Wszystkie wpisy, których autorem jest admin_B

Prosimy o 1% na Bractwo!

Szanowni Państwo!

Trwa rozliczenie podatku za 2020 r. Jak co roku, mogą Państwo przekazać 1% swojego podatku na cele Organizacji Pożytku Publicznego.

Bractwo św. św. Cyryla i Metodego jest najdłużej istniejącą prawosławną Organizacją Pożytku Publicznego. Nasze działania to nie tylko szeroko pojęta edukacja, ale także organizacja m.in. pielgrzymek św. relikwii do naszego kraju oraz działalność charytatywna. W miarę możliwości finansowych, tych które mamy dzięki Państwa ofiarności pomagamy każdemu, kto zwraca się do nas z prośbą o pomoc. By móc to czynić dalej, prosimy o Państwa wsparcie!

KRS 0000129924

Aby rozliczyć PIT i dokonać odpisu 1% podatku wystarczy skorzystać z narzędzia  dostępnego na naszej stronie w formie interaktywnego formularza PITAX

Zachęcamy do przekazywania odpisu na rzecz Bractwa!

Spotkanie przedstawicieli kół terenowych Bractwa

9 lutego w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie odbyło się doroczne spotkanie przewodniczących i przedstawicieli kół terenowych Bractwa. Obecni byli reprezentacji większości lokalnych oddziałów Stowarzyszenia.

Inicjatorem spotkania był Przewodniczący ZG Bractwa św. św. Cyryla i Metodego Bazyli Piwnik, który nakreśli główne kierunki działalności Stowarzyszenia w 2019 r. Szczegółowej dyskusji poddane zostały nowe inicjatywy: piesza pielgrzymka członków i sympatyków Bractwa na św. Górę Grabarkę w 2019 r. oraz jubileuszowe uroczystości 30-lecia Stowarzyszenia.

Przedstawiciele kół terenowych zaprezentowali działania podejmowane w 2018 r. i plany na obecny rok. Podzielili się także radościami i trudnościami, które spotkały ich na trudnej drodze pracy wolontariackiej na rzecz Bractwa.

Podsumowując spotkanie Przewodniczący ZG Bractwa św. św. Cyryla i Metodego bardzo serdecznie podziękował wszystkim jego uczestnikom za dotychczasową ofiarną pracę na rzecz Stowarzyszenia, poświęcony czas i wymianę doświadczeń.

dav

Świąteczny krestnyj chod w Hajnówce

Z inicjatywy hajnowskiego oddziału Bractwa św. św. Cyryla i Metodego 7 lipca z Soboru Św. Trójcy po krótkiej modlitwie wyszła kilkudziesięcioosobowa procesja na święto parafialne do cerkwi Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po drodze pielgrzymi zaszli do cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego, gdzie dołączyli do nich oczekujący tam wierni.

Wspólną procesję powitał u progu trzeciej hajnowskiej świątyni JE Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski wraz z duchowieństwem i zebranymi wiernymi.

To już druga tego typu inicjatywa Bractwa, która ma na celu integracje prawosławnych Hajnówki i okolic, i nawiązuje do starożytnej tradycji procesji świątecznych.

fot. Irena Łozowik

Jubileusz arcybiskupa Grzegorza

Z okazji XX rocznicy chirotonii biskupiej JE Najprzewielebniejszego Grzegorza, Arcybiskupa Bielskiego, życzymy Władyce sił duchowych i fizycznych, Bożego błogosławieństwa i pozostania pełnym mądrości Pasterzem o otwartym sercu.

Arcybiskup Grzegorz, będąc zarówno biskupem bielskim jak i supraskim zawsze wspierał działania przede wszystkim naszych placówek edukacyjnych – brackiej szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku oraz przedszkola św. męcz. mł. Gabriela w Bielsku Podlaskim za co serdecznie dziękujemy!

Na mnogaja leta Władyko!

Jubileusz arcybiskupa Jakuba

Z okazji XX rocznicy chirotonii biskupiej JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, życzymy Władyce by w zdrowiu, pełny łask Bożych, sił duchowych, jak też fizycznych kierował powierzoną owczarnią, prowadząc ją do Królestwa Bożego.

Arcybiskup Jakub był przez kilka lat opiekunem duchowym naszego Bractwa i zawsze niezwykle życzliwie odnosił się do działań naszego Stowarzyszenia.  Władyka błogosławił na utworzenie brackiej Szkoły – Niepublicznej Szkoły św. św. Cyryla i Metodego za co serdecznie dziękujemy!

Na mnogaja leta Władyko!

Spotkanie Przewodniczących kół terenowych Bractwa

4 lutego 2017 r. w Białymstoku odbyło się spotkanie Przewodniczących kół terenowych Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Spotkaniu przewodniczył przewodniczący Zarządu Głównego Bazyli Piwnik. Zarząd Główny reprezentowali także Jerzy Maleszewski i Jan Smyk. Celem spotkania było podsumowanie działań podejmowanych przez poszczególne oddziały Bractwa w 2016 r. oraz zaplanowanie i omówienie działań w bieżącym roku.

Obecni na zebraniu opowiedzieli o inicjatywach podejmowanych przez poszczególne oddziały, okazało się, że jest to bardzo różnorodna działalność. W szczególności koła wyspecjalizowały się w organizowaniu pielgrzymek, działalności kulturalnej, działalności wydawniczej oraz oświatowej. Przewodnicząca koła terenowego w Hajnówce – Lucyna Ruszuk przedstawiła prezentację dokumentującą IV pielgrzymkę z Hajnówki do Poczajowa na Ukrainie. Dyskutowano nad możliwością udoskonalenia kwestii organizacyjnych tego wielkiego przedsięwzięcia oraz nad lepszą współpracą z opiekunami duchownymi poszczególnych kół.

W dalszej części spotkania Kierownik Biura Zarządu Głównego d. Piotr Makal zreferował możliwości pozyskiwania środków finansowych dla poszczególnych kół terenowych oraz całego Bractwa. Poprzez realizację różnego rodzaju inicjatyw Bractwo staje się bardziej rozpoznawalne, dociera do szerokiego grona odbiorców. Jako przykład dobrego projektu Przewodniczący Zarządu Głównego podał realizowany przez koło w Krakowie projekt nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Podobne inicjatywy powstają w Gdańsku i Lublinie.

Zgłoszono także wnioski o wykorzystanie strony internetowej Bractwa w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy poszczególnymi kołami. Zaproponowano, by na bieżąco umieszczać informacje o inicjatywach podejmowanych przez poszczególne oddziały, tak by wszyscy bratczycy mogli w nich uczestniczyć.

Podsumowując spotkanie Przewodniczący Zarządu Głównego Bazyli Piwnik jako cel dalszych działań Bractwa wskazał napisanie i realizację dużego projektu obejmującego swoim zakresem wszystkie koła terenowe oraz rozwijanie punktów edukacyjnych, w tym powstanie od roku szkolnego 2017/2018 Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego im. św. św. Cyryla i Metodego w budynku ZSN w Białymstoku.

W dalszej części spotkania głos zabrał zaproszony gość. Pan Andrzej Romańczuk, sekretarz Rosyjskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Polsce przedstawił podejmowane działania, ze szczególnym uwzględnieniem dobrej współpracy z bracką szkołą. Na koniec spotkanie swoim występem uświetnił Zespół ,,Stebło”, którego członkami są absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego.

Pogrzeb o. Grzegorza Sosny

oGrzegorzSosna3Pożegnaliśmy w sobotę – 9 stycznia 2016 r. – w Rybołach ojca Grzegorza Sosnę, wieloletniego proboszcza tamtejszej prawosławnej parafii. Znanego i cenionego badacza historii prawosławia w Polsce. Nabożeństwo pogrzebowe sprawował bp Jerzy w asyście wielu duchownych i wiernych.
oGrzegorzSosna2Ks. dr mitrat Grzegorz Sosna zmarł 6 stycznia w wigilię prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Miał 77 lat. Zostawił po sobie znaczący dorobek naukowy – m.in. ponad 30 monografii poświęconych parafiom prawosławnym, miejscowościom i miasteczkom na Białostocczyźnie. Był autorem wielu artykułów naukowych i popularno-naukowych, które publikował w języku polskim i białoruskim. Zainicjował także powstanie Muzeum Kultury Materialnej w Rybołach. Prowadził prace badawcze od niemal 60 lat, starając się w ten sposób zainteresować historią także młode pokolenie prawosławnych.
Ks. dr Grzegorz Sosna był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Orderem św. Marii Magdaleny.
Ks. Grzegorz Sosna spoczął na prawosławnym cmentarzu w Bielsku Podlaskim. Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego na uroczystościach pogrzebowych, reprezentowali Jan Smyk i Aleksander Sołowianowicz.

fot. Aleksander Wasyluk (www.cerkiew.pl) i Jarosław Charkiewicz (www.orthodox.pl)

Ojciec Grzegorz Sosna urodził się 30 kwietnia 1939 we wsi Szernie pod Orlą. Jego rodzice, Maria i Anastazy, mieli tu gospodarstwo rolne. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Malinnikach i Orli. W latach 1953–1957 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego, we wrześniu 1957 wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego, a w październiku 1959 został przyjęty w poczet studentów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jeszcze jako student w 1960 ożenił się z Antoniną Troc. W tym samym roku ówczesny biskup wikariusz diecezji warszawsko-bielskiej Bazyli udzielił mu święceń kapłańskich. Godność prezbitera uzyskał w dniu święta Zaśnięcia Bogurodzicy w warszawskiej cerkwi na Woli. Pierwsze kroki w duszpasterstwie stawiał w parafii Kalników w ówczesnym województwie przemyskim. Tam zainteresował się historią Cerkwi. Swoje zainteresowania pogłębił, gdy został skierowany do parafii w Kodniu nad Bugiem. Tragiczna historia Cerkwi prawosławnej i jej wiernych na tym obszarze wpłynęły na wybór pracy magisterskiej: „Podłoże, na którym kształtowała się idea unii kościelnej w Polsce pod koniec XVI wieku”. Obronił ją w 1966 będąc w tym czasie wikariuszem parafii w Siemiatyczach. Po powrocie na Białostocczyznę opublikował setki artykułów o historii parafii prawosławnych. Stale pisywał do „Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego” i „Cerkiewnego Wiestnika”. Jego nazwisko często pojawiało się na łamach „Niwy”, „Przeglądu Prawosławnego” i „Czasopisu”. Szczególnie cenne są monografie poszczególnych parafii prawosławnych na Podlasiu, z których większość powstała we współpracy z Doroteuszem Fionikiem. W 1987 ks. Grzegorz Sosna objął parafię w Rybołach, gdzie kontynuował swoje prace badawcze, aktywnie działał społecznie, duchowo wspierał odradzający się po 1989 ruch białoruski.

Nowość! Płoń świeco życia – tomik wierszy

okladka_nowa_do_wwwTuż przed świętami ukazał się tomik wierszy autorstwa jednego z członków ełckiego koła naszego Bractwa. Paweł Kateszczenko od prawie czterdziestu lat pracuje na kolei, co nie przeszkadza mu w opisywaniu życia wierszem.

Tomik jest podzielony na cztery rozdziały, które zawierają prawie pięćdziesiąt wierszy opisujących ścieżki życia, powodujących uśmiech na twarzy, zachęcających do poznawania przyrody, wzbudzających wiarę i nadzieję. Ilustracje do kilkunastu z nich wykonały uczennice szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Czytaj dalej Nowość! Płoń świeco życia – tomik wierszy

Kondolencje Bratu Aleksandrowi Sośnie

sosna1„Szczęśliwi, których droga nieskalana, którzy postępują według Prawa Pańskiego”

Wyrazy głębokiego współczucia Bratu Aleksandrowi Sośnie oraz Rodzinie z powodu śmierci Ojca – prot. Grzegorza Sosny, dr. nauk teologicznych składają:
Zarząd Główny Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego oraz Społeczność ZSN św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku

Czytaj dalej Kondolencje Bratu Aleksandrowi Sośnie