Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Bractwa Świętych Cyryla i Metodego Koła Terenowego w Białymstoku.

W dniu 29 marca 2026 roku w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze koła terenowego w Białymstoku.

             Walne Zebranie Sprawozdawcze rozpoczęła wspólna modlitwa i błogosławieństwo o. Archimandryty Sergiusza -opiekuna duchowego koła .

Następnie przewodniczący zarządu koła Krystian Jaszczyk serdecznie przywitał zebranych gości i Bratczyków.

W wyniku głosowania jednogłośnie wybrano Jana Smyka jako przewodniczącego zebrania, Jerzego Półjanowicza – przewodniczącego komisji skrutacyjnej oraz protokolanta – Elżbietę Pawluczuk.

Zebranie przebiegało zgodnie z zatwierdzonym porządkiem obrad.

Przewodniczący zarządu koła Krystian Jaszczyk zaprezentował w przejrzysty sposób sprawozdanie z pracy koła 2025 r.

Na szczególne osiągnięcie zasługuje fakt nadania dla jednego z rond ulic Białegostoku nazwy Rondo Świętych Cyryla i Metodego. Do tego faktu przyczynił się i wiele starań włożył bratczyk Aleksy Mularczyk.

W swoim sprawozdaniu przewodniczący uwzględnił fakty dotyczące troski o  zgłębienie wiedzy religijnej, duchowej i historycznej Bratczyków i zapraszanych gości, działalność charytatywną i misyjną koła, wspieranie konkursów szkolnych oraz organizowanie pielgrzymek.

            Na szczególne pochwały zasłużyła również bratczyca – siostra Helena Aleksiejuk, która jest autorką spektaklu „Timoszka” oraz autorką książki „Timoszka znany i nieznany” uwieczniający pamięć o wiejskim malarzu będącym sparaliżowanym kaleką. Helena Aleksiejuk wraz z rodziną i mieszkańcami Dubna utworzyli  muzeum odtwarzające historię swej rodzinnej wsi. 11 maja 2025 roku, tuż przed świętem Patronów Bractwa, z jej inicjatywy i zaproszenia bratczyki naszego koła udali się na autokarową pielgrzymkę na Św. Liturgię i molebień ku czci patronów świętych Cyryla i Metodego  do Cerkwi w Boćkach, spektakl, zwiedzanie muzeum i gościnę działaczek Koła Gospodyń w Dubnie.

W czasie zebrania Alina Mikołajczuk przedstawiła sprawozdanie finansowe zarządu koła za 2025 r., które jednogłośnie zostało zatwierdzone.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Irena Biedrzycka przedstawiła dokładne sprawozdanie z działalności zarządu.

W wyniku głosowania udzielono absolutorium dla zarządu koła.

Przewodniczący Bractwa Centralnego zapoznał wszystkich z planami na przyszłość.

            Opiekun duchowy bractwa naszego koła O. Archimandryta Sergiusz dziękował za dotychczasową pracę Bralczyków i życzył dalszych sukcesów w trosce o bogactwo duchowe.

            Ku pokrzepieniu sił siostry bractwowe Alina, Nina, Ela i Halina na czele z przewodniczącym Krystianem przygotowały postny poczęstunek.

Po wspólnej modlitwie wszyscy nawzajem składali życzenia z okazji zbliżających się Świąt PASCHY CHRYSTUSOWEJ.

Opracowała -Halina Borowik

Zdjęcia- Jan Smyk, Krystian Jaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *