W niedzielę 29 marca br. bratczycy i zaproszeni goście zebrali się w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku aby wysłuchać prelekcji ks. Piotra Makala na temat „Liturgia uprzednio poświęconych darów”.
Po wspólnej modlitwie ojciec Piotr na wstępie w szczególny sposób zachęcał słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w życiu liturgicznym naszej Cerkwi Prawosławnej oraz świadomego przyjmowania Świętych Darów jednoczących wiernych z Bogiem. Jako wzór podał pierwszych chrześcijan, którzy Święte Dary przyjmowali każdego dnia…
Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów to nabożeństwo pochodzące z czasów apostolskich.
Prelegent dokładnie przedstawił czas powstania oraz przebieg tego nabożeństwa. Ojciec Piotr skrupulatnie wyjaśniał znacznie słów liturgicznych w języku cerkiewnosłowiańskim i języku polskim cytując najważniejsze fragmenty nabożeństwa. Słuchacze mieli cudowną sposobność zadawania pytań odnośnie niezrozumiałych pojęć dotyczących przebiegu tej liturgii odprawianej jedynie w Wielkim Poście.
Wierni przyjmując Świętą Eucharystię w czasie tego rodzaju Świętej Liturgii, korzystają ze Świętych Darów uprzednio przygotowanych, podczas niedzielnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego lub św. Jana Chryzostoma.
Święte Dary od niedzieli do tego czasu spoczywają na ołtarzu w szczególnie chronionym świętym naczyniu Tabernakulum – Darochranitielnicy.
Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem słuchali wykładu albowiem są to niezwykłe chwile spotkania bratczyków z duchownym ks. Piotrem, przeżywania kolejnych dni Wielkiego Postu a także jednocześnie analizowania swego osobistego życia religijnego.
Przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk serdecznie podziękował ks. Piotrowi Makalowi za bogatą prezentację tematu i miłą atmosferę spotkania.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniach naszego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego.
Opracowała – Halina Borowik



