Wszystkie wpisy, których autorem jest Marcin Abijski
Dzień Edukacji Narodowej
Liturgia inaugurująca nowy rok szkolny w NSP św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku
Konkurs czytania w języku cerkiewnosłowiańskim w Poznaniu
Dnia 26 maja w poznańskiej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy odbyła się druga edycja konkursu czytania w języku cerkiewnosłowiańskim organizowana przez KT Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Konkurs poprzedziły prelekcja: „Osobliwości gramatyki języka cerkiewnosłowiańskiego” autorstwa Szymona Pyżalskiego oraz konferencja nt. Znaczenia Słowa Bożego i Modlitwy wygłoszona przez o. Jerzego Mogilewskiego, a także wspomnienia p. Niny Borowik.
Rolę jury konkursu pełnili: o. Paweł Minajew, o. Jerzy Mogilewski i p. Nina Borowik. Jury postanowiło wyróżnić: Maksymiliana Mogilewskiego, Michała Szatałowa i Adriana Nowaka. Szczególne wyróżnienie otrzymał początkujący w czytaniu Jakub Skrzypczak.
Szymon Pyżalski
Białostockie Koło nr 1 w Supraskim Monasterze
W pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy -niedzielę pamięci Wszystkich Świętych,Zarząd Koła Nr1 Bractwa św.św. Cyryla i Metodego w Białymstoku zorganizował autokarową pielgrzymkę do Monasteru Supraskiego.Jak zawsze, czestnicy pielgrzymki zebrali się przy katedrze św. Mikołaja w Białymstoku i wyruszyli do Supraśla.
Po przybyciu do Monasteru w Supraślu uczestników pielgrzymki powitał nasz opiekun duchowy o.archimandryta Sergiusz. Pielgrzymi pokłonili się supraskiej ikonie Matki Bożej i udali się na BoskąLiturgię do cerkwi św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa.
Liturgię celebrowało. Archimandryta Sergiusz z protodiakonem Piotrem. Podczas kazania o.Sergiusz zaznaczył, że w tym dniu, wspominamy liturgicznie wszystkich świętych znanych i nieznanych z imienia. O. Sergiusz mówiąc o świętości powiedział, że święci to ludzie, którzy tak,jak niegdyś apostołowie odpowiedzieli swoim życiem na wezwanieJezusa Chrystusa „pójdźcie za mną”,zostawili wszystko i stali się dla nas przykładem bogobojnego życia w drodze ku wiecznej przystani – niebu. W niedzielę pamięci wszystkich świętych matka Cerkiew uczy nas właśnie tego, jak mamy odpowiedzieć na te słowa przykładem własnego życia.
Po zakończeniu Boskiej Liturgii o. archimandryta Sergiusz z wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego Janem Smykiem i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Romanem Romaniukiem wręczyli uroczyście złote i srebrne odznaczenia Świętych Braci Sołyńskich. Odznaczenia te wręczono 5 osobom,w tym równieżbratczykom naszego koła,za szerzenie działalności religijnej i oświatowej.
Następnie udaliśmy się do krypty soboru Zwiastowania NMP , gdzie jest pochowany ś.p. arcybiskup Miron. O. archimandryta Sergiusz przy grobie ś.p. władyki odprawił krótką modlitwę żałobną – litiję.
Po tym pielgrzymi udali się do położonego w Puszczy Knyszyńskiej Surażkowa. Tam w gospodarstwie agroturystycznym państwa Moczulskich spożyli posiłek i zwiedzili przeurocze gospodarstwo. Należy nadmienić, że państwoMoczulscy są jedynymi hodowcami w Polsce koni pochodzenia czeskiego rasy kladrubskiej. Po odpoczynku na łonie natury udaliśmy się w drogę powrotna do Białegostoku.
Krótka droga powrotna była czasem refleksji i zadumy z przeżyć które zaistniały podczas pobytu na pielgrzymce.
Wiera Greczan
Nowe koło terenowe Bractwa w Białej Podlaskiej
W ostatnią niedzielę 23 czerwca 2019 roku powołano do życia kolejne, już 18 koło terenowe Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Zebranie Założycielskie poprzedziła Boska Liturgia odprawiona w cerkwi św. św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej, którą celebrował ks. prot. Andrzej Pugacewicz – proboszcz bialskiej parafii. Po zakończeniu nabożeństwa w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej w Białej Podlaskiej odbyło się zebranie założycielskie koła, na które przybyły 23 osoby. Jako pierwszy głos zabrał Bazyli Piwnik – przewodniczący Zarządu Głównego Bractwa CiM, który przywitał przybyłych na zebranie oraz przybliżył zebranym obowiązki i prawa członków stowarzyszenia. Opowiedział pokrótce o celach, jakie do tej pory zrealizowało Bractwo oraz o założeniach, jakie ma na przyszłość. Przedstawił możliwości jakie mogą otworzyć się przed kołem terenowym w Białej Podlaskiej.
Następnie przystąpiono do formalnego wyboru zarządu koła terenowego. W toku obrad i przeprowadzonych głosowań wybrano nowe władze koła terenowego w Białej Podlaskiej, które tworzą następujące osoby:
- Maria Mielaniuk – przewodnicząca koła terenowego
- Monika Gosik – zastępca przewodniczącej
- Iwona Samosiuk – sekretarz
- Agnieszka Rudzka – skarbnik.
Wybrano również komisję rewizyjną koła:
▪ Anatol Mielaniuk – przewodniczący
▪ Justyna Jaszczuk
▪ Iwona Bursztyka.
Następnie przy gromkich oklaskach przewodniczący ZG Bazyli Piwnik złożył gratulacje nowo wybranym władzom koła. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą.
Pielgrzymka Warszawskiego Koła Terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego oraz wiernych Kaplicy Św. Trójcy na Podwalu do Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Jego Ekscelencji Abp. Abla Ordynariusza Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Warszawskie Koło Terenowego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego wraz z wiernymi kaplicy Św. Trójcy na Podwalu, w dniach 17-19 maja 2019 r. odbyło pielgrzymkę do diecezji Lubelsko-Chełmskiej „Śladami św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich”.
Idea pielgrzymki była ściśle związana z konferencją poświęconą 80. rocznicy burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu, którą zorganizowało Warszawskie Koło Terenowe Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w dniu 8 grudnia 2018 r., pod patronatem JE Metropolity Sawy. W 2018 r. roku minęło 80 lat od tragicznych dla prawosławnej ludności Chełmszczyzny i Południowego Podlasia wydarzeń – roku 1938, kiedy z polecenia ówczesnych władz państwowych niszczono i odbierano prawosławnym świątynie; kiedy poniewierano i deptano ich wiarę; kiedy chciano zmieść ich z powierzchni ziemi, aby ich tam więcej nie było; za to, że byli prawosławnymi. Nie da się w pełni wyrazić słowami ogromu cierpień i strat tego okresu. Dla prawosławnych Chełmszczyzny i Podlasia była to golgota.
Celem konferencji przeto było przybliżenie i upamiętnienie tych dramatycznych wydarzeń z roku 1938, a jej kontynuacją była pielgrzymka do diecezji Lubelsko – Chełmskiej „Śladami św. św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich”.
Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy molebnemodprawionym przez ks. protoprezbitera Anatola Szydłowskiego w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy po drodze do Lublina była parafia św. Marii Magdaleny w Puławach. Po przyjeździe do Lublina jednym z najważniejszych punktów było spotkanie pielgrzymów z Arcybiskupem Ablem. Pielgrzymi mieli możliwość wzbogacić się zarówno pod względem duchowym jak i intelektualnym i dowiedzieć się na temat historii jak i współczesności życia Diecezji Lubelsko – Chełmskiej. Po niespełna dwugodzinnym spotkaniu z arcypasterzem, udaliśmy się do Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Jest ona jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Stanowi doskonałe połączenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza, co czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej. Po Kaplicy Zamkowej oprowadzała nas z wielką pasją pani kustosz – miłośnik i znawca sztuki, i historii. Po pobycie na zamku i spacerze po starym mieście pojechaliśmy do cerkwi św. Mikołaja w Dratowie, a następnie do odrestaurowanej cerkwi św. św. app. Piotra i Pawła w Sosnowicy. W godzinach wieczornych przyjechaliśmy do hotelu w Chełmie na kolację i nocleg. Następny dzień naszej pielgrzymki rozpoczęliśmy od zwiedzenia cerkwi św. Jana Teologa w Chełmie i Góry Zamkowej w centrum Chełma, na której znajdują się m.in. pozostałości grodu obronnego z X w. oraz zamku książęcego z XIII w., wzniesionego przez księcia Rusi Halickiej Daniela Romanowicza. W miejscu zaś obecnej Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny, znajdowała się niegdyś cerkiew prawosławna pod tym samym wezwaniem, którą ufundował ok. 1260 również Książe Daniel Romanowicz. Z Chełma pojechaliśmy do Dubienki, do cerkwi Św. Trójcy, po czym udaliśmy się do Hrubieszowa do miejsca naszego zakwaterowania. Po obiedzie udaliśmy się do pięknie odremontowanej cerkwi św. Symeona Słupnika w Dołhobyczowie. Po powrocie z Dołhobyczowa pielgrzymi w godzinach wieczornych odprawili jutrznię w cerkwi Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie. Następnego poranka w niedzielę udaliśmy się do Klasztoru Opieki Matki Bożej do Turkowic na Św. Liturgię. Po Św. Liturgii i monasterskiej agapie na świeżym powietrzu, pielgrzymi przy pięknej słonecznej pogodzie mieli możliwość zwiedzania monasteru oraz zapoznania się z historią i fenomenem tego miejsca oraz obecną sytuacją życia monasteru. Po pożegnaniu z siostrami w Turkowicach pojechaliśmy do Zamościa, gdzie odwiedziliśmy uroczą cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, po czym udaliśmy się na spacer po pięknej zamojskiej starówce. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była odnowiona cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Szczebrzeszynie, która jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych, będących własnością Cerkwi prawosławnej w Polsce. Pełni duchowych wrażeń i wielu miłych doświadczeń i spotkań, powróciliśmy do Warszawy.
Bogu dziękujemy nade wszystko, a także wszystkim, którzy nas wspierali i których spotkaliśmy na drodze naszej pielgrzymki. Jednocześnie zachęcamy innych do odwiedzania Chełmszczyzny i południowego Podlasia, poznawania ich duchowego i kulturowego bogactwa oraz trudnej historii, podążając szlakiem naszych przodków i świętych męczenników za wiarę. Jak dziwne są i wielkie dzieła Boże. Tam, gdzie prawosławia miało już nie być …ono z woli Bożej jest, dobrze się ma. Czyż to nie Boży cud …?
Ks. Andrzej Baczyński
Święto patronów Bractwa świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku
24 maja Bractwo św. św. Cyryla i Metodego Koło nr 1 w Białymstoku święto swych patronów uczciło uroczystą modlitwą w katedrze św. Mikołaja. Opiekun duchowy naszego bractwa o. archimandryta Sergiusz odprawił uroczysty molebień wznosząc modlitwy ku świętym patronom o zdrowie bratczykow oraz sukces pracy na rzecz Cerkwi Prawosławnej. Wspomniano również w modlitwach o spokój dusz zmarłcyh opiekunów duchowych i bratczyków założycieli, którzy nie szczędzili swych sił dając dobry początek i przykład społecznej oraz ofiarnej pracy. Ojciec archimandryta Sergiusz w swym kazaniu zachęcał wszystkich do aktywnej działalności analizując święte życie naszych patronów św. św. Cyryla i Metodego, którzy nie tylko ułożyli alfabet słowiański lecz również głosząc w niezwykły sposób słowa Ewangelii dla Słowian zasłużyli na miano Równych Apostołom.
Po nabożeństwie w katedrze wszyscy udali się do Centrum Kultury Prawosławnej. Po wspólnej modlitwie przewodniczący bractwa Mikołaj Nazaruk wraz z bratczykami pozdrowili opiekuna duchowego o. Sergiusza z otrzymanymi nagrodami paschalnymi: krzyżem z ozdobami i podniesieniem do godności archimandryty, życząc dalszych sukcesów w pracy duszpasterskiej.
Następnie przewodniczący zapoznał zebranych z dalszym planem pracy bractwa naszego koła zapraszając wszystkich w dniu 23 czerwca na św. Liturgię w Supraskim Monasterze. Ojciec archimandryta przedstawił dokładny plan modlitwy monasterskiej jak również spotkania integracyjnego.
Na uroczyste świętowanie bractwa przybyła również wraz z uczniami Helena Dobosz – nauczycielka religii prawosławnej i organizatorka Konkursu Poezji Religijnej. Katechetka chętnie opowiedziała o różnych sposobach aktywizacji uczniów do życia cerkiewnego oraz oczekiwanego wspierania i współdziałania rodziców i dziadków. Uczniowie potwierdzali słowa nauczycielki angażowania w konkursach i podawali swe przykłady fascynacji m. in. poezją w języku białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Potem młodzież z uczuciem recytowała przygotowane utwory poezji w różnych językach słowiańskich otrzymując zasłużone oklaski, słowa uznania i słodycze. Należy przyznać, że są to miłe chwile dla młodych ludzi, którzy pragną popisać się swymi sukcesami oczekując na akceptację i uznanie innych. Bratczyki chętnie słuchali słów poezji i cieszyli się, że młodzież podtrzymuje tradycje i nie pozwala zapomnieć rodzimej mowy ich ojców.
Potem zasiedli uczniowie do wspólnego stołu by poczęstować się słodyczami, herbatką i ciastem samodzielnie przygotowanym przez bractwo. Miejmy nadzieję, że to niezwykłe kolejne świętowanie z młodzieżą, nauczycielem religii i bratczykami będzie wspaniałą zachętą i lekcją aktywizowania młodych ludzi do podążania śladami św. św. Cyryla i Metodego za Chrystusem ku Zbawieniu. Na pożegnanie wszyscy zebrani dziękowali uczniom za recytację i zapraszali Helenę Dobosz wraz młodzieżą na następne spotkania, a nauczycielka zaś wyrażała swą wdzięczność Bractwu za finansowe wsparcie Konkursu Poezji Religijnej.
Aleksander Sołowianowicz przypomniał wszystkim, iżto już 30 lat temu odbyło się w świetlicy parafialnej na Wygodzie pierwsze Walne Zgromadzenie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego na czele z ówczesnym Arcybiskupem Sawą.
Spotkanie było miłą okazją do wspomnień byłych opiekunów duchowych i zmarłcyh bratczyków. Wspominano z żalem ś.p. arcybiskupa Mirona, ks. prot. Mikołaja Borowika, wybitnych działaczy: prof. Michała Małofiejewa, prof. Andrzeja Łapko i innych niezwykle zaangażowanych Bratczyków.
W podsumowaniu dyskusji zauważono, że jednak warto nie szczędzić swych sił na rzecz Cerkwi i bliźnich by zasłużyć na zacną pamięć.
Opiekun duchowy i przewodniczący podziękowali wszystkim za przygotowanie i udział w tym święcie patronów Bractwa.
oprac. Halina Borowik
Jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego
1 czerwca w Bielsku Podlaskim miały miejsce obchody 30-lecia Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią w cerkwi św. Archanioła Michała, której przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz. Po nabożeństwie, pozdrawiając zebranych, władyka Grzegorz odczytał list Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy. Wśród zaproszonych gości byli duchowni, dawni działacze Bractwa, politycy, samorządowcy i sympatycy Stowarzyszenia. Na uroczystościach obecni byli także delegaci wszystkich kół terenowych Bractwa, którzy dzień wcześniej uczestniczyli w Walnym Sprawozdawczym Zebraniu Delegatów Stowarzyszenia.
Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną w czasie której wystąpili: Zespół wokalny Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, dzieci z Niepublicznego Przedszkola św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce oraz dziecięcy Zespół „Lanok” Niepublicznego Przedszkola im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim.
Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie Orderów Świętych Braci Sołuńskich.
Srebrny Order Świętych Braci Sołuńskich otrzymali:
archim. Sergiusz Matwiejczukprot. Sławomir Jarocewicz
Jarosław Borowski – burmistrz miasta Bielsk Podlaski
Eugeniusz Badowiec
Joanna Misiuk
Matuszka Irena Jarocewicz
Złoty Order Świętych Braci Sołuńskich otrzymali:
o. mitrat Leoncjusz Tofiluk
o. mitrat Doroteusz Sawicki
diakon Piotr Makal
prof. Jan Piwnik
Walenty Pacewicz
Konstanty Litvinov
Jerzy Półjanowicz
Jan Smyk
Roman Romaniuk
Nadya Mateyuk
W dalszej części głos zabrali m.in. arcybiskup Bielski Grzegorz, przewodniczący Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego Bazyli Piwnik, zastępca prezydenta miasta Białystok Adam Musiuk, który przekazał na ręce przewodniczącego list prezydenta Tadeusza Truskolaskiego oraz okolicznościowy grawerton; Joanna Misiuk – radna miasta Białystok; Grzegorz Tobiszowski – wiceminister energetyki, Walenty Pacewicz, Andrzej Romańczuk – sekretarz Rosyjskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego oraz Halina Malesiak – przewodnicząca Zarządu Ełckiego Koła Bractwa, która odczytała list okolicznościowy prezydenta miasta Ełk Tomasza Andrukiewicza.
Prowadzący uroczystość – Jan Smyk, odczytał także list gratulacyjny od prezesa firmy Maksbud Jana Miniuka.
Spotkanie zakończyło się artystycznym występem chóru „Bractwo” Bielskiego Koła Terenowego Bractwa oraz zespołu Souvenir.
galeria zdjęć: Alik Wasyluk, nagrania audio i wideo: Sławek Wyspiański
Poniżej materiały multimedialne z uroczystości:
Jubileusz 10-lecia Przedszkola im. św. Młodzieńca Gabriela w Bielsku Podlaskim
24 maja 2019 r., gdy Cerkiew modlitewnie wspominała świętych Braci Sołuńskich Cyryla i Metodego, nasze przedszkole świętowało jubileusz 10-lecia.
Na początek młodsze grupy przedszkolaków z panią dyrektor i wychowawczyniami uczestniczyły w Boskiej Liturgii w cerkwi Opieki Matki Bożej, celebrowanej przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Grzegorza Arcybiskupa Bielskiego. Dzieci przystąpiły do św. Priczastija. Na zakończenie Liturgii miała miejsce uroczysta procesja wokół cerkwi. Uroczystości cerkiewne zakończyły się nabożeństwem dziękczynnym.
O godzinie 14.00 w altanie hotelu Cztery Pory Roku rozpoczęły się uroczystości. Pani dyrektor Walentyna Mielnik-Nikołajuk bardzo serdecznie powitała wszystkich zebranych i poprosiła o obejrzenie prezentacji obrazującej powstanie i dziesięcioletni okres działalności przedszkola. Po obejrzeniu prezentacji do akcji wkroczyły dzieci z bardzo bogatym repertuarem. Piosenki, wierszyki, tańce. Wszystko na najwyższym poziomie, opanowane precyzyjnie. Mali aktorzy wprowadzili widownię w zaczarowany bajeczny świat. Mamy z dziećmi przedstawiły spektakl poruszający serca i wyciskający łzy. Sześć naszych absolwentek deklamowało piękny wiersz „Dziakuj Tabie Mama” ( Dziękuję Ci Mamo) specjalnie napisany na tę okazję przez dyrektora LO z BJN pana Andrzeja Stepaniuka. Trudno przekazać i opisać to piękno wypływające z czystych, dziecięcych serc i umysłów. Wielki szacunek i ukłon w stronę dzieci, rodziców i pań, które włożyły dużo pracy i wysiłku w przygotowanie dzieci i zrobienie przepięknej dekoracji.
W uroczystości udział wzięło duchowieństwo z dziekanem bielskim ks. mitratem Leoncjuszem Tofilukiem na czele; władze samorządowe, dyrektorzy szkół, przedszkoli; jednostki współpracujące z naszą placówką, rodzice, pracownicy przedszkola. Nie zabrakło przedstawicieli organu prowadzącego przedszkole – Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego z przewodniczącym Zarządu Głównego panem Bazylim Piwnikiem na czele. Na zakończenie części artystycznej zostali wręczono Ordery Świętych Braci Sołuńskich. Dyrektor przedszkola Walentyna Mielnik-Nikołajauk nagrodzona została złotym orderem. Srebrnymi orderami nagrodzono panie: Martę Łaszczuk, Joannę Chilkiewicz, Martę Zinkiewicz, Irenę Łozowik i Wierę Busłowicz. Były podziękowania i życzenia. Jak na takie uroczystości przystało nie zabrakło też tortu jubileuszowego i poczęstunku dla wszystkich.
tekst i zdjęcia: Irena Łozowik