Wszystkie wpisy, których autorem jest Agata Filipiuk

Konkurs Poezji Paschalnej

Koło Terenowe Bractwa św. św. Cyryla i Metodego w Bielsku Podlaskim oraz Bielski Dom Kultury
serdecznie zapraszają do udziału XV Edycji Konkursu Spotkania z poezją i prozą religijną o tematyce paschalnej.


Cele konkursu:
odkrycie piękna prawosławnej poezji i prozy o tematyce
paschalnej,
rozwijanie zainteresowań poezją i prozą religijną,
poznawanie Boga poprzez piękno słowa,
zachęcanie do poznawanie i upowszechniania tematyki
paschalnej,
rozwijanie zdolności recytatorskich,
szerzenie kultury języka, piękna żywego słowa

Uczestnicy konkursu
uczestnikiem może być każdy przedszkolak, uczeń szkoły podstawowej,
oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu bielskiego w 5 kategoriach
wiekowych:
przedszkolnej
klas I-III szkoły podstawowej
klas IV-VIII szkoły podstawowej
szkół ponadpodstawowych
Warunki uczestnictwa:
każdy uczestnik powinien przygotować i zaprezentować wiersz lub
fragment prozy o tematyce związanej z okresem paschalnym.
Wymagania konkursu:
uczestnik powinien zaprezentować wiersz lub prozę w języku
słowiańskim (polskim, białoruskim, rosyjskim, ukraińskim).
Termin zgłoszenia i miejsce konkursu:
termin zgłoszenia do 21.05.2022 r. (proszę przestrzegać terminu-jest to
konieczne ze względów organizacyjnych)
opiekun wypełnia kartę zgłoszenia uczestników zaakceptowaną przez
dyrektora szkoły, odsyła na adres pocztowy bądź elektronicznie:
Stowarzyszenie Prawosławne
Bractwo św. św. Cyryla i Metodego
Koło Terenowe w Bielsku Podlaskim
ul. Mickiewicza 36A
17-100 Bielsk Podlaski
z dopiskiem „Konkurs”
E-Mail: info@warmbud.com.pl
Telefon:
510 149 028
515 291 305
spotkanie z prozą i poezją odbędzie się 28.05.2022 r. w Bielskim Domu
Kultury, ul. 3 Maja 2 o godz.9:00
UWAGA: Do zgłoszenia prosimy dołączyć kopię prezentowanego utworu
Organizatorzy zapraszają do czynnego udziału w spotkaniu

Христос Воскресе!

Chrystus Zmartwychwstał i rozpadły się bramy piekieł!

Chrystus Zmartwychwstał i zło zostało podeptane! Chrystus Zmartwychwstał i dał ludziom życie wieczne!

Niech radość Zmartwychwstania Chrystusa napełni nasze serca nadzieją na życie wieczne, dając odwagę dumnie świadczyć o chwalebnym tryumfie Życia nad śmiercią. Niech Zmartwychwstały Chrystus, który pokonał śmierć, błogosławi naszym codziennym zmaganiom i wspiera nas w tym trudnym dla wszystkich czasie.

 

 Z najlepszymi życzeniami

Andrzej Plewa

 p.o. Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia

Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego

Podziękowania

W dniu 11 kwietnia 2022 r. na 52 sesji Rada Miasta Białystok wyraziła zgodę na sprzedaż nieruchomości położonej w Białymstoku przy ul. Ludwika Waryńskiego 30 na rzecz Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, z przeznaczeniem na prowadzenie działalności oświatowej. Jednocześnie przychyliła się do pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów z dnia 7 kwietnia 2022 r. Tym samym zamknął się bardzo ważny etap wieloletnich starań o pozyskanie budynku szkoły, który rozpoczął się w kwietniu 2018 r.

Podziękowania

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego, Dyrekcja i Pracownicy, Rada Pedagogiczna,  Rada Rodziców Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w cały proces, w szczególności Urzędowi Miasta Białystok w osobach  Pana Prezydenta Tadeusza  Truskolaskiego, Zastępcy Prezydenta Pana Adama Musiuka, Zastępcy Prezydenta Pana Zbigniewa Nikitorowicza, Zastępcy Prezydenta Pana Rafała Rudnickiego oraz Pani Dyrektor Departamentu Skarbu Hanny Stankiewicz.

W okresie starań o pozyskanie nieruchomości otrzymywaliśmy wsparcie merytoryczne i duchowe J. E. Metropolity Sawy, J.E. Arcybiskupa Jakuba.

Dziękujemy Radnym Rady Miasta Białegostoku, w szczególności Pani Joannie Misiuk, a także Pani Kseni Juchimowicz, Panu Stefanowi Nikiciuk, Panu Tomaszowi Kalinowskiemu za ścisłą współpracę oraz pozostałym Radnym za akceptację wniosku w czasie jednomyślnego głosowania w naszej sprawie.

Bardzo dziękujemy Zastępcy Prezydenta Panu Aleksandrowi Sośnie, Dyrektor Pani Lenie Ławniczuk, Posłowi Panu Eugeniuszowi Czykwin i Dyrektorowi Panu Marcinowi Abijskiemu.

W budynku szkoły przy ul. Ludwika Waryńskiego 30 w Białymstoku, od 2009 r. Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego  prowadziło zajęcia szkolne poprzez niepubliczne placówki oświatowe, w oparciu o kolejno zawierane umowy najmu. Dnia 13 listopada 2013 r. aktem notarialnym, ustanowiono użytkowanie budynku szkoły na okres 25 lat – tj. do 2038 r. Obecnie mieści się tu  Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. św. Cyryla i Metodego, która wypracowała sobie markę i renomę w społeczności Białegostoku. Wniosek o umożliwienie nabycia nieruchomości (w 2018r.) podyktowany został ogromną potrzebą rozwijania przez Stowarzyszenie działalności oświatowej, charytatywnej, opiekuńczej, wychowawczej, kulturalnej oraz wspierania mniejszości narodowych i wyznaniowych regionu Podlasia, w duchu tolerancji.

Pożegnanie brata Bazylego

29 stycznia 2022 roku w cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli pożegnaliśmy naszego brata Bazylego. Brat Bazyli Piwnik był Przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego od 2014 roku. W ostatniej drodze bratu Bazylemu towarzyszyła rodzina, licznie zgromadzone duchowieństwo pod przewodnictwem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Grzegorz – Arcybiskupa Bielskiego oraz Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła – Biskupa Hajnowskiego, przedstawiciele kół terenowych, a także licznie przybyli przyjaciele zmarłego. Uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią, której przewodniczył Władyka Paweł – Biskup Hajnowski. Po zakończeniu Liturgii Władyka Grzegorz – Arcybiskup Bielski odczytał słowa pożegnania Jego Eminencji Metropolity Sawy, który z powodu choroby nie mógł osobiście towarzyszyć Bazylemu Piwnikowi w ostatniej drodze. Następnie pod przewodnictwem JE Grzegorza – Arcybiskupa Bielskiego został odprawiony czyn odpiewania. Na zakończenie w imieniu wszystkich członków Bractwa wzruszające słowa wygłosił Jan Smyk – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego. Doczesne szczątki Bazylego Piwnika spoczęły na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie.

Opracował Sławomir Wyspiański

Na stronie http://orthodox.fm/ można znaleźć nagrania audio z najważniejszych momentów pożegnania brata Bazylego w cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie.

 

 

Rodzinne Warsztaty Rękodzieła Ludowego

Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyrla i Metodego w okresie wrzesień – grudzień 2021r. zrealizowało zadanie „Rodzinne Warsztaty Rękodzieła Ludowego” dofinansowane ze środków Budżetu Województwa Podlaskiego.
Celem zadania była organizacja warsztatów i imprezy kulturalnej mających szczególne znaczenie dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, ochrony elementów tradycyjnej kultury i tożsamości narodowej.
Celami szczegółowymi było:
– zapoznanie mieszkańców województwa z dziedzictwem kulturowym mniejszości narodowych Naszego regionu;
– kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych mniejszości białoruskiej;
– pogłębianie więzi lokalnych i międzypokoleniowych;
– wzbudzenie zainteresowania kulturą ludową mniejszości białoruskiej wśród młodego pokolenia;
– zainspirowanie odbiorców do samorozwoju poprzez uczestnictwo w różnych formach artystycznych.
Powyższe cele zostały osiągnięte poprzez organizację i przeprowadzenie warsztatów dla 70 uczestników oraz Ludowego Pikniku Rodzinnego, w którym uczestniczyło około 140 osób.
Uczestnicy brali udział w warsztatach robienia pająków ze słomy. Dzięki tym warsztatom powstały wspaniałe ozdoby świąteczne, które kiedyś królowały w domach naszych przodków. Odbyły się również warsztaty tradycyjnego białoruskiego haftu krzyżykowego i opracowania białoruskiego ręcznika obrzędowego. Dodatkowymi warsztatami, które udało się zorganizować w ramach zadania były warsztaty z robienia gwiazdy kolędniczej. Uczestnicy skorzystali również z lekcji „białego śpiewu”, a głównym opracowywanym utworem była kolęda „Dobry weczar”.

Post w życiu prawosławnego chrześcijanina.

12 listopada 2021r., w niedzielę, po Świętej Liturgii, członkowie koła  Nr 1 Bractwa św. św. Cyryla  i Metodego spotkali się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.

Po wspólnej modlitwie wszystkich  błogosławił opiekun duchowy koła o.Archimandryta Sergiusz.

Serdecznie wszystkich przywitał i zapoznał z programem spotkania nowy przewodniczący  Krystian Jaszczyk.

Uroczystym momentem spotkania było wręczenie nagród, przyznanych przez Zarząd Główny Bractwa, wybitnym działaczom koła.

  1. Archimandryta Sergiusz podkreślając zasługi w działalności Bractwa oraz w życiu  cerkwi wraz z przewodniczącym Krystianem Jaszczykiem wręczyli:

ORDER ŚWIĘTYCH BRACI SOŁUŃSKICH

–  Piotrowi Kruk – aktywnemu wieloletniemu  działaczowi i chórzyście

 Julii Szeps –  aktywnej wieloletniej działaczce oraz uczestniczącej w prowadzonej   przez koło akcji nieodpłatnych korepetycji z fizyki dla chętnych uczniów.

Zasłużoną nagrodę Julii Szeps odebrał mąż Andrzej, który  już niejednokrotnie uczestniczył w spotkaniach Bractwa.

Siostrze Julii  telefonicznie gratulowaliśmy oraz życzyliśmy zdrowia i dalszych sukcesów w życiu.

Głównym punktem spotkania była prelekcja na temat „ Znaczenia postu w życiu prawosławnego chrześcijanina” wygłoszona przez O. Archimandrytę Sergiusza.

Na wstępie prelegent wyjaśniając znaczenie terminu „ post” wszystkich pozdrowił z trwającym okresem Postu Filipowego  przygotowującego nas do Narodzenia Jezusa Chrystusa. O. Archimandryta przypomniał, że Cerkiew Chrystusowa nakazuje swoim dzieciom prowadzić dostojny sposób życia pełen wstrzemięźliwości. Post ustanowił Chrystus, który Sam pościł czterdzieści dni / Mat.4?=/. Post był także praktykowany w Starym Testamencie. O. Archimandryta szczegółowo omówił posty jednodniowe, cztery posty wielodniowe oraz dni surowego postu. Szczególną uwagę zwrócił na post duchowy. Św. Jan Złotousty uczy nas, że „Myli się ten , kto uważa, że post to tylko wstrzemięźliwość od jedzenia. Prawdziwy post to oddalenie się od zła, okiełznanie języka, odłożenie gniewu, poskromienie pożądań, zaprzestanie oszczerstw, kłamstw i krzywoprzysięstw”.

Opiekun duchowy szczerze nawoływał nas do udziału w nabożeństwach cerkiewnych, udziału w świętych sakramentach.

Kiedy po prelekcji w dyskusji były słowa narzekania na czas pandemii, ograniczeń i trudności z tym wszystkim  związanych, prelegent  zamiast ślęczenia w telewizji i komputerach zalecił powtarzanie Modlitwy Jezusowej, krótkich ale bardzo zbawiennych słow.

Słowa modlitwy  „Hospodi Iisusie Synie Bożyj pomiłuj nas hresznych” uciszą i natchną spokojem nasze serca.

Nauczyciel religii Helena Dobosz dziękowała naszemu Bractwu  za wspomaganie finansowe i pomoc w organizacji przedsięwzięć katechetycznych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że  wśród mnóstwa narzekań należy szczególną  uwagę zwrócić na uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu Cerkwi a m.in. w nabożeństwach. Rodzice i dziadkowie powinni pamiętać o swojej odpowiedzialności za młode pokolenie.

Wśród uczestników byli też tacy, którzy nie postrzegali tylko zła tego świata. Starali się pomimo wszystko zarazić swoim optymizmem i Bożą wiarą innych. W czasie pandemii jest wielu ludzi, którzy pomimo obaw uczestniczą w nabożeństwach i w świętych sakramentach.

Pani Wiera Greczan zauważyła, że w cerkwiach jest wiele przykładnych młodych małżeństw z małymi dziećmi przystępujących z wiarą do świętych sakramentów.

W czasie trwania spotkania śpiewaliśmy kolędy. Na stołach były jak zawsze przygotowane teksty kolęd.

W planie koła szczególne miejsce zajmowało kolędowanie naszych Bratczyków kolejny raz w czasie świąt Bożego Narodzenia i przekazanie ofiary na zaszczytne cele.

W obecnej chwili trwającej pandemii z obawą oczekujemy na realizację tego naszego planu.

Siostry naszego koła samodzielnie przygotowały postne potrawy.

Uczestnicy spotkania gościli się postnymi potrawami i utwierdzali się w przekonaniach o. Archimandryty, że post nadaje lekkości dla duszy i ciała człowieka.

Wszyscy odważni bratczyki, którzy przybyli na prelekcję składając sobie nawzajem świąteczne życzenia  prosili o następne świąteczne spotkanie Bractwa. Wielu z nas będzie być może w osamotnieniu spędzało święta Rożdiestwa Chrystowa i pragnie kolejny raz zaśpiewać słowa kolęd i wspólnie przeżyć tą radosną nowinę.

Przewodniczący dziękując za udział w tym spotkaniu obiecał również następne lecz jego realizacja będzie  uzależniona od nakazów związanych z trwającą chorobą.

Spotkanie w przemiłej atmosferze zgodnie z planem uwieńczyła wspólna modlitwa.

Opracowała- Halina Borowik

Zdjęcia – Alina Mikołajczuk

 

 

Święto patrona Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba

W dniu 5  listopada b.r. delegacja Bractwa Świętych  Cyryla i Metodego  w  Białymstoku /Kolo Nr 1  / wzięła udział w imieninowych uroczystościach świątecznych Ordynariusza diecezji Białostocko Gdańskiej Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba.

W tym dniu jest sprawowana w naszej cerkwi jedynie raz w roku niezwykła św. Liturgia, której autorem jest Święty Apostoł Jakub brat Pański.

Władyka Jakub uroczyście celebrował to świąteczne nabożeństwo swego niebiańskiego patrona w asyście duchownych z różnych dekanatów naszej diecezji. Archimandryta Sergiusz, opiekun duchowy naszego bractwa, również był wśród odprawiających duchownych.

W ten szczególny dzień wielu wiernych i gości przybyło do Katedry Świętego Mikołaja w Białymstoku by pozdrowić hierarchę  naszej diecezji i wziąć  w tej niezwykłej modlitwie oraz świętych sakramentach. Święta Eucharystia jest udzielana podczas tej liturgii pod dwoma postaciami ale oddzielnie. Rytuał  tej liturgii jest również nieco odmienny, który zachęca wiernych do bacznego śledzenia jej przebiegu. Piękny śpiew chóru duchowieństwa pod dyrekcją Ks. Protodiakona Bazylego Dubeca, wzruszające kazanie wygłoszone przez Ks. Prot. Jana Kojło oraz cudowne i serdeczne słowa pozdrowień Jego Ekscelencji Grzegorza stworzyły miły nastrój świąteczny.

Po uroczystym nabożeństwie ustawiliśmy się w rzędzie składających życzenia Jego Ekscelencji tuż za delegacją z centralnego zarządu naszego bractwa oraz Prawosławną Szkołą Podstawową Świętych Cyryla i Metodego.

Szczerze  życzyliśmy Jego Ekscelencji błogosławieństwa Bożego na Mnohaja leta kreposti sił ot Hospoda Boha, zdrowia, wytrwałości, mnóstwo sukcesów w pracy duszpasterskiej i pracy naukowej. Składając życzenia w imieniu przewodniczącego bractwa Krystiana Jaszczyka a także wszystkich Bratczyków prosiliśmy jego Ekscelencję o modlitwy i opiekę duchową nad naszym Bractwem

Władyka przyjmując nasze bractwowe życzenia, podarunki i kwiaty nieoczekiwanie oznajmił, że… to Bractwo to w większości… ELEKTRYK! Prawda…. albowiem w skład naszej delegacji wchodzili bratczyki… Julia Szeps z mężem Andrzejem, Wiera Greczan, którzy są pedagogami Technikum Elektrycznego w Białymstoku. Tam Władyka Jakub zdobywał techniczne wykształcenie. Każdego roku ci nauczyciele chętnie ,pomimo kłopotów  zdrowotnych chętnie  przychodzą na tę uroczystości by złożyć swemu niezwykłemu uczniowi szczere życzenia. Od wielu lat należą  do Bractwa i aktywnie uczestniczą w jego działalności oraz życiu liturgicznym Cerkwi.

Obecnie  Władyka Jakub jest naszym nauczycielem i Jego prosimy o błogosławieństwo i duchową opiekę w drodze ku zbawieniu.

Patronami naszego Bractwa są święci Cyryl i Metody  to  Bohomudrije uczitieli Słowienskich stran ….i to nieprzypadkowe zdarzenie, że  wielu w naszym kole jest nauczycieli m.in. dr Jarosław Werdoni, dr Jan Zieniuk, Julia Szeps, Wiera Greczan, Stefan Nikiciuk, Alina Mikołajczuk, Halina Aleksiejczuk, Walentyna Kuryło, Halina Borowik…

Założycielami naszego Bractwa również byli wybitni pedagodzy a wśród nich prof. Andrzej Łapko i  prof. Michał Małofiejew oraz aktywni działacze bractwa m.in. prof. Antoni Mironowicz, dr Jarosław Werdoni, prof. Jarosław Matwiejuk…

Błogosławione jest życie z Bogiem, gdy ludzie potrafią stworzyć miłą atmosferę pełną radości i życzliwości oraz troszczyć się o wiarę i cerkiew.

MNOHAJA LETA !!! Najprzewielebniejszy Władyko !!!

 

Zdjęcie – Jarek Charkiewicz

          Opracowała- Halina Borowik

Imieniny JE Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba

Z okazji święta, Zarząd Główny Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego składa JE Najprzewielebniejszemu Arcybiskupowi Jakubowi życzenia wszelkich łask Bożych, zdrowia oraz pomyślności. Niech Bóg, przez modlitwy św. Jakuba, zachowa Władykę na długie lata, dając siłę i mądrość do dalszej posługi arcypasterskiej dla dobra naszej Cerkwi. Mnohaja Leta Władyko.