img_4798

Trzęsienie ziemi w Albanii

26 listopada w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,4 w Albanii zginęło 51 osób, około 2000 zostało rannych. Najbardziej ucierpiało nadmorskie, turystyczne miasto Durres, znajdujące się niedaleko epicentrum trzęsienia.

Niezwłocznie po tragedii arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy wezwał do otwarcia wszystkich cerkiewnych nieruchomości na potrzeby poszkodowanych. Pozbawieni dachu nad głową znaleźli schronienie w cerkwiach Durres, skicie Niewiast Niosących Wonności, oraz w seminarium w monasterze Świętego Błażeja (Shen Vlash). W samym monasterze schronienie znalazło ponad 200 osób.

Cerkiew w Albanii organizuje również wolontariuszy do pomocy przy poszkodowanych. Zaangażowani są seminarzyści i katecheci.

Cerkiew w Albanii, choć stanowi zdecydowaną mniejszość w kraju zdominowanym przez islam, od początku działalności arcybiskupa Anastazego odznacza się zaangażowaniem w działalność na rzecz ogółu społeczeństwa. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną, sierocińce, szkoły, a nawet klinikę.

Aby wesprzeć Cerkiew w Albanii w tym trudnym czasie, organizowana jest zbiórka funduszy.
Pieniądze można już wpłacać na konto ELEOS-u:
Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia
PKO BP 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236
koniecznie z dopiskiem (tytułem płatności): ALBANIA

Tekst: Jakub Oniszczuk
Zdjęcia: Alexandria Ritsi