181028_obchody_koncert_wawa-3

Cerkiewne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

W niedzielę 28 października odbyły się w Warszawie cerkiewne uroczystości poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystą Boską Liturgię, w czasie której dziękowano Bogu za opiekę nad Ojczyzną, celebrowali w warszawskiej katedrze wszyscy hierarchowie naszej Cerkwi. Po nabożeństwie udano się pod pomnik ks. płk. Szymona Fiedorońko i jego synów, którzy zginęli za Ojczyznę, służąc w Wojsku Polskim i walcząc w Powstaniu Warszawskim.Księdzu Szymonowi, w czasie zbliżających się uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zostanie nadany pośmiertnie Order Orła Białego. W Centrum Kultury Prawosławnej otwarto wystawę: „Metropolita Dionizy Waledyński – człowiek Niepodległej”, którą zorganizowało Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Otwarcia dokonał Jego Eminencja metropolita Sawa wspominając, że niektóre ważne dla historii naszej Cerkwi eksponaty są nadal w liturgicznym użytku, tak jak panagia metropolity Dionizego, wykonana z okazji nadania PAKP autokefalii 17 września 1925 roku.
Wieczorem, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbył się koncert muzyki cerkiewnej i pieśni patriotycznych. Podczas koncertu śpiewały: Chór Katedry Metropolitalnej świętej równej apostołom Marii Magdaleny pod dyrekcją ks. protodiakona Sergiusza Bowtruczuka; Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego OKTOICH pod dyrekcją ks. prot. Grzegorza Cebulskiego; Chór Warszawskich Szkół Teologicznych pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.
W czasie uroczystości Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego reprezentował Przewodniczący Zarządu Głównego Bazyli Piwnik.

za: orthodox.pl

foto: Tomasz Grześ