy podziwu i uznania za jego pracę na rzecz naszej Cerkwi.
Pan dr Jan Zieniuk, jak zawsze z wielką gracją, dziękował za życzenia, zachęcając również wszystkich do nieustannej troski o sprawy Cerkwi i świadomości narodowej.

Na zakończenie spotkania przewodniczący, dziękując wszystkim za udział, zaprezentował program dalszej działalności koła. Wszystkich serdecznie zaprosił do aktywnego udziału w planowanych wydarzeniach – m.in. w maju – na integracyjny wyjazd do parafii w Boćkach na św. Liturgię oraz prezentację spektaklu naszej bratczycy, Konkurs Poezji Religijnej w Centrum Kultury Prawosławnej, a także w lipcu – na  wyjazd na święto św. Piotra i Pawła w Ełku.

             Opracowała – Halina Borowik

Spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych

    Spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych.

17 lutego 2025 roku Bractwo Trzech Świętych Hierarchów w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku zorganizowało spotkanie przedstawicieli bractw cerkiewnych.

Zasadniczy cel spotkania zapoznanie się, nawiązania kontaktów, wymiana informacji na temat działalności poszczególnych bractw oraz wzajemne wspieranie różnorodnych form działalności.

Z ramienia Zarządu Głównego Bractwo św. św. Cyryla i Metodego reprezentowali członek Zarządu Lucyna Ruszuk oraz Grzegorz Nazaruk -dyrektor Niepublicznej szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Bractwo Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku – koło Nr 1 reprezentowali przewodniczący – Krystian Jaszczyk, Alina Mikołajczuk i Halina Borowik.

Spotkanie prowadził długoletni i doświadczony działacz bractwa cerkiewnego Sławomir Nazaruk.

Zebrani mieli doskonałą możliwość zaprezentowania nie tylko swoich sukcesów w działalności ale zarazem przedstawienia problemów i przeszkód organizacyjnych.

Wszyscy byli zachwyceni optymizmem przedstawicieli bractwa młodzieżowego, którzy z entuzjazmem oznajmiali swe sukcesy w różnorodnych formach działalności bractwowej.

Przedstawiciele poszczególnych bractw z Białegostoku, Hajnówki i Bielska Podlaskiego zastanawiali się nad sposobem zaktywizowania ludzi w różnym wieku do działalności cerkiewnej.

Cel tego pierwszego spotkania w pewnej mierze został zrealizowany albowiem nastąpiła wymiana kontaktów co umożliwi sprawne przekazywanie informacji dotyczących organizowanych form.

Każdy z zebranych był wdzięczny za udział w tej naradzie albowiem to świadczy o istocie zaangażowania i ważności efektywnego działania różnorodnych bractw cerkiewnych.

                              Opracowała- Halina Borowik

Walne Sprawozdawcze Zebranie koła terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

22 lutego 2025 roku w Centrum Kultury Prawosławnej kolejny raz spotkali się bratczyki Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku koła Nr 1 na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym by podsumować swą działalność i zastanowić się nad dalszym efektywnym funkcjonowaniem bractwa.

Po wspólnej modlitwie wszystkich zebranych bratczyków przywitał przewodniczący koła Krystian Jaszczyk i przedstawił plan walnego zebrania.

Zgodnie z planem walnego zebrania jednomyślnie wybrano  przewodniczącego zebrania Aleksego Mularczyka , który od początku założenia tego bractwa jest aktywnym i zasłużonym jego członkiem.

Dzięki sprawnemu porządkowi obrad i niezwykłej dyscyplinie zebranie przebiegało bardzo sprawnie. Przewodniczący koła Krystian Jaszczyk jako prawnik z zawodu w skrupulatnej formie przedstawił sprawozdanie działalności bractwa naszego koła w 2024 roku.

Następnie Irena Biedrzycka długoletnia przewodnicząca komisji Rewizyjnej  dokonała szczegółowego sprawozdania i oceny działalności zarządu koła za miniony 2024 rok zwracając uwagę na niezwykłą oszczędność finansową.

Komisja Skrutacyjna, na czele z przewodniczącym pełnym radości bratczykiem Mikołajem Kuryło dokonała w wyniku głosowania zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego, finansowego i działalności komisji rewizyjnej zarządu koła bractwa za rok 2024.

W wyniku głosowania i pozytywnych wypowiedzi dotyczących obecnej działalności  bractwa zarząd koła bractwa otrzymał absolutorium.

Bratczyki w przemiłej atmosferze przy kawie i herbacie długo  dyskutowali jak uatrakcyjnić działalność bractwa, zachęcić ludzi do wyjścia z domu  i uczestnictwa w spotkaniach bractwowych …by zbliżyć się do Boga.

Ze względu, że spotkanie bractwa odbyło się w dzień Wsielenskoj Roditielskoj subboty wspomniano modlitewnie z wielką czcią usopszych duchowych opiekunów naszego bractwa Jego Ekscelencję Arcybiskupa Mirona i Ks. Prot. Mikołaja Borowika oraz wieloletnich zasłużonych bratczyków prof. Andrzeja Łapko, Aleksandra Nikitorowicza, Aleksandra Nikitina, prof. Michała Małofiejewa, Mikołaja Wawreniuka, Mikołaja Nazaruka, Nadziei, Olgi … i zaśpiewano usopszym ze wzruszeniem i  łzami w oczach Wiecznaja pamiat

My obecni działacze bractw mamy obowiązek kultywować ich pamięć albowiem to oni wnieśli wielkie starania zakładając bractwa cerkiewne i troszcząc się by przynosiły znaczące korzyści dla Cerkwi i jednocześnie posłużyły chwale Bożej.

          Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach bractwa a szczególnie ludzi młodych, pełnych zapału i werwy, zachęcamy do włączenia się do aktywnej działalności.

Jednocześnie zapewniamy, że chętnie wykorzystamy Wasze pomysły poczynań pracy na rzecz Cerkwi oraz zawsze będziecie mile widziani w naszych szeregach.

             Opracowała – Halina Borowik