rpt

Warsztaty robienia chodników ze skrawków materiału

22 listopada 2022 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej odbyły się warsztaty robienia chodników ze skrawków materiału.  Warsztaty te poprowadziła Pani Anna Olesiuk -Sawicka z wykształcenia etnograf, zajmująca się analizą i opisem szeroko pojmowanej kultury ludowej. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przebieg zajęć był transmitowany na żywo na portalu społecznościowym facebook.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie IV i V klasy NSP CiM. Podczas zajęć dzieci nauczyły się techniki przygotowywania skrawków materiału, które później zostały użyte do wyplatania chodników.

Dzięki udziałowi w warsztacie dzieci mogły zapoznać się z dawną techniką robienia chodników, przez co poznały dziedzictwo kulturowe naszego regionu i zamieszkujących go mniejszości narodowych.

Uczniowie byli zachwyceni możliwości wytworzenia czegoś samodzielnie i wyrazili chęć kontynuowania pracy z chodniczkami i szydełkiem na zajęciach techniki.

Warsztat robienia chodniczków był już ostatnim z serii czterech Warsztatów Rękodzieła Ludowego zrealizowanych w tym roku.

Tekst i zdjęcia Iwona Kos